Az, hogy egyes táplálékok allergiás reakciókat válthatnak ki az azokat elfogyasztóknál, ma már szinte evidencia. Van ugyanakkor egy sokkal ritkábban előforduló, ugyanakkor súlyosabb változata is a táplálékallergiáknak, mely akár anafilaxiás sokkot is okozhat. Ha azt mondom, mogyoróallergia, már biztosan tudod, miről beszélünk.
Gyorsan jöhet az anafilaxiás sokk
Tragikus volt az a januári eset, amelyben egy kisiskolás fiú egy születésnapi ünneplést követően életét vesztette a mogyorótartalmú torta elfogyasztását követően: a tragédia hatására jött lére az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület, melynek célja az volt, hogy minden köznevelési intézménybe eljuttassanak két darab olyan autoinjektort, amely az anafilaxiás allergiások számára életmentő lehet.
„A súlyos ételallergiás az allergén elfogyasztása után perceken belül, legfeljebb egy-két óra múlva rosszul lesz.
Először csalánkiütések jelennek meg rajta, aztán feldagad a szemhéja, arca, szája, nyelve. Nehezebben kaphat levegőt, rekedtté válhat. Hányhat, és görcsölhet a hasa is.
Igazán súlyos esetben fullad vagy el is ájulhat” – írta le az anafilaxiás sokk tünetegyüttesét dr. Csáki Csilla, az egyesület allergológus szakértője. Elmondása szerint a laikusok számára kifejlesztett önbelövő eszköz segítségével egyetlen gombnyomással adható be az a szer, amely a folyamatot megállítja.
„A súlyos allergiát kiváltó anyag jellemzője, hogy nagy fokú értágulatot hoz létre, melynek hatására a folyadék az erekből a szövetekbe áramlik, a keringő vérmennyiség csökken, ettől zuhan az allergiás vérnyomása. Egy kritikus szint elérése után a létfontosságú szervek nem kapnak elegendő oxigént – ha az agy is köztük van, akkor jön a szédülés, feketedik el a világ, bekövetkezhet az ájulás, súlyos esetben a szívleállás. Ezt fordítja vissza az autoinjektor, összehúzza az ereket és fokozza a szívműködést” – mondta el dr. Csáki Csilla kérdésünkre.
Ezek az élelmiszerek okozhatnak allergiát
Mielőtt a patikába indulnál, hogy beszerezd az eszközt, fontos azt is tudni, hogy a súlyos ételallergia előfordulása ugyanakkor igen ritka: nem éri el az egy százalékot sem a teljes népességben, ezért nem lenne életszerű az, hogy mindenki táskájában lapuljon egy ilyen eszköz, és szűrővizsgálattal sem lehet igazán kimutatni, ki lehet súlyosan allergiás.
Az érintettek általában gyermekek:
az allergológus szerint az a fontos, hogy a szülő 1–3 éves kor közt bevezesse étkezésükbe a súlyos allergéneket, megismertetve azokat a szervezettel, természetesen mindezt kellő elővigyázatossággal és körültekintéssel.
Ezek a következők:
- földimogyoró, törökmogyoró
- dió
- kesudió
- halak
- tenger gyümölcsei
- kivi
- ananász
Ha ezeket a gyermek kis korában kóstolja, idejekorán fény derülhet az allergiára, így fel lehet készülni az azzal való együttélésre.
A veszély a nassolásban lehet
Az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület most azt szeretné elérni, hogy a súlyos ételallergiák kapcsán ugyanúgy létezzen intézményi szabályozás, mint ahogyan az a cukorbeteg gyermekek ügyében van: önbelövő eszközök mellett az intézmények kapjanak oktatást is, hogy tudják használni azokat. Újpesten egy óvodás esetében már bevetették az autoinjektort: az allergiás gyermek kivizsgálása jelenleg is zajlik, de könnyen lehet, hogy a gyermek életét az mentette meg, hogy az óvodában volt ilyen eszköz.
Az egyesületnek célja a közétkeztetés reformja is:
az egyik nagy beszállítónál már elérték, hogy ne használjanak mogyorószármazékokat az oktatási intézményekbe szállított ételekben, ami növelheti a biztonságot.
Dr. Csáki Csilla ugyanakkor hozzátette: a legnagyobb veszélyt tapasztalata szerint az intézményekbe bevitt egyéb élelmiszerek, torták, édességek jelenthetik, melyekkel a gyerekek egymást kínálják meg.
Így légy felelős szülő!
Felmerülhet a kérdés: hogyan viselkedhetünk felelős szülőkként, hogy segítsünk elkerülni azt, hogy akár saját gyermekünk, akár másé súlyos allergiás reakciót szenvedjen el óvodai, iskolai környezetben? A szakember tippjei a következők:
- Ismert súlyos allergia esetén tájékoztasd a pedagógusokat és a csoport- vagy osztálytársak szüleit is.
- Ha van ismert súlyosan allergiás a gyermeked osztályában vagy csoportjában, ne küldj be olyan készítményt, amely számára ártalmas allergént tartalmaz.
- Ha ezt nem tudod megoldani, előre értesítsd az érintett szülőt és a pedagógusokat, hogy készülhessenek és figyelhessenek.
- Játszótéri helyzetben ne kínálj meg potenciálisan allergizáló étellel ismeretlen gyermeket még akkor sem, ha nagyon szépen kéri.
Dr. Csáki Csilla azt mondja, került már intenzív osztályra olyan kisgyermek, aki a játszótéren markolt bele egy csomag diákcsemegébe: mielőtt bárkinek enni adnál, tájékozódj a szülőtől, hogy szabad-e, és egyáltalán szeretné-e, hogy gyermeke kapjon valami rágnivalót.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés