Szerencsére a legtöbb esetben nincs komoly probléma. A menstruáció kezdetét követő néhány évben teljesen természetes, ha rendszertelen a vérzés, ha vannak alkalmak, amikor a szokásosnál jobban fáj, nehezebb elviselni az egészet. Kezdetben ugyanis a menstruációt szabályozó hormonok még nem álltak be, ezért lehet nagy eltérés egy-egy alkalom között.
Mi a normális?
Nem mindig könnyű megítélni, hogy mi számít erős menstruációnak. És bár az orvosok gyakran rákérdeznek, hogy naponta hányszor cserélünk tampont vagy betétet, ez nagyban függ a személyes preferenciáktól is, ezért egyénenként eltérő lehet.
De nézzük, mik azokat a tünetek, amikre erős vérzés esetén érdemes odafigyelni és szakemberhez fordulni a panaszokkal.
- Ha rendszeresen sápadt vagy, szédülsz vagy nagyon gyengének érzed magad,
- ha az éjszaka folyamán is rendszeresen cserélned kell a betétet vagy tampont,
- ha gyakran átázol,
- ha a távozó vérrögök egy centinél nagyobbak,
- vagy ha a menstruációs kellemetlenségek miatt nem tudod elvégezni a napi teendőidet.
Számos oka lehet az erős menstruációnak. A legtöbb esetben szerencsére csak arról van szó, hogy a test még nem szabályozza megfelelően a menstruációs ciklust, így vannak könnyebb és nehezebb időszakok. Vannak azonban esetek, amikor komoly probléma áll a túl erős menstruáció mögött. Lehet, hogy csak egy kis vasra van szüksége a szervezetednek, de az is előfordulhat, hogy a pajzsmirigyeddel van probléma, vagy endometriózis felelős a fájdalmas görcsökért – ezekben a kérdésekben azonban az orvos fog tudni biztosat mondani.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés