Leginkább tudományos-fantasztikus filmek jutnak az eszünkbe arról, hogy emberek agyába chipet ültetnek. Pedig a fenti hírek nem egy William Gibson-regény lapjairól származnak, hanem a valóságban történtek. Az ilyen technológiák hatalmas változást hozhatnak súlyos betegségekkel küzdő emberek százezreinek az életében. Persze csak abban az esetben, ha beváltják a hozzájuk fűzött reményeket.
A chip visszaadta az életét
Vu Hsziaotien 16 éven keresztül élt súlyos depresszióval. Rosszabb napjain képtelen volt akár csak egy „hellóval” is reagálni a köszöntésekre, ám
az sem ment ritkaságszámba, hogy egyáltalán nem volt képes kiszállni az ágyából, és egész napját mozdulatlanul fekve töltötte.
Elmondása szerint a körülötte levő világ olyan volt számára, mintha vákuumban létezett volna. „Semmi közünk nem volt egymáshoz” – mondta. Aztán egy operációnak köszönhetően minden megváltozott.
A mellkasa jobb oldalába egy úgynevezett agypacemakert ültettek be, amely elektródákkal kapcsolódik az agy különböző részeihez. Ezeknek a régióknak az elektromos ingerlése szünteti meg a depressziós tüneteket. Vu Hsziaotien ma már nemcsak teljes értékű életet él, de boldognak is vallja magát. Viccelődik, dúdolgat magában, és dolgozik – mindez korábban teljesen elképzelhetetlen lett volna.
Az agyával irányítja a sakkbábukat
Noland Arbaugh egy autóbalesetben bénult meg válltól lefelé. A 29 éves férfi agyába Elon Musk cége, a Neuralink ültetett be egy chipet, amelynek segítségével Arbaugh képessé vált egy számítógépet irányítani. Az implantátum 1024 elektródát tartalmaz - figyeli az agy azon részének idegi aktivitását, amely a mozgásért felel, és az eredményeket vezeték nélküli megoldással továbbítja a számítógépnek. Arbaugh így mozgatni tudja a komputer kijelzőjén a kurzort, és képes használni a billentyűzetet. Az operációt teljes egészében robotok hajtották végre, és a beavatkozás után egy nappal már el is hagyhatta a kórházat.
Pár hónappal később a férfi már online képes volt sakkozni, sőt, újra játszhatott a Civilization VI. nevű stratégiai számítógépes játékkal, amely a balesete előtt a kedvence volt.
Azoknak lehetőség, akiknek nincs vesztenivalójuk
Attól persze, hogy a sci-fikhez hasonlóan az agyba ültethető chip az egészséges emberek életét megváltoztassa, még nagyon messze vagyunk. Sőt, attól is, hogy súlyos betegségeket lehessen ezzel a módszerrel gyógyítani. Nem véletlen, hogy Elon Muskék, amikor 2023 szeptemberében megkapták az engedélyt arra, hogy embereken teszteljék a technológiát, kifejezetten olyanokat kerestek, akik mind a négy végtagjukra bénák nyaki gerincvelő-sérülés vagy amiotrófiás laterálszklerózis következtében. Nagyrészt ismeretlen technológiáról van szó, amelynek komoly kockázatai is lehetnek.
Mi az az amiotrófiás laterálszklerózis?
Más néven Lou Gehrig-betegség, ám leggyakrabban idegsorvadásos betegségnek szokták hívni. A központi idegrendszer mozgató idegsejtjeinek pusztulása miatt az akaratlagos izmok fokozatosan elgyengülnek, és végül teljesen el is sorvadnak. A betegség oka nem ismert, és gyógymód sem létezik rá. Idegsorvadásos betegségben szenvedett a többi között Stephen Hawking elméleti fizikus, Mao Ce-tung, Kína elnöke, Lou Gehrig amerikai baseballjátékos, akiről a kórt elnevezték, Stanislav Gross cseh miniszterelnök, de ezzel küzd dr. Karsai Dániel ügyvéd is.„Egyelőre azoknak lehet hasznos, akik hatalmas mértékű károsodást szenvedtek el” – mondta Hszing Csen, aki a Pittsburghi Egyetemen dolgozik, szakterülete kifejezetten az ilyen és ehhez hasonló implantátumok. Az is kérdéses, hogy közép- és hosszú távon hogyan reagál a szervezet a chipre. Az agy bizonyos területeinek stimulálása például kiválthat epilepsziás epizódot is.
„A szervezetünk nagyon hatékonyan védekezik az idegen tárgyakkal szemben”
– figyelmeztet Anne Vanhoestenberghe professzor, a londoni King’s College implantátum-szakértője. Épp ezért Noland Arbaught még hónapokon, sőt éveken keresztül megfigyelik. Az elkövetkező 5 évben legalább 20 kontrollvizsgálaton kell átesnie, hogy megállapítsák, minden rendben van-e az implantátummal. Maga a férfi is elismerte első nyilatkozatában az operáció után, hogy adódtak bizonyos problémák, ám hogy pontosan miről van szó, azt nem árulta el.
Elon Musk szerint mindenesetre a Neuralink nemcsak paralízisben, hanem más betegségekben szenvedő embereken is segíthet. Mivel képes lehet a kedélyváltozások és a hormonok szabályozására, a kínai implantátumhoz hasonlóan a cég szerint hatékony lehet depresszió, skizofrénia, autizmus és kóros elhízás esetén is.
Olvasd el, mit lehet tenni a depresszió ellen, kattints ide!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés