Így kevesen ismerik fel, pedig Budapest egyik leghíresebb tere

Móricz

Ha már régóta jársz egy bizonyos útvonalon, akkor beléd ivódik az adott táj vagy városi környezet képe. De mi van akkor, ha valami drasztikus változás történik? Például vihar pusztít, esetleg eltörik egy főnyomócső, vagy lebontanak egy addig meghatározó épületet. Felismered akkor is az adott helyet?

Tévedtél már el azért, mart a keresett helyszínt nem ismerted fel annak gyökeres átalakulása miatt? Vagy azért, mert átmenetileg változtattak meg valamit, felújítás, építkezés miatt, vagy tartós átépítés okán. Egyes helyeket sokan ismernek annak fontossága, központi fekvése vagy ikonikussága miatt. Van Budapesten egy olyan tér, amelyre ez utóbbiak közül mindhárom igaz, és amelyet 2002-ben úgy átalakítottak, hogy sem közben, sem utána nem ismertek rá sokan.

Te vajon kitalálod, hogy hol készült a címlapkép? Tippeld meg! A választ némi magyarázattal lejjebb görgetve megtalálod.

Melyik híres budapesti téren készült a fénykép?

Kormányzóról nevezték el korábban

A helyes válasz természetesen a Móricz Zsigmond körtér. A házak elhelyezkedése mellett a 20 évvel ezelőtti képhez képest még mindig ugyanott álló gyorsétterem felirata is eligazíthatott. De hogy nagyobb rálátásod legyen, íme a körtér egy másik része ugyanabból az időből.

A körtér közepe is elég jellegzetes látványt nyújtott már korábban is
A körtér közepe is elég jellegzetes látványt nyújtott már korábban isHujber Szabolcs

Villamosok és metrók is járnak erre

A körtér egyébként 1929 és 1945 között Horthy Miklós nevét viselte, csak 1945-ben nevezték át, ekkor lett a Nyugat legjelentősebb prózaírója, Móricz Zsigmond a névadó. Még 1930-ban került oda a Szent Imre-szoborcsoport. 1956-ban fontos helyszíne volt a forradalom és szabadságharc eseményeinek.

1898 óta járnak itt a villamosok, egy idő után a nagyon jellegzetes hurokvágányon is. 1942-től fémjelzi a gombaépület a körteret. A képeken is dokumentált 2002-es nagy átalakítást követően az M4-es metró megállójának kialakítása rendezte át jelentősen ezt a forgalmi csomópontot, 2014 óta jár a körtér alatt a metró körtéri megállóval.

Ha már a metrók szóba kerültek, töltsd ki metrókvízünket is! (Címlapkép: Hujber Szabolcs)

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek