Százezres bírság lehet a vége, ha ezt teszed az erdőben

birsag-erdo-2166718305
Olvasási idő kb. 2 perc

Sok finomság terem ősszel az erdőben. Nem árt azonban tudni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a gyűjtögetésre: korlátozva van nemcsak a mennyiség, de az is, hogy mit szabad leszedni. Ha nem tartjuk be az előírásokat, akár hatalmas bírság is lehet a vége.

Ősszel nem csak a színpompás fák matt érdemes kimenni az erdőbe: ebben az időben rengeteg finomságot is lehet találni a fákon, bokrokon. Ilyenkor érik például a berkenye, a som, a csipkebogyó, a galagonya és a kökény, valamint vadkörtét és vadalmát is lehet szedni. Fontos azonban tudni, milyen szabályok vonatkoznak a gyűjtögetésre – derül ki a HelloVidék írásából

Így kerülheted el, hogy bírság legyen a kirándulás vége

A hatályos erdőgazdálkodásról szóló jogszabály (ez a 2009. évi, az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló XXXVII. törvény) kimondja, hogy állami erdőben bárki szabadon gyűjtögethet. (Fontos azonban kiemelni, hogy ez az engedély csak az állami területekre vonatkozik, a magántulajdonúakra nem – ilyen erdőkben külön ki kell kérni a tulajdonos hozzájárulását.) Ám bizonyos kötöttségek azért természetesen akadnak:

személyes felhasználásra egy nap egy ember maximum 2 kilogramm vadgyümölcsöt szedhet össze.

A csipkebogyó az első őszi fagyok idején érik be
A csipkebogyó az első őszi fagyok idején érik beHelaine Weide / Getty Images Hungary

Védett területeken azonban ehhez is szükséges a természetvédelmi hatóság engedélye, amelyet a kérelmező felelőssége beszerezni. Mivel a szabad gyűjtögetés kizárólag személyes felhasználásra vonatkozik, az így szerzett finomságokat természetesen tilos eladni.

Fontos azt is észben tartani, hogy a fentiek csak a nem védett növényekre (és gombákra) vonatkoznak. A védelem alatt álló növények leszedéséért bírság jár, melyet az eszmei érték határoz meg. A védett növények esetében ez 5000 és 50 000 forint között mozoghat, fokozottan védett növényeknél azonban a 100 ezer, sőt a 250 ezer forintot is elérheti. Érdemes vigyázni: Magyarországon több mint 700 faj védett, több mint 80 faj pedig fokozottan védett.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek