Aloéból sokfajta, akár bokros, cserjés, sőt, fás változat is létezik, ám az elterjedt, gyógyhatása miatt kedvelt, klasszikus nyársszerű levelekkel rendelkező növény, amiről cikkünk is szól, az az Aloe vera.
A hosszú levelű, fura belsejű növényt már az ókorban is használták gyógyítási céllal, leginkább bőrápoló hatásáról ismert, pedig belsőleg fogyasztva is egészségmegőrző tulajdonságokkal bír. Az otthon nevelgetett, öt évnél idősebb orvosi Aloe vera, vagy az alkar nagyságú, boltokban kapható verziójának húsos levelei egyaránt változatosan felhasználhatóak.
Mire jó a leginkább az Aloe vera?
Segít enyhíteni a leégés okozta fájdalmat és a bőrpírt a gyulladás csökkentésével. Mindezeken túl serkenti a kollagén termelődését is, ami felgyorsítja a gyógyulási folyamatot. Ám felhasználás előtt győződj meg arról, hogy valódi aloét tartalmazó terméket használsz, vagy ha lehet, magából a növényből nyerd ki a gélt.

„Az aloe az egyik legjobb otthoni kezelés a leégés ellen, mivel gyulladáscsökkentő és nyugtatja a bőrt” – vallja dr. Caren Campbell bőrgyógyász. Egészen pontosan így hoz helyre:
Csökkenti a gyulladást: Számos összetevőt tartalmaz, amelyek csökkentik a leégés okozta gyulladással járó fájdalmat, bőrpírt és duzzanatot: gátolja a ciklooxigenáz útvonalat és bradikinázt is tartalmaz, amely helyileg alkalmazva segít.
Serkenti a kollagéntermelést: Javítja a bőr feszességét, megszünteti annak szárazságát és helyreállítja a rugalmasságát.
Hidratálja a bőrt: Mukopoliszacharidoknak nevezett anyagokat tartalmaz, amelyek olyan cukrok, amelyek segítenek megőrizni a nedvességet a bőrben. Számos aminosavat is tartalmaz, amelyek lágyítják a megkeményedett bőrsejteket.
Szalicilsavat tartalmaz: A szalicilsav gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő is, ami azt jelenti, hogy enyhíti a fájdalmat, ugyanakkor megelőzi a fertőzést.
Vitaminok is vannak benne bőven: A növény nedve számos vitamint tartalmaz, köztük az A-, C- és E-vitamint, amelyek antioxidánsok, így semlegesíthetik a szabad gyököket. Ezáltal csökkentik a napsugárzás által okozott károkat – mondja dr. Kenneth Mark bőrgyógyász szakértő.
Bár az Aloe vera nagyszerű otthoni gyógymód a leégés ellen, kerülnünk kell a nem bizonyított – és bizonyos esetekben veszélyes – otthoni kezeléseket, amelyeket esetleg az interneten is hirdetnek ugyanerre, mint például az ecetet, a borotvakrémet vagy a kókuszolajat.

Hogyan használjuk az Aloe verát a leégés kezelésére?
„Ha lehetséges, használjuk a gélt közvetlenül a növényből. Vágjuk fel a leveleit, és nyomjuk ki a benne lévő átlátszó gélt” – mondja dr. Marie Hayag bőrgyógyász.
Használhatsz azonban helyette aloét tartalmazó testápolót vagy hidratálót. Ha találsz egy 100%-os aloét tartalmazó terméket, válaszd azt – mondja dr. Hayag. Győződj meg arról is, hogy a termék illatanyagmentes, mivel a hozzáadott illatanyagok irritálhatják a leégett bőrt.
Alkalmazd az Aloe vera gélt közvetlenül a leégett bőrfelületre, ideális esetben egy hideg fürdő vagy zuhany után, javasolja a szakértő. Tartsd az aloe gélt a hűtőszekrényben, hogy még jobban hűsítsen és megnyugtasson.
Naponta többször is alkalmazhatod, de ügyelj arra, hogy annyit vigyél fel, hogy teljesen befedd a leégett területet.
„Az Aloe vera természetes enzimeket tartalmaz, amelyek idővel enyhe hámlasztó hatást fejthetnek ki a bőrön, ezért figyelj arra, hogy ne kenj magadra túl sokat” – hívta fel a figyelmet rá dr. Hayag.
Ügyelj arra, hogy valódi aloét vásárolj
A növény minden előnyének kihasználása érdekében meg kell győződnünk arról, hogy a használt termék valódi orvosi aloét tartalmaz.
Ennek érdekében ellenőrizd az összetevők listáját. Az első néhány felsorolt összetevő legyen Aloe vera vagy Aloe barbadensis (a növény botanikai neve).
Fontos: Egyes termékek összetevőjeként szerepelhet az Aloe ferox. Ez egy másik gyógynövény, és a termék nem rendelkezik ugyanazokkal az előnyökkel a leégés gyógyításában, mint az igazi Aloe verát tartalmazó termékek.

Összeszedtük, hogyan tartsa, hogy a legjobb bőrápoló és egyik legkiemelkedőbb gyógyhatású növény igazán szép is legyen.
Tovább olvasom
Összeszedtük, hogyan tartsa, hogy a legjobb bőrápoló és egyik legkiemelkedőbb gyógyhatású növény igazán szép is legyen.
Tovább olvasom
Nyáron különösen fontos a fényvédelem, a bőrtípushoz illő naptejek használata a leégés elkerülése érdekében. És mi legyen, ha már megtörtént a baj?
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés