Miért van az, hogy egyes embereknek egy adventi koszorú vagy egy égőkkel kivilágított ház látványa annyi örömet okoz, míg másokat hidegen hagy? – teszi fel a kérdést Samantha Jones a Psychology Todayen megjelent cikkében. Mivel Jones tudományos újságíró, aki orvosbiológiából szerzett PhD-t, így adta magát, hogy az idegtudományi kutatásokban keressen válaszokat. Így jutott el Hougaardék munkájához, akik szintén kíváncsiak voltak arra, mi játszódik le a lelkes karácsonyozók agyában.
Ez történt a vizsgálatban
A kísérletbe nem sok, összesen 20 egészséges, Koppenhágában élő felnőttet vontak be. A hétköznapi élet jeleneteit ábrázoló képeket mutattak nekik, miközben az agyi aktivitásukról fMRI-felvételeket készítettek. A fotók között voltak például különböző utcarészletek, de olyan ünnepi témájúak is, mint egy feldíszített kirakat vagy egy karácsonyi süti. A résztvevők egyik csoportja a saját bevallása szerint imádta a karácsonyt, komolyan vette az ünneplést és mindenféle hagyományt alakított ki ezzel kapcsolatban, míg a másik csoport nem ünnepelte a karácsonyt, és inkább semleges érzésekkel viseltetett iránta. Az igazán izgalmas dolog az volt, hogy ez a különbség az agyi aktivitásukban is tetten érhető volt, miközben a képeket nézegették.
Spiritualitás, önmeghaladás, érzelmek
A kutatók azt találták, hogy a karácsonyért lelkesedő csoport tagjainak agyában több területen megnövekedett a vérátáramlás az ünnepi fotók nézegetésének hatására. Megemelkedett aktivitást mértek a szenzomotoros, a premotoros és az elsődleges motoros kéregben, valamint a parietális (fali) lebenyben. Ezek azok a régiók, amelyek az érzékszerveken keresztül beérkező ingerek feldolgozásában, valamint a szándékos mozgások kivitelezésében is szerepet játszanak. Ennél viszont még érdekesebb, hogy pontosan ezek a területek azok is, amelyeket korábbi kutatásokban már a spirituális élményekhez, az önmeghaladáshoz, az érzelmek kifejezéséhez, valamint a többi ember érzelmeire adott reakciókhoz kötöttek a tudósok. Mindez pedig rárímelhet azokra a karácsonyi tapasztalatainkra, amikor valóban sikerül átadni magunkat az ünneplésnek: amikor átérezzük a vallás, az összekapcsolódás, a szeretet keltette pozitív érzéseket.
Homályos eredmények
Azt persze mindenképpen érdemes hangsúlyozni, hogy a vizsgálat kevés fővel zajlott, ráadásul az sem egyértelmű, hogy neurológiai szinteken hogyan interpretálhatók a kapott eredmények, tehát a pontos biológiai mechanizmusok feltérképezéséhez még biztosan további kutatásokra van szükség. Ahogy a szerzők is megjegyzik, nem kevés humorral, sajnos még nem találtak fel egy olyan sapkát, amelynek segítségével az agyat a megfelelő pontokon stimulálva, mintegy gombnyomásra meg tudnánk teremteni saját magunk vagy mások számára a karácsonyi hangulatot. Ezért nekünk kell tenni, például zenével, látvánnyal, illatokkal, ízekkel, emlékekkel, és legfőképpen jó társasággal.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés