A dolgos hétköznapok leginkább a felnőttekre jellemzőek, ám ilyenkor, nyáron sok olyan diák is beáll a „csatasorba”, aki egy külföldi kiruccanás vagy akárcsak egy hazai fesztiválozás költségeit szeretné előteremteni. Főszabály szerint az létesíthet munkaviszonyt, aki a 16. életévét betöltötte. Az iskolai szünet alatt azonban az is lehet munkavállaló, aki elmúlt 15 éves és nappali rendszerben tanul. Ehhez azonban a nagykorúság eléréséig szülői beleegyezésre is szükség van. Mivel a vakáció sem tart örökké, a diákoknak gyakorlatilag esélyük sincs átlépni azt a jövedelemhatárt, amely fölött már személyi jövedelemadót kellene fizetni, így adómentesen tehetik zsebre a forintokat, amelyekért megdolgoztak.
Ez az adómentesség felső határa
2022. január 1-je óta új adóalap-kedvezményt vehetnek igénybe a 25 év alatti fiatalok, ami azt jelenti, hogy az előző év júliusi bruttó átlagkereset összegéig mentesülnek a személyi jövedelemadó megfizetése alól. Ez tavaly 559 100 forint volt, vagyis egész évben maximum ennek a tizenkétszereséig vonatkozik rájuk a mentesség. Ráadásul a közoktatásban tanulóknak nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot, köznyelven tb-t sem fizetniük, így gyakorlatilag teljesen adómentesen dolgozhatnak az iskolai szünetben.
Az ilyenkor munkát vállaló diákokra ugyanúgy érvényes a minimálbér és a garantált bérminimum, vagyis ha napi 8 órát dolgoznak, akkor havonta legalább bruttó 266 800 forintot kell kapniuk. A többi munkajogi szabály szerint pedig napi munkaidejük legfeljebb 8 óra lehet, 16 éves kor alatt maximum 6 óra. Éjszakai munkát nem végezhetnek, és túlórát sem vállalhatnak.
Hol lehet adómentesen dolgozni?
Jelenleg komoly munkaerőhiány van számos szakmában, ezért a diákok is több ezer álláslehetőség között válogathatnak országos szinten, jellemzően 1500 és 2500 forint közötti bruttó órabérrel.
A legtöbb helyen asszisztenseket, adminisztrátorokat, kisegítőket, recepciósokat, felszolgálókat, árufeltöltőket keresnek, de lehetőség nyílik számos szakirányú pozícióra is: leginkább marketing, ellátási lánc, IT és HR területen helyezkedhetnek el, amivel a diákok adott esetben a tanulás utáni visszatérés lehetőségét is megalapozhatják
– mondta el a Díványnak Katkics Attila HR-tanácsadó, aki szerint a pénzkereset mellett legalább olyan fontos a képességek megélése, az alkotni vágyás és az értékteremtés is. De a legtöbb, nem pénzben mérhető profit abból származhat, hogy a fiatalok betekinthetnek a vágyott szakmába, és kapcsolatokat építhetnek.
A felelős szülőkben az is felmerül, hogy az alkalmi munkavégzés egyúttal segítség a gyermekek pénzügyi tudatosságra való nevelésében. Az első munkával kapcsolatos élmény rendkívül meghatározó lehet a fiatal életében, ezért kiemelten fontos, hogy az pozitív legyen, és a jövőbeni munkaerő motivációját építse
– hangsúlyozta a szakember.
Hogyan érvényesíthető az adómentesség?
A fiatalok munkavállalásának legegyszerűbb módja a diákszövetkezeteken keresztül kínálkozik, ahol a dolgozni vágyókat egyszerűsített, online regisztráció és adminisztráció várja.
A diákoknak nem kell külön kérelmezniük az szja-mentességet, automatikusan jogosultak rá. Azonban fontos, hogy ezt a munkáltatójuk tudomására hozzák, így a megfelelő adóelőleg-nyilatkozatot küldik be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak.
Az adót még akkor sem feltétlenül kell befizetni, ha erről értesítést kaptál. Erről ide kattintva olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés