Hétköznapokon az egyéb teendők mellett sokszor kevés idő jut a főzésre, és emiatt előfordul, hogy elkezdünk egy jól megszokott rutint követni, és ugyanazokat az ételeket készítjük nap nap után. De kis odafigyeléssel változatosabbá tehetjük a fogásainkat, akár egy új köret bevezetésével is. A változatos vegyes táplálkozás nagyon fontos az egészségünk számára, hogy a szükséges vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat mind biztosítani tudja a megfelelő energiabevitel mellett. Arról nem is beszélve, hogy az új ízek segíthetnek, hogy ne legyenek unalmasak az étkezéseink. Egyszerű megoldás a menü felfrissítésére, ha bevezetjük az árpát a köreteink közé.
Sok ételben és italban megtalálod
Legtöbben már fogyasztottunk árpa hozzáadásával készült élelmiszert, még ha nem is tudunk róla. A maláta, ami többek között a sör és a whisky egyik legfontosabb alapanyaga, az árpa csíráztatásával és szárításával készül. A csírázás folyamán keletkező enzim, a diasztáz, a gabonában lévő keményítőt cukrokká alakítja, amiből az erjesztőgombák segítségével készül az alkohol. De ha nem fogyasztunk alkoholt, akkor sütőipari termékek adalékaként, feldolgozott élelmiszerekben édesítőként, színezőként találhatjuk meg a csomagolásokon az összetevők listájában.
Rizs vagy árpa? Mindkettő jó választás
Ha a köretként gyakran használt rizzsel összevetjük, másféle előnyöket állíthatunk mellé, mint amelyekkel a jól bevett köretünk rendelkezik. A barna rizs gazdag E-vitaminban és folsavban, de az árpában sokkal magasabb a rosttartalom és több benne a kalcium. Sok formában megtaláljuk, de a teljes változat a legjobb, az tartalmazza a legtöbb tápanyagot.
Az árpagyöngy a feldolgozás során már veszít értékes anyagaiból, mert eltávolítják a korpát és a csírát is belőle.
Mivel az árpa a búzához hasonlóan glutént is tartalmaz, a gluténérzékenyek számára sajnos nem jelent megoldás az egyhangú köretek problémájára.
Kitűnő rostforrás
A teljes kiőrlésű gabonák közül az árpa az egyik legjobb rostforrás!
Közel 17 százalék rostot tartalmaz,
és történetesen ez egy olyan rostfajta, amely különösen egészséges. Különböző típusú rostok léteznek, beleértve a nem oldható rostokat is, amelyeket a szervezet nem tud megemészteni, de fontosak és hasznosak az emésztőrendszer számára. Az oldható rostok egyik fajtája a béta-glükán, és az árpában rengeteget találunk ebből az egészséges anyagból.
A béta-glükán több területen is segíti szervezetünket:
- lelassítani az emésztést, és hosszabb ideig biztosít jóllakottságot,
- inzulinrezisztencia csökkentésében, mert szabályozza a vércukorszintet,
- az elhízás kockázatát csökkenti,
- erősíti az immunrendszert, így segítőnk a rák elleni küzdelemben.
Fitokemikáliákat tartalmaz
Ezek azok a növényekben található kémiai vegyületek, melyek segítenek megelőzni az olyan betegségeket, mint a szívbetegség és a rák. Folyamatosan zajlanak kutatások, melyek feltárják egészségmegőrző tulajdonságaikat.
Csökkenti a koleszterinszintet
Még több vizsgálatra van szükség, de a kutatók úgy gondolják, hogy az árpában található fitokémiai anyagok, a fitoszterolok felelősek a teljes kiőrlésű gabonák koleszterinszint-csökkentő képességéért. Ezek megtalálhatók más teljes kiőrlésű gabonákban is (az árpában kevesebb van, mint néhány más fajtában). Emellett a nagy mennyiségű oldható rosttartalom is segíti ezt a hatást.
Az árpa segíthet megelőzni a stroke-ot
A teljes kiőrlésű gabonák közül az árpa az egyik legjobb forrása a tokolnak nevezett fitokemikáliának, amely antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, és bár több kutatásra van szükség, kimutatták, hogy potenciálisan csökkenti a szélütés kockázatát.
Segíti a szívet
Az árpa polifenolokat tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlen mikrotápanyagok a növényi alapú élelmiszerekben. A polifenolok egyikét, amiből az árpában igen sok van, lignánnak nevezik. Ez egy olyan fitokemikália, amelynek antioxidáns, daganatellenes, vírusellenes és antibakteriális hatása van. Segíthetik a szívet, így az árpa fogyasztása a magas lignántartalma miatt védelmet nyújthat a szívkoszorúér-betegség ellen.
Vitaminok és ásványi anyagok forrása:
Az árpában számos különféle tápanyag található, amelyek segítenek megőrizni egészségünket. Jó forrása egyes B-vitaminoknak, és ásványi anyagokban is gazdag.
- B3-vitamin (niacin): szervezetünk arra használja, hogy az ételt energiává alakítsa. A niacin kulcsfontosságú az ideg-, a keringési és az emésztőrendszer megfelelő működéséhez és bőrünk egészsége szempontjából is. Olyan enzimeket aktivál, amelyek a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjéhez szükségesek.
- B6-vitamin: segíti agyunkat és immunrendszerünket, nélkülözhetetlen a fehérjék, valamint a szénhidrátok és a zsírok megemésztéséhez, az egészséges izomműködéshez, a vérképzéshez.
- mangán: esszenciális tápanyag, tehát nagyon kis mennyiségben van szükség rá a szervezetben, ennek ellenére nagyon fontos, mert befolyásolja a szénhidrát- és a fehérje-anyagcserét, valamint az enzimműködést.
- szelén: fontos a pajzsmirigy egészségéhez.
- foszfor: többek között az egészséges csontokhoz és fogakhoz fontos.
- vas: fontos a vér oxigén-, és szén-dioxid-szállításában, valamint a vérképzésben.
Így készítsd el
Az egész szemet vagy az árpagyöngyöt vízben főzzük meg, a rizshez hasonlóan. A főzési idő az árpagyöngynél rövidebb, a teljes szemnél 45 perc is lehet. Csökkenthetjük ezt az időt, ha előre beáztatjuk, és arra is érdemes figyelni, hogy amíg meg nem puhult, ne tegyünk hozzá sót, mert az nehezíti, hogy a víz bejusson a szemekbe. Kapható a boltokban árpaliszt és -pehely is, ezekkel is bővülhet a felhasználás köre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés