Óvatos becslések szerint a fogamzóképes korú nők 7-8 százalékának lehet PCOS-e, de vannak kutatások, melyek alapján a 10 százalékos arány sem kizárt.
Jó hír, hogy mai tudásunk szerint az érintettek pusztán étrendjük megváltoztatásával rengeteget tehetnek tüneteik enyhítésért, a Medicalnewstoday.com pedig össze is szedte a javasolt diéta jellemzőit.
Hogyan befolyásolja étrended a PCOS-t?
A vércukorszint illetve cukoranyagcsere és a PCOS között már nyilvánvaló az összefüggés. Olyannyira, hogy azoknak az embereknek, akik PCOS-ben szenvednek, több, mint a felénél cukorbetegség, vagy azt megelőző állapot is kialakul még 40 éves koruk előtt. Nem meglepő hát, hogy a nekik javasolt étrend sokban hasonlít más, a vércukorszintet stabilizáló diéták ajánlásaihoz.
Mit egyek?
Olyan, hogy PCOS-diéta, egyelőre nem létezik, ugyanakkor határozott ajánlásokat találunk arra nézve, hogy mit érdemes és mit nem volna szabad enni. Sőt, a betegség másodlagos kezeléséhez népszerű diétákból is választhatunk.
- GI-diéta: Az alacsony glikémiás indexű ételek nem emelik meg hirtelen a vércukorszintedet, ezáltal elkerülhető az egyszerű szénhidrátok fogyasztásakor jellemző, és hosszú távon nagyon káros kilengés. Egyél több babot, teljes kiőrlésű gabonát, hüvelyeseket, zöldségeket és friss, nem feldolgozott élelmiszereket vércukorszinted stabilizálásáért!
- Gyulladáscsökkentő diéta: A gyulladáscsökkentő ételek a PCOS számos kellemetlen tünetén is enyhítenek. Ha sok gyümölcsöt, halat, leveles zöldséget, extra szűz olívaolajat fogyasztasz, a betegséggel együtt járó krónikus fáradtságod például jó eséllyel enyhülhet.
- DASH diéta: A szív diétájának is nevezett étrend alapvetően a magas vérnyomás ellen veszi fel a harcot, de természetesen több más betegség esetén is nagyon hasznosnak bizonyulhat betartani bizonyos ajánlásait. Halak, szárnyasok, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabona és alacsony zsírtartalmú tejtermékek - nagyjából ezeken alapul a fenti mozaikszó mögött (DASH = Dietary Approaches to Stop Hypertension) rejlő étrend. Egy 2015-ös tanulmányban az ezt az étrendet követő elhízott páciensek 8 hét alatt nem csak súlyukból veszítettek, de csökkent hasi zsírjuk is, és jobbak lettek a korábban inzulinrezisztanciára utaló eredményeik is, szóval érdemes lehet kipróbálni.
A fentiekből pedig tulajdonképpen össze is áll az a diéta, amiről azt hittük, nem is létezik.
Ha PCOS-ben szenvedsz, az alábbi ételeket mindenképpen iktasd be a mindennapjaidba:
- természetes, feldolgozatlan élelmiszerek
- magas rosttartalmú harapnivalók
- zsírosabb halak, tonhal, makréla, lazac
- fodros kelképoszta, spenót és más sötétzöld zöldségek
- sötétpiros gyümölcsök, pl. bogyósok, vörös szőlő, cseresznye
- brokkoli és karfiol
- hüvelyesek
- egészséges zsiradékok, olívaolaj, kókuszzsír, avokádó
- magvak (mogyoró, fenyőmag, mandula, pisztácia)
- étcsokoládé
- a fahéjhoz és kurkumához hasonló fűszerek
Vagyis ulajdonképpen mindegy, mi a neve a diétádnak. Ha a PCOS-en szeretnél javítani, kövess egészséges, változatos és lehetőség szerint súlycsökkentő étrendet – a súlyvesztés jelentősen enyhítheti panaszaidat.
Mit ne egyek?
A fentiekből is következik, hogy leginkább azt ne, amit más diétákban is tiltanak, illetve az egészséges táplálkozási alapelvek felsorolásoknál ki szoktak hagyni:
- finomított szénhidrátokat, bolti péksüteményeket és fehér kenyeret
- olajban sült ételeket
- cukros üdítőket és energiaitalokat
- feldolgozott húskészítményeket, virslit, kolbászt, felvágottakat
- hidrogénezett zsírokat
- vörös húsokat, steaket