A vakargatás például úgy tűnik tényleg elképesztően fontos szerepet tölt be a kutyák életében: 5 olyan mozdulat is akad a 19 különböző jelzést felvonultató repertoárjukban, amivel kizárólag erre próbálják rábeszélni a fafejű gazdákat. A 37 kutya otthonát bekamerázó kutatók szerint számos olyan jelzés létezik, amit napi szinten használnak a kitartóan magyarázó ebek - írja az Iflscience.
Való Világ
A Salfordi Egyetem kutatói szerint a gorillákhoz, a bonobókhoz, a csimpánzokhoz és a hollókhoz hasonlóan a kutyák is képesek olyan gesztusokra, amelyekkel egy-egy specifikus tárgyra vagy eseményre próbálják felhívni a gazdáik figyelmét. Ez persze nem újdonság, a különböző jelzések számát és jelentését azonban most először vizsgálták meg ilyen részletesen.
A valószínűleg írásos belegyezés nélkül, saját otthonukban megfigyelt állatok 47 különböző mozdulata közül 19-ről derült ki, hogy viszonylag egyértelmű jelentéssel bírnak.
A leggyakrabban azt jelezték az állatok, hogy szeretnék, ha vakargatnák őket egy kicsit (A), enni/inni kérnek (B), ki kéne nyitni egy ajtót (C) és hogy kérik a játékukat (D). Bizonyos mozdulatok kifejezetten specifikusak és csak egy dologra utalhatnak, egy ülőhelyzetben kivitelezett pacsi viszont úgy tűnik, mind a négy parancs közvetítésére alkalmasnak találtatott a kutya-közgyűlések során. Íme a 19 gesztus:
- Hanyattfekvés (A)
- A fej egy tárgy/gazdi alá temetése (ABD)
- A fej nyújtogatása (ABC) Két lábra állás (BCD)
- Egy tárgy és a gazdi nézegetése (ABCD)
- Fetrengés (A)
- Egy hátsó láb felemelése fekvés közben (A)
- Egy tappancs kinyújtása (ABCD)
- Egy tárgy vagy a gazdi alá dugdosott testrészek (D)
- Egy játék előre dobása (B)
- Ugrálás (BCD)
- Egy (másik) tárgy alá dugdosott lábak (D)
- Orral böködés (ABCD)
- Nyalogatás (ABCD)
- A mellső lábak tárgyakra/gazdira helyezése (ABCD)
- Egyetlen mellős láb tárgyakra/gazdira helyezése (AC)
- A fej tárgyakhoz/emberekhez dörgölése (A)
- Óvatos karrágcsálás (A)
- Mellső lábbal böködés (D)
Kitartás!
A szomjas/éhes állatok általában ülve, egy tappancs kinyújtásával értesítik a gazdákat szándékaikról, a játékaikért pedig többnyire a fejük tárgyak/emberek alá dugdosásával könyörögnek a kutyák. Legalábbis először, ha az ostoba kétlábúak nem reagálnak, más jelzésekkel is megpróbálkoznak ugyanis. A kutatók szerint minél több emberrel és minél régebb óta él együtt egy állat, annál több jelzést használ.
Tessék megtanulni a nyelvüket, nehogy elszigetelődjenek és magányossá váljanak a meg nem értett ebek!