Ezért (is) kellene mindenkinek az ingyenes rákszűrés

Olvasási idő kb. 3 perc

Az ingyenes, mindenki számára könnyen elérhető rákszűrés Magyarországon csak álom, pedig külföldi példákból látszik, hogy egy ilyen program mennyi életet menthet, és közben mennyi pénzt takaríthat meg az országnak. Hogy milyen hatásai vannak az ingyenes rákszűrés bevezetésének? Egy egyesült államokbeli példából kiderül.

Egy ingyenes, egyszerű tüdőrákszűréssel a páciens nemcsak pénzt takaríthat meg, de bizalmi kapcsolatot is kialakíthat a vizsgálatot végző orvossal, ami később mindkét fél hasznára válhat. A Thoracic Surgery Annals tudományos folyóiratban megjelent kutatások eredményeiről az EurekAlert számolt be. Ezek szerint a lehetőség nemcsak azok számára kedvező, akik ingyenes szűrésen szeretnének részt venni, de könnyen találhatnak maguknak kardiológust, háziorvost vagy más szakorvost is a betegek.

Életeket menthet a program

„Küldetésünk, hogy minél korábban diagnosztizáljuk a tüdőrákot” – hangsúlyozta dr. Carsten Schroeder, a georgiai Augusta Egyetem onkológusa. „Ha a tüdőben a daganat már egy későbbi stádiumban van, amikor észrevesszük, a beteg túlélési esélyei sokkal rosszabbak.”

„Összesen 1600 ember van a szűrőlistán, közülük 1200-at már megvizsgáltunk, a fennmaradó 400 ember sajnos nem felel meg a kritériumoknak” – mondta Schroeder.

A betegek több mint 2 százalékánál diagnosztizáltak tüdőrákot.

„A CT-eredményekkel rendelkező betegek túlélési aránya 20 százalékkal nőtt” – emelte ki Schroeder, aki hozzátette: „ez az eredmény volt az, ami meggyőzte az orvosokat, hogy érdemes az ingyenes szűrési program kidolgozásával foglalkozni”.

A korai diagnózis életeket menthet
A korai diagnózis életeket menthetShutterstock

Több ember jogosult a vizsgálatra

Annak ellenére, hogy a betegeknek nem szükséges egészségbiztosítással rendelkezniük ahhoz, hogy részt vegyenek a programban, bizonyos feltételeknek meg kell felelniük. A pácienseket két csoportra osztják az alábbi szempontok alapján:

1. csoport:

55-75 év közötti.

Jelenleg dohányzik, vagy az elmúlt 15 év alatt szokott le.

Legalább napi egy csomag cigarettát elszívott, 30 éven keresztül.

2. csoport:

50-75 év közötti.

Legalább napi egy csomag cigarettát elszívott, 20 éven keresztül.

Legalább egy kockázati tényező jellemző rá az alábbiak közül:

  • limfóma, nyaki, fej- vagy tüdődaganatok
  • a rák bármilyen fajtája előfordult a családban
  • emfizéma vagy krónikus hörghurut
  • krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD)
  • azbeszttel való hosszabb idejű érintkezés, ebből adódó betegségek, pl. azbesztózis
  • hosszabb idejű érintkezés szilícium-dioxid-, kadmium-, arzén-, berillium-, króm-, nikkel-, urán- vagy szénvegyületekkel

Az előkészületeket követően az ingyenes tüdőrákszűrés programjának a kidolgozását 2011 nyarán kezdték el, a lehetőséget pénzügyi elvek mentén is megvizsgálták.

A kutatás során Schroeder és csapata összesen 705 szűrés költségeit vizsgálta. Közülük 418 beteget követtek nyomon a szűrés után is. A vizsgálatok az első évben anyagilag veszteségesek voltak, de a harmadik pénzügyi évre már 177 dollárra, azaz nagyjából 50 000 forintra emelkedett az árrés.

A 2. csoportra jellemző szempontok szerint választják ki, hogy kik azok, akik részt vehetnek az ingyenes szűrésen. „Ezzel kétszer annyi rákbeteget sikerült azonosítanunk, mintha csak az 1. csoport tagjait szűrnénk” – jelentette ki Schroeder. „Az ingyenes szűrőprogrammal nemcsak a páciensek nyernek, de a kórházak számára is kedvező lehetőség, hiszen a betegek a későbbiekben fellépő problémáikkal a már ismert orvosokhoz fognak fordulni”. Azonban két szűrés között is érdemes figyelni arra, hogy mi mindennel csökkenthetjük a rákos megbetegedések kockázatát.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek