A fényvédős hidratálók általában nem nyújtanak megfelelő védelmet az arcon, ráadásul krémezéskor hajlamosak vagyunk kihagyni a szem körüli részt. Az EurekAlert ezenkívül arra is felhívja a figyelmünket, hogy azok, akik a fényvédős hidratálókat választják, sokszor nincsenek tisztában a bőr rákra leginkább hajlamos területeivel.
Számít, hogy mivel kenem?
Sok hidratáló krém nyújt egy bizonyos szintű védelmet a káros napsugarak ellen, azt azonban eddig nem igazán vizsgálták, hogy a hagyományos fényvédőkhöz képest mennyire óvják a bőrünket. Kevin Hamill, a Liverpool Egyetem kutatója csapatával megvizsgálta, hogy mi a különbség a fényvédő krémek és a fényvédőt tartalmazó hidratálók által nyújtott védelem között.
Korábban megfigyelték, hogy abban az esetben, amikor az emberek naptejjel kenik be az arcukat, rutinszerűen bekrémezik a szemkörnyéküket és a szemhéjukat is. De mi a helyzet a fényvédős hidratálók használatával?
Nem csak a terméken múlik a védelem
A kutatásban 86 ember vett részt, és egy speciális fényképezőgéppel figyelték azt, hogy milyen hatással van az arcukra az UV-sugárzás. A vizsgálat során 30 faktoros naptejet vagy ugyanilyen erős fényvédős hidratálót teszteltek.
Azok, akik hidratálót használtak, átlagosan az arcuk 16,6 százalékát hagyták ki a krémezésből, míg a naptejjel védekezők esetében ez a szám 11,1 százalék volt. Ez a különbség elsősorban a szemkörnyék lefedettségében mutatkozott meg.
A vizsgálat után a résztvevők egy kérdőívet töltöttek ki, amelynek eredményéből egyértelműen kirajzolódik: az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy nem megfelelően krémezik be magukat. Annak ellenére, hogy a hidratálók használatának népszerűsége emelkedik, az arc leginkább veszélyeztetett területeit nem kezeljük megfelelően.
Persze sokat segít egy megfelelő napszemüveg, illetve a fényvédős hidratálókkal még mindig nagyobb védelmet nyújtunk az arcbőrünk számára, mintha egyáltalán nem krémeznénk, de ha mindent meg akarunk tenni a káros sugarak ellen, akkor használjunk fényvédő krémet.