Az Alzheimer- és a Parkinson-kór megelőzésére, megállítására és visszafordítására tett kísérletsorozat során egyelőre működőképesnek bizonyult egy különleges és drága kémiai elem, az arany használata. Az orvosok szerint áttörő lehet a siker, ugyanis az aranyrészecskéknek sikerül a vér-agy gáton átjutniuk, és táplálni a sérült sejteket.
Egy csepp aranyporral vennék fel a harcot egy amerikai orvostudományi egyetem kutatói a két leginkább rettegett idegrendszeri megbetegedés, az Alzheimer- és a Parkinson-kór ellen.
Arannyal az Alzheimer- és a Parkinson-kór ellen?
A tudósok egy ideje azt vizsgálják, vajon az arany-nanorészecskékkel megszórt, szájon át bevehető orvosságok képesek-e kezelni a fent említett neurodegeneratív betegségeket. Egy, a Journal of Nanobiotechnology című szaklapban nemrég megjelent tanulmány szerzői azt állítják, sikeres kezdeti vizsgálatokon vannak túl ezzel kapcsolatban nemcsak állatkísérletek, de a betegségekben szenvedő páciensek kezelése során is.
Már a II. fázisú vizsgálatok sikeréről számoltak be nemrég a vizsgálatban részt vevő szakemberek, úgy tűnik, az arany-nanorészecskéket tartalmazó gyógyszer képes az agy anyagcsere-folyamatait felgyorsítani. A gyógyszer biztonságosságával kapcsolatban még folynak a kutatások, de a hatása egyértelmű: a kapszulák szuszpendált arany-nanorészecskéket tartalmaznak, melyek képesek voltak átjutni a betegek vér-agy gátján, és ott javítani a neuronok energiaellátását.
Óvatos optimizmussal tekintünk a jövőbe, hogy ezzel a stratégiával képesek leszünk megelőzni vagy akár visszafordítani bizonyos neurológiai folyamatokat – nyilatkozta Peter Sguigna, az University of Texas Southwestern munkatársa.
Megállítja az arany a sejtkárosodást
A parkinsonos és alzheimeres, sőt, az egyéb neurológiai betegségben szenvedők közös jellemzője, hogy agyi folyamataik lassulásnak indulnak. A kutatók úgy vélik, az a folyamat, ami a neuronok anyagcseréjét lassítja, káros molekulák és szabad gyökök felhalmozódását eredményezi, ez pedig beindítja a dominóhatást, károsítja a sejteket, amelyek aztán még kevésbé képesek hatékonyan végezni a munkájukat.
A tanulmányban bemutatott kísérleti gyógyszer, a CNM-Au8 egyfajta energiastabilizátor, mely pluszenergiával segíti az agyi idegsejteket. Bár meghökkentően hangzik, hogy az arany erre képes lehet, ezeket a nanokristályokat nem úgy kell elképzelni, mint a nyakunkban lógó aranylánc sárgás fémjét. A szabad szemmel láthatatlan kristályok olcsón szintetizálhatóak, és könnyedén bejutnak a sejtekbe, hogy áthaladhassanak a vér-agy gáton, így ideálisak lehetnek abból a szempontból is, hogy szinte korlátlan módon módosíthatóak más neurodegeneratív betegségek esetleges kezelésére is.
A humánvizsgálatokhoz szükséges orvosságokat kifejezetten úgy alkották meg, hogy az agyat az anyagcseréhez és az ATP nevű sejtüzemanyag termeléséhez megfelelő koenzimmel láthassa el oxidált és redukált formában is, így fenntartva a szükséges mennyiséget az idegsejtekben.
A Parkinson és az Alzheimer esetén ugyanis ezek az oxidált és redukált koenzimek szokatlanul alacsony mennyiségben vannak jelen. Egy egészséges ember tízévente mintegy fél százalékát veszti el agyi idegsejtjeinek koenzimtartamából, és ennek az információnak a birtokában láthatjuk, hogy a gyógyszer – amennyiben más okból nem veszélyes az egészségre – kifejezetten hatékonynak bizonyul egyes öregedési folyamatok megfékezésében.
Állatkísérleteket követően emberek is kipróbálták
13 Parkinson-kóros és 11 sclerosis multiplexben szenvedő beteg próbálta ki az elmúlt hónapok során az aranytartalmú gyógyszert elsőként, legalább 3 hónapon át naponta szedve. A koenzimeik száma átlagosan legalább 10 százalékkal nőtt a kísérletek során. A tanulmányt publikáló szakemberek szerint ez a javulás elméletileg megfelelő lehet ahhoz, hogy ne csak megállítsa a tünetek felerősödését, de visszafordíthassa a neurodegeneratív betegségeket. A kísérletben részt vevő páciensek motorikus képességeik javulásáról is beszámoltak.
Ebben a cikkünkben egy mindenki számára hozzáférhető megoldásról olvashatsz, ami segíthet az Alzheimer-kór megelőzésében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés