Az amúgy is izolált helyzetben egy szakítás plusz nehézséget jelent, különösképp az ünnepi időszakban. Most extra tudatosságot és odafigyelést igényel, hogy elkerüld a befordulást és tudd élvezni az ünnepeket. Susan Pease Gadoua pszichológus erre vonatkozóan összeszedett pár tippet, amik segítségével megúszhatod a letargikus karácsonyi szezont.
#1 Használd ki a lehetőségeidet
A spanyolnáthával szemben a koronavírus idejében van egy hatalmas előnyünk: az internet. Nemcsak arra használhatod, hogy karácsonykor legalább virtuálisan együtt legyél a nagyszüleiddel és az újszülött unokaöcséddel, de az érdeklődési körödnek megfelelő programokon is részt vehetsz. Legyen az online jógaóra vagy színházi előadás, biztos, hogy megtalálod a neked valót!
#2 Maradj pozitív
Könnyű azt mondani, mi? Ez az egyik legelcsépeltebb tanács, főleg amikor padlón van az ember. Mégis meg kell próbálnod erre törekedni. Készíts listát azokról a dolgokról, amikért hálás vagy, és bár a világot valószínűleg nem ez fogja megváltani, mégis jobb ezekre összpontosítani, mint táplálni a negatív gondolataidat.
#3 Minőség > mennyiség
Válogasd meg, hogy mire (és főleg kire) szánod az idődet. Lehet, hogy van tíz ember, akiket fel tudsz hívni, a tíz telefonbeszélgetés után azonban pont olyan üresnek érzed magad, mint előtte. Érdemes átgondolni, hogy ki az, akivel valóban mély beszélgetéseket tudsz folytatni.
#4 Használd a közösségi médiát
Ez egy trükkös pont. Jó érzés lehet kapcsolatba kerülni másokkal, betekintést nyerni az ő ünnepi szokásaikba, lájkolni és kommentelni. De – és ez egy nagyon fontos de – a közösségi média felületein könnyen belecsúszhatunk abba a hibába, hogy a saját életünket az online látottakhoz kezdjük el hasonlítgatni, ez pedig tovább növelheti az elszigeteltség érzését. Ne felejtsd el, hogy a karácsonyra tökéletesen megkomponált családok is szoktak veszekedni, az ő életük sem olyan felhőtlen, mint amilyennek a képernyőt nézve tűnik. Érdemes korlátozni a közösségimédia-használatot, és minden nap csak egy előre meghatározott időt szánni rá.
#5 Éld meg az érzéseidet
Ha nagyon friss a szakítás, nyugodtan add át magad a szomorúságnak és a gyásznak. A legtöbb ember azt szeretné, hogy minél előbb véget érjen a bánat, ezért megpróbálja elnyomni magában a negatív érzéseket. Ez azonban csak meghosszabbítja a feldolgozás folyamatát, ráadásul előfordulhat, hogy később, egy váratlan helyzetben törnek majd ki belőled a könnyek.
#6 Lépj tovább
Ne rágd magad tovább a múlton, mint amennyit feltétlen szükséges. A bánat, a gyász részeként természetes a szomorúság érzése, sőt minden jogod megvan arra, hogy dühös legyél. Előbb-utóbb eljön az a pont, amikor a visszapillantó helyett az előtted álló útra kell figyelned. Jogod van megélni a szakítást, minden azzal járó érzelemmel együtt, de ha leragadsz a sérelmeidnél, nem fogod tudni maradéktalanul élvezni az életet.
#7 Kérj segítséget
Ez az egyik legfontosabb, amit megtehetsz annak érdekében, hogy minél előbb túljuss a dolgokon. Azok, akik segítséget kérnek, mindig sikerrel járnak, míg azok, akik megpróbálják egyedül megoldani, rosszabb esetben elnyomni magukban a rossz érzéseket, sokkal lassabban szedik össze magukat. Nem kell feltétlenül szakemberhez fordulni, elég, ha van egy-két olyan ember, akikben megbízol, akik meghallgatnak és segíteni tudnak, amikor mélyen vagy. De ha úgy érzed, túlnőtt rajtad a feladat, esetleg öngyilkos gondolataid támadnak, mindenképp fordulj szakemberhez. Ő tudni fogja, hogy mik azok a módszerek, amik hatékony megoldást nyújtanak a nehézségeidre.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés