Tényleg okosabbak voltak az emberek 100 éve, mint ma?

Olvasási idő kb. 7 perc

Betteridge címtörvénye szerint ha egy újságban a cím után kérdőjel szerepel, akkor a válasz „nem”. Elintézhetnénk ennyivel a dolgot, ha a helyzet nem lenne valamivel bonyolultabb. Volt ugyanis pár éve egy kutatás, amiből úgy tűnt, bizony-bizony száz év alatt vesztettünk az intellektuális potenciálunkból. Nézzük, hogy is van ez.

Kedves szerkesztőnk nemrég azt javasolta, hogy írjak többet kutatás-módszertanról, mert végül is igen érdekes és kreatív dolog egy pszichológiai kísérlet megtervezése, lebonyolítása. Nem köteleztem el magam azonnal a módszertani részletezettség felé, de ez az intelligenciakérdés tényleg igényel némi fogalomalkotási, tudománytörténeti és pszichológiai módszertani kitekintést. Egyben arra is példa, hogy triviálisnak tűnő fogalmakat is milyen nehéz pontosan definiálni, és hogy nagy visszhangot kapott kutatásokban is lehet alapvető hibákat elkövetni. A cikkben Scott Alexander itt leírt gondolatmenetét követem, aki egyébként szórakoztató, széles körű műveltségről és humorról tanúskodó cikket írt, ha valaki szeret jó értelemben vett okoskodást olvasni angolul, annak nagyon ajánlom. De térjünk át a fő kérdésre:

Pillecukorteszt: nem mindig az akaraterőről szól a híres kísérletPillecukorteszt: nem mindig az akaraterőről szól a híres kísérlet

Van, hogy az éhség nagyobb úr. És amúgy sem hisz abban, ami lesz, csak abban, ami van. Avagy a híres pillecukor teszt is bukásra van ítélve.

Tovább olvasom
Ismered a világ leghíresebb pszichológiai kísérleteit?Ismered a világ leghíresebb pszichológiai kísérleteit?

És azt, hogy milyen eredménnyel jártak? Teszteld a tudásod, töltsd ki kvízünket.

Tovább olvasom

Az 1800-as évek végén voltak intelligensebbek az emberek, vagy ma?

Első problémánk az intelligencia meghatározásával van. Nagy vonalakban sejtjük, hogy mit jelent, pontos megfogalmazást adni annál nehezebb. Általában véve a mentális, gondolkodási képességek szintjére utalunk vele. Vannak, akik halál komolyan úgy definiálják, hogy az intelligencia az, amit az IQ-tesztek mérnek. Mert ugye sok terület van, ahol az intelligencia mérhető. Van verbális, logikai, zenei, térbeli stb. intelligencia. Mivel különböző adottságaink vannak, gondolhatjuk azt, hogy valaki attól, hogy rosszak a matematikai készségei, még nagyon jó lehet a zenében. Ezért sok olyan mentális képességfelmérő teszt is van, amelyek különböző típusú feladatokkal operálnak, hogy a különböző területek megmutathatók legyenek.

Van egy általános mutató is, a g-faktor

Az 1900-as évek elején Charles Spearman vetette be a g-faktor, azaz az általános intelligencia fogalmát (a g a general intelligence-ből jön). Az a helyzet azért, hogy bármennyire is az lenne az igazságos, hogy ki ebben jó, ki abban, a tapasztalat azt mutatja, hogy aki mondjuk egy területen kiemelkedően jól teljesít, annak általában más területeken is jobb eredményei vannak. Ebben még mindig nincs teljes egyetértés, de azért a többség elfogadja a g-faktor létezését. Tulajdonképpen erről beszélünk, amikor IQ-ról beszélünk (IQ = intelligenciahányados). Ez is az oka annak, hogy általánosan használt IQ-tesztek, például a Raven, csak egyféle feladattípussal operálnak (a Raven például egyfajta logikai, kombinációs feladatsorral), és ebből mondják meg az IQ-t. Most már csak az a kérdés, hogy mivel lehet a legjobban megragadni ezt a g-faktort? Ezt azért is fontos tudni, hogy választ kapjunk arra a nagyon is gyakorlati kérdésre, hogy az intelligencia fejleszthető-e.

Van egy titkos összetevő, úgy hívják: reakcióidő

A reakcióidő a pszichológusi megfogalmazása annak, amit már ötszáz éve is úgy fejeztek ki a házitanítók és a büszke szülők, hogy „gyorsan vág az esze”. Viszonylag nagy a konszenzus abban, hogy az, hogy valaki milyen gyorsan képes reagálni az őt érő ingerekre, erősen összefügg azzal, hogy milyen eredmény jön ki neki egy IQ-teszten. A feladat faék egyszerűségű lehet: mondjuk ha látsz egy kört a mutatott ábrák között, akkor nyomj meg egy gombot. Az egyszerű feladat is komoly agyi erőfeszítést kíván: lásd meg, fogd fel, hogy mit mutatnak, döntsd el, hogy kör vagy négyzet, majd adj parancsot a kezednek, hogy nyomja a gombot. A lényeg, hogy akinek rövid a reakcióideje, az általában okosabb. Ez a reakcióidő eléggé genetikailag meghatározott, valaki vagy éles késnek születik a fiókba, vagy tompábbnak. De azért nem teljes az egyezés a reakcióidő és az IQ között – ha valakivel sokat foglalkoznak, sok inger éri, gyakoroltatnak vele gondolkodási feladatokat, akkor bizonyos fokig jobban fog szerepelni egy IQ-teszten.

A fiatalabbak generációról generációra okosabbak, mint szüleik?
A fiatalabbak generációról generációra okosabbak, mint szüleik?BraunS / Getty Images Hungary

Romlott a reakcióidőnk?

A címben foglalt kérdés azért merülhetett fel, mert már az 1900-as évek elejéről vannak adataink a reakcióidővel kapcsolatban. Itt meg kell emlékeznünk egy pillanatra a zseniális Francis Galtonról (Darwin mostoha-unokatestvéréről). Ő csak olyan dolgokat talált ki, mint a meteorológia, a mai statisztika alapjai sok fő fogalmával együtt, vagy például elsőként tesztelte tudományosan az ima erejét. Tőle és egy Helen Thompson Woolley nevű nőtől elég sok adat van emberek reakcióidejéről.

Michael A. Woodley és kutatótársai 2013-ban fogták ezeket a régi reakcióidő-adatokat, és összevetették az azóta ilyen tárgyban végzett kutatásokkal egészen napjainkig. Azt találták, hogy Galtonék rövidebb reakcióidőket mértek, mint amikhez manapság juthatunk. Mintha az emberek genetikailag butábbá váltak volna egy évszázad alatt.

És az IQ-tesztek?

Ez is tény, amit Flynn-effektusnak hívnak: a fiatalabbak generációról generációra átlagosan jobban teljesítenek az IQ-tesztekben, mint annyi idős korukban az apáik és nagyapáik. Ezt a jelenséget a jobb, vitamindúsabb étkezéssel, a jobb oktatási rendszerrel, hatékonyabb nevelési szokásokkal, és egyéb ilyen külső tényezőkkel szokták magyarázni. Ugyanakkor ez a hatás az utóbbi években visszafordulni látszik. Woodleyék kísérletéből pedig úgy tűnt, hogy genetikailag hanyatlunk, de a környezet, amiben élünk, jobb körülményeket biztosít, és ezért nem látszik ez a hanyatlás a tesztek eredményeiben. Azt mondták, hogy ez a genetikai hanyatlás annak köszönhető, hogy a magas intelligenciájú emberek általában kevesebb gyereket vállalnak, mint kevésbé éles eszű társaik, így az okosabb gének kikopnak a populációból, a butábbak meg fennmaradnak. Ez erős mondás volt, be is járta a sajtót. Azonban a kutatók, akik az IQ-tesztekben is visszaesést mutattak ki, nem genetikai, hanem környezeti okokkal magyarázzák ezt.

Itt jön be a módszertan kérdése

Ha a leginkább genetikai elemet, a reakcióidő változását nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy Woodleyék egyáltalán nem vették figyelembe, hogy kik voltak a száz éve felmért emberek, és kik vannak a mai kutatásokban. Mostanról olyan kutatást használtak összehasonlításként, amely reprezentatív mintával dolgozott – vagyis gondosan ügyeltek arra, hogy mindenféle ember szerepeljen benne, Galton pedig úgy kapta száz éve az adatait, hogy beköltöztette a laborját egy londoni elit negyedben lévő múzeumba, ahol művelt látogatók kb. ma 7000 Ft-nak megfelelő összeget fizettek azért, hogy mindenféle felméréseknek és adatgyűjtésnek vethessék alá magukat pusztán a tudomány szolgálatában. Tehát jól szituált és a tudomány iránt az átlagosnál jobban érdeklődő emberek voltak, nagy többségben férfiak. Korábbi kutatásokból van néhány ténynek tekinthető adat a reakcióidőkkel kapcsolatban, például hogy a jól szituált, magasabb iskolát végzett emberek reakcióideje rövidebb, mint másoké. A férfiaké szintén rövidebb, mint a nőké – bár a két nem között IQ-különbséget nem találunk. És még az is igaz, hogy a fehér embereké általában szintén rövidebb, mint a színes bőrűeké. Tehát száz éve Galtonnak egy olyan kísérleti csoportja volt, ahová a reakcióidőre vonatkozóan a legjobb teljesítményt nyújtó emberek tartoztak, és ezt most egy teljesen átlagos csoport átlageredményével hasonlították össze. Almát hasonlítottak körtéhez.

Így tehát egyáltalán nem állapítható meg az, hogy az ember genetikai hanyatlásnak indult volna intelligencia tekintetében, igaz, egyelőre ennek az ellenkezője sem. Vagyis a válasz arra, hogy száz éve okosabbak voltak-e az emberek, az, hogy egyelőre nem igazán tudjuk.

Az érzelmileg intelligens partner 2 legfőbb ismérveAz érzelmileg intelligens partner 2 legfőbb ismérve

A szerelem nem elég. Mutatjuk, mi kell még egy hosszú távú párkapcsolathoz.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • életem
Figyelmeztet a légiutas-kísérő: ehhez soha ne nyúlj a repülőn
Figyelmeztet a légiutas-kísérő: ehhez soha ne nyúlj a repülőn

Egy légiutas-kísérő árulta el, mit nem ajánlott használni a repülőgépen.

április 1., 14:00

  • világom
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól

A mentőcsapatok versenyt futnak az idővel, de nem adták fel a reményt, hogy újabb túlélőkre bukkanjanak a romok alatt.

április 1., 13:36

  • világom
Így épült meg Sztálinváros: az ismerkedési lehetőség vonzóbb volt, mint az ideológia
Így épült meg Sztálinváros: az ismerkedési lehetőség vonzóbb volt, mint az ideológia

Legendák keringtek a sztálinvárosi „édes élet”-ről, de a szocialista egyenjogúság dacára sok nőt ért zaklatás az építkezésen.

20 perce

  • Mindennapi
Áprilistól teljesen új szabály érvényes a várólistákra, ezeket a betegeket érinti
Áprilistól teljesen új szabály érvényes a várólistákra, ezeket a betegeket érinti

Betegek tízezreit érintheti, hogy új szakmai protokoll vonatkozik egyes várólistákra.

április 1., 12:10

  • világom
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert

Értette a beszélt nyelvet és minecraftozott is a legokosabb állat.

április 1., 15:10

  • életem
Megvan, hogy mikortól nem adnak papírnyugtát az üzletekben
Megvan, hogy mikortól nem adnak papírnyugtát az üzletekben

Mindenkinek át kell állni az e-pénztárgépekre, de nem azonnal. Ekkortól nincs választási lehetőség.

április 1., 17:30

  • életem
Megdöbbentő, milyen háziállat lesz a kutya és a farkas keresztezéséből
Megdöbbentő, milyen háziállat lesz a kutya és a farkas keresztezéséből

Egyre többen keresik az ilyen állatokat, de egy valamivel nem számolnak.

április 1., 14:36

  • életem
7 dolog, amivel egy macska lelkébe gázolsz: a hetedikre sokan nem gondolnak
7 dolog, amivel egy macska lelkébe gázolsz: a hetedikre sokan nem gondolnak

Mi az, amivel akaratunkon kívül is árthatunk egy cicának?

április 1., 16:46

  • Önidő
Az utolsó videók a Fővárosi Nagycirkuszról: vajon mikor látjuk újra?
Az utolsó videók a Fővárosi Nagycirkuszról: vajon mikor látjuk újra?

Videónkban megmutatjuk a Fővárosi Nagycirkusz eddig ismeretlen, rejtett folyosóit. Vajon mi lesz a sorsuk?

április 1., 16:00

  • Édes otthon
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök látogatása miatt rengeteg lezárásra készülhetnek az autósok.

április 1., 12:40

  • életem
Ingyen kapják a nyugdíjasok ezt az életmentő készüléket: már igényelni sem kell
Ingyen kapják a nyugdíjasok ezt az életmentő készüléket: már igényelni sem kell

Könnyebben elérhető a készülék, amely akár életet is menthet.

április 1., 10:36

  • Offline
A vérfarkas-szindróma létező betegség: ezt okozza a valóságban
A vérfarkas-szindróma létező betegség: ezt okozza a valóságban

Ez az a ritka genetikai betegség, amitől az emberek úgy nézhetnek ki, mint a vérfarkasok. Ám ez nem a legendában, hanem a valóságban létezik.

április 1., 19:00

  • világom
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol

A világ minden tájáról özönlöttek a diákok az egyetemre, amelyet egy nő alapított. Mind a mai napig működik az intézmény.

április 1., 18:30

  • világom
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz

Ítéletidő tombolt több görögországi szigeten, a heves esőzés súlyos áradást okozott, sok helyen bezárták az iskolákat.

április 1., 11:10

  • Offline
Retró kvíz: Melyik sorozat főszereplője volt Brinkmann professzor?
Retró kvíz: Melyik sorozat főszereplője volt Brinkmann professzor?

Emlékszel még ezekre a 80-as évekbeli sorozatokra?

április 1., 06:45

  • Offline
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban

A mesterlövészben volt spiritusz, még az amerikaiknak is visszaszólt.

április 1., 20:00

  • Testem
Ez a hirtelen jött, szúró mellkasi fájdalom nem a szívroham jele
Ez a hirtelen jött, szúró mellkasi fájdalom nem a szívroham jele

Nem minden szívfájdalom veszélyes, de ha a probléma súlyosbodik, orvoshoz kell fordulni.

április 1., 06:00

  • Offline
Magyar színészt szeretett a modern tánc tragikus sorsú anyja
Magyar színészt szeretett a modern tánc tragikus sorsú anyja

Isadora Duncan és Beregi Oszkár a legboldogabb napokat egy kis, vidéki parasztházban töltötték 1902 tavaszán.

április 1., 19:30

  • Mindennapi
Új támogatásról döntött a kormány: ők jogosultak
Új támogatásról döntött a kormány: ők jogosultak

Friss rendelet alapján jár a támogatás.

április 1., 11:40

  • világom
Elmozgatták a csernobili szarkofágot: így került a helyére
Elmozgatták a csernobili szarkofágot: így került a helyére

Máshogy nem lehetett volna hozzáférni mindahhoz, ami most a csernobili szarkofág alatt van.

április 1., 06:30

  • Offline
Visszatért a halálos kór, minden oltási bizonyítványt ellenőrizni fognak Lengyelországban
Visszatért a halálos kór, minden oltási bizonyítványt ellenőrizni fognak Lengyelországban

Az egészségügyi hatóságok aggasztónak találják a betegség újbóli felbukkanását, valamint az oltásokkal szembeni elutasítás mértékét.

április 1., 08:06

  • világom
Súlyos balesetet szenvedett, napjai vannak hátra András herceg legfőbb vádlójának
Súlyos balesetet szenvedett, napjai vannak hátra András herceg legfőbb vádlójának

Sokkoló posztban jelentette be az Epstein-botrány kulcsszereplője és András herceg legfőbb vádlója, hogy négy napot adtak neki az orvosok.

április 1., 10:06

  • világom
Új KRESZ-tábla jelent meg, de nem kötelező betartani
Új KRESZ-tábla jelent meg, de nem kötelező betartani

Az új táblákat már több országban használják, de nem kötelező betartani, nem jár érte büntetés.

április 1., 09:06

  • Testem
Így kell szedni a probiotikumot valójában
Így kell szedni a probiotikumot valójában

Orvos mondja el, miért fontos és mikor szükséges probiotikumot szedni.

április 1., 07:00

  • lájfhekk
A Google böngészőjének tűnik, hamis banki oldalakkal lopja el minden pénzed a török vírus
A Google böngészőjének tűnik, hamis banki oldalakkal lopja el minden pénzed a török vírus

Roppant fejlett vírus jelent meg, amely banki adatokat próbál ellopni. A Google böngészőjének álcázza magát, és szinte észrevehetetlenül dolgozik.

április 1., 08:36

  • világom
Bezárja kapuit a Fővárosi Nagycirkusz
Bezárja kapuit a Fővárosi Nagycirkusz

Drámai közlemény: bejelentette a bezárását a nagy múltú Fővárosi Nagycirkusz.

április 1., 07:25

  • Mindennapi
Napsütés után jégeső: viharos szélre adtak ki figyelmeztetést
Napsütés után jégeső: viharos szélre adtak ki figyelmeztetést

Hosszabb napos időszakok után zivatarok, akár jégeső is előfordulhat, egyes területeken viharos szél is várható.

április 1., 07:46

  • életem
Ez az a pont, amikor már menthetetlen a kapcsolatod a tudomány szerint
Ez az a pont, amikor már menthetetlen a kapcsolatod a tudomány szerint

Meghatározták azt a „pillanatot”, amikor az egykor szerelmeseknek be kell látniuk: a kapcsolatnak vége.

április 1., 08:50

  • Önidő
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe

Fontos dolgot tisztáz a szakértő a nyugdíj összegével kapcsolatban.

április 1., 09:36

  • Offline
Felismered a politikust a fotón? Ilyen volt gyerekként
Felismered a politikust a fotón? Ilyen volt gyerekként

A tekintet maradt, de a fizimiska többi eleme igencsak megváltozott az idők során.

április 1., 08:20

Érdekességek