A levendulát számos formában hasznosíthatjuk. Például illóolaj, szárított virág, lekvár, tea, fagyi vagy kapszula formájában is jelen lehet életünkben, így nem árt tisztában lenni a finom illatán kívül az egészségügyi előnyeivel is. Hiszen számos pozitív hatást gyakorolhat testünkre, a stresszoldáson kívül is.
Mi a levendula?
A levendula nem más, mint a mentafélék családjába tartozó lila virágú gyógynövény. Cirka 2500 éve ismert, és őshonosnak számít a Földközi-tenger térségében, Indiában és a Közel-Keleten. Már az ókorban is kedvelt és szentnek tekintett növény volt.
Mire jó?
A levendula gyakran használatos a gyógyászatban, és terápiás szempontból is közkedveltnek számít. De vegyük sorra, miket is tud. Íme a levendula 9 kedvező egészségügyi hatása.
1. Alvásjavító
Talán ez az egyik legközismertebb hatása a levendulának, hiszen rengeteg háztartásban vetik be a levendulás illóolajat vagy levendulás sprayt az elalvás elősegítéséhez. Csak csepegtess pár cseppet a párnádra, és már kész is! Egy 2017-es tanulmány szerint a levendula illóolaja hatékony gyógymódnak bizonyult a jobb alváshoz még az intenzív osztályon nehezen elalvó betegek számára is.
Az alvást elősegítő hatásához hozzájárul, hogy a levendula emeli a tested melatoninszintjét, ami közismerten a jobb alvásért felelős.
2. Bőrhibákra is jó
Ha ekcémától, bőrhibáktól, pattanásoktól vagy bőrgyulladástól szenvedsz, a levendula erre is megoldást nyújthat. Egy 2017-ben publikált tanulmány ugyanis alátámasztotta, hogy a levendulaolaj enyhíti a problémás bőr tüneteit és a begyulladt bőrnek is jót tesz, ha enyhén bekened vele az ominózus bőrfelületet. Ha érzékenyebb a bőröd, hígítsd az illóolajat egy kis vízben. Viszont mindenképp egyeztess bőrgyógyásszal arról, hogy alkalmazhatod-e a levendulát az arcodon, különösen akkor, ha szedsz bármilyen gyógyszert, mert lehetséges, hogy nem lesznek egymásra jó hatással.
3. Menstruációs görcsoldó
Egy tesztben megállapították, hogy azok a nők, akik naponta 30 percig levendulát szagolgattak a menstruációjuk első három napjában, kevésbé számoltak be erős hasgörcsökről, mint azok, akik nem szagoltak levendulát. De egy tanulmány szerint ha enyhén bekened a hasad levendulaolajjal, akkor is kevésbé fog az fájni a menzeszkor.
4. Fájdalom ellen
Tudtad? A levendula fájdalomcsillapításban is a segítségedre lehet. Legalábbis, ezt mondja egy újabb, a növény hatásaival kapcsolatos tanulmány. Kapaszkodj meg. Műtét utáni, de akár szülés közbeni vajúdási fájdalom enyhítésére is érdemes lehet kipróbálni a levendula-illóolaj aromaterápiás hatását.
Azért működhet fájdalomcsillapítóként is a levendula, mert az illóolaja linalil-acetátot és linaloolt tartalmaz, melyek gyulladáscsökkentő komponensek.
A Phytotherapy Research című folyóiratban megjelent tanulmány szerint, az ezeket az anyagokat, továbbá poliszacharidokat tartalmazó növények a leghatásosabbak a gyulladásos betegségek gyógyításában, amelyek közé tartozik az ízületi gyulladás és a reuma is.
5. Vérnyomáscsökkentő és szívritmus-szabályozó hatású
A krónikusan magas vérnyomás pluszterhelést jelent a szívnek, növelve az olyan egészségügyi szövődmények kockázatát, mint a stroke és a szívroham. Egy 2017-ben közzétett tanulmány szerint 40 embernél tesztelték le, hogy a nyitott szívműtétük után azoknál, akik levendula-illóolajat inhaláltak, csökkent a magas vérnyomásuk, és a szívritmusuk is optimalizálódott.
6. Mérsékelheti az asztmás tüneteket
És hogy ezt honnan tudni? Nos, egy egereken végzett, 2014-es felmérésből. A vizsgálat kimutatta, hogy a levendula-illóolaj pozitív hatással volt a légutak egészségére, enyhítette az allergiás gyulladást és a nyálkahártya túltengését, így az asztmás tüneteket is csökkenti. Viszont mivel a kísérletet egereken végezték, egyelőre nem 100%, hogy embereknél is ugyanez-e a hatása.
7. A menopauza tüneteit is enyhíti
A változókori tünetek, a hőhullámok, hangulatingadozások, a nehéz elalvás, mind megnehezítik a hétköznapokat a nők számára, ám a levendula talán ebben is enyhülést nyújthat. Ugyanis a Journal of Chinese Medical Association című szaklapban megjelent egy tanulmány arra vonatkozólag, hogy ha napi kétszer 20 percig tartó levendula-aromaterápiát alkalmazunk, az csökkentheti például a menopauza hőhullámokkal járó tüneteit.
8. Gombásodás ellen
Vizsgálatok szerint a levendula-illóolaj hatékonyan gátolhatja bizonyos gombafajok szaporodását. Így lábgomba és akár pikkelysömör ellen is kiváló ellenszer lehet.
9. Hajnövesztésre is ajánlott
Ha növeszted a hajad, de az nehezen nő, van egy jó hírünk. Igen, a levendula erre is alkalmas lehet.
Négy héten keresztül, hetente ötször tesztelték egerek hátán a levendulaolajat, ami a szőrtüszők számának növekedését és vastagabb bőrréteg kialakulását eredményezte.
Ez arra engedte következtetni a kutatókat, hogy a levendula potenciálisan hajnövekedést elősegítő szerként is használható.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés