Az Amerikai Pszichológiai Társaság (röviden: APA) frissen megjelent tanulmánya, a Stress in America Survey bemutatja azokat a módokat, ahogyan a kiszámíthatatlanság megjelenik a hétköznapjainkban. A kutatás eredményei szerint az amerikaiak egyharmada rendszeresen szorong a váratlan kiadásoktól és a világgazdaság instabilitásától. Kétharmadukat aggodalommal tölti el az egészségi állapotuk alakulása, és magának az egészségpolitikának a változásai. Kell-e kórházba menniük, és lesz-e jól felszerelt kórház, ahol szakszerűen ellátják őket?
A vizsgálatokból az is kiderült, hogy az emberek különbözőképpen reagálnak a bizonytalanságra. Van, aki könnyebben veszi ezeket az akadályokat, míg mások kevésbé tolerálják a kiszámíthatatlanságot. Ők kevésbé rugalmasak, hajlamosabbak a rossz hangulatra, a negatív érzésekre, a szorongásra.
Bármelyik csoportba is tartozz, a váratlan fordulatokat te sem kerülheted el. Éppen ezért az APA szakértői összegyűjtöttek 10 egyszerű tanácsot, amelyeket betartva felkészültebben várhatod a jövőt.
Így kezelheted a bizonytalanságot
- Légy kedves magadhoz. Teljesen természetes, hogy különbözünk egymástól. Vannak, akik gyorsabban alkalmazkodnak új helyzetekhez, míg másoknak tovább tart az átállás. Ha nehezebben tűröd a kiszámíthatatlanságot, mint a barátaid, ne ostorozd magad. Légy türelmes, biztosíts időt magadnak a változáshoz.
- Gondolj a korábbi sikereidre. Minden bizonnyal voltak már olyan stresszes események az életedben, amelyeken sikeresen túljutottál. Meríts erőt ezekből a tapasztalatokból. Gondold át, mi volt hasznos akkor, mit tettél, ami bevált, és mi az, amit ezúttal másképp kellene csinálnod.
- Fejlessz új készségeket. Amikor viszonylag nyugodt mederben zajlik az élet, próbálj ki a komfortzónádon kívül eső dolgokat. Ülj le tárgyalni a főnököddel, kezdj el egy új sportot, vagy vállalj olyan feladatot, amiben kevesebb rutinod van, de jó lenne érteni hozzá. Ezek a tapasztalatok mind segíthetnek az önbizalmad fejlesztésében, és edzetté tehetnek, hogy majd azokat a nehéz helyzeteket is kezelni tudd, amelyeket nem te választottál.
- Korlátozd a hírfogyasztást. Amikor valami aggaszt minket, nehéz más dolgokkal foglalkozni. Az a hírözön viszont, amiben élünk, felerősítheti a félelmeidet. Maradj tájékozott, de tarts szüneteket. Pihenj, hogy az életed más területeire is maradjon kapacitásod. Különösen az esti órákban, közvetlenül lefekvés előtt hagyj magadnak időt, hogy leválhass a napi hírekről.
- Arra fókuszálj, ami rajtad múlik. Rengeteg mentális energiát elvesz, amikor olyan dolgokon szorongunk, amik felett nincs kontrollunk. Újra és újra elképzeljük a legrosszabb forgatókönyveket, hosszú órákat töltünk a negatív eseményeken való töprengéssel. Amikor ezt a fajta terméketlen rágódást észleled magadon, próbálj meg kiszállni a helyzetből. Ráérsz akkor gondolkodni a dolgon, ha már biztosat tudsz.
- Fogadd meg azt, amit másoknak tanácsolnál. Ha egy barátod keresne fel ugyanazzal a témával, ami téged aggaszt, mit javasolnál neki? Ha ezt a mentális játékot végigpörgeted magadban, az lehetővé teszi, hogy egy kicsit kívülről nézz rá a problémádra, ami által egy másik perspektívával és új ötletekkel gazdagodhatsz.
- Gyakorold az öngondoskodást. Ne hagyd, hogy a stressz megzavarja az egészséges rutinjaidat. Törekedj arra, hogy egészségesen táplálkozz, eleget mozogj és aludj. Ez legyen az alap, amihez ragaszkodsz. Ugyanakkor érdemes lehet kiegészíteni mindezt olyan tevékenységekkel, mint a jóga vagy a meditáció, amelyek szintén segítenek a stresszoldásban.
- Fordulj azokhoz, akikben megbízol. Sokan elszigetelődnek, amikor stresszesek vagy aggódnak. De a társas támogatás fontos. Gyakorlati és érzelmi segítséget is jelenthet, ha meg tudod beszélni a nehézségeidet a partnereddel, a családoddal, a barátaiddal.
- Irányítsd, amit tudsz. Fókuszálj azokra a dolgokra, amiket te tudsz kontrollálni. Néha ez nem sok. De ha csak annyi, hogy megtervezed, mikor mit eszel a héten, vagy minden este kikészíted a másnapi ruhádat, már az is sokat segíthet, mert a biztonság érzetét adja. Ha vannak rutinjaid, az megnyugtató struktúrát képes adni a napjaidnak.
- Kérj segítséget. Ha úgy érzed, eláraszt a stressz, és nehezen birkózol meg a bizonytalansággal, keress fel pszichológust. A szakemberek azért vannak, hogy segítsenek neked, és eszközöket adjanak a kezedbe, amelyek használatával később önállóan is boldogulni tudsz. Hozzájuk fordulni nem szégyen, hanem a saját lelki egészségedért vállalt felelősség. Ha anyagilag megteheted, miért nyűglődnél egy problémával egyedül, ha szakértő segítségével gyorsabban, több önismereti hozadékkal és több hosszú távú előnnyel is megoldhatnád?

Hiába a habfürdő, a sport, a pihenés, ha más típusú problémáid vannak. Mutatjuk, hogy ismerheted fel őket.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés