Hova mentél? Nem vagy itthon! Érted menjek? Hívtalak! Miért nem veszed fel??? Kivel vagy? Gyere haza!!! Kontrollál, ellenőriz, féltékenykedik és elvárja, hogy a partnere beszűkítse életterét. Ha pedig kiabál, üt vagy bármilyen más erőszakos viselkedést tanúsít, simán áttolja a felelősséget a másikra: „Ha nem bőgnél egy órája, nem ordítanék!”

Egy túlélő az Imguron osztotta meg, milyen üzenetekkel zaklatta volt férje a házasságuk alatt.
Tovább olvasomMagyarországon minden ötödik nőt rendszeresen bántalmaz a partnere. Az áldozatok közül sokan eleinte nincsenek is tudatában annak, hogy mérgező kapcsolatban élnek, a túlélők gyakran számolnak be például arról, hogy a kezdeti „furcsa” viselkedést a ragaszkodásnak és a nagy szerelemnek tudták be, ami ellen ők maguk sem tettek semmit, mert azt gondolták, hogy az érzelmek lanyhulásával ez a túlzott féltékenykedés alább fog hagyni.

Kiabálás, leszólás, vádaskodás, fenyegetés. Ezek mind a verbális erőszak különböző megnyilvánulásai, melyek hosszú távon megnyomorítanak egy kapcsolatban.
Tovább olvasom
Valentin napon nem mindenki kap ajándékot, de van, aki már annak is örül, ha legalább aznap nem ütik meg. Nem véletlen, hogy ennyi erőszakellenes kampány készült az elmúlt évben is.
Tovább olvasomA párkapcsolati erőszak dinamikájáról ebben a cikkben írtunk, arra pedig, hogy hogyan válhat bántalmazóvá egy kezdetben jól induló kapcsolat, a NANE Egyesület legújabb edukációs videója ad választ.

A felismerés már a gyógyulás első jele: de ez még nem elég ahhoz, hogy tudjon lépni. Mi kell még? Pszichológus szakértőnk segít!
Tovább olvasomFontos, hogy ha észrevesszük az intő jeleket, merjünk segítséget kérni és beszélni arról, amit átélünk, hiszen nem vállalhatunk felelősséget társunk viselkedéséért. Nem szabadna, hogy az áldozatokat visszatartsa a szégyenérzet, a bűntudat vagy a bizonytalanság, hogy valóban bántalmazásnak számít-e, ami velük történik. Mindenkinek joga van egy partnerkapcsolatban a biztonsághoz, és senki nem érdemli meg, hogy ártsanak testi vagy lelki épségének.
Íme, a korai figyelmeztető jelek a bántalmazó viselkedésében:
- Féltékeny: féltékenységéért a partnerét hibáztatja, és elvárja, hogy az beszűkítse az életterét, korlátozza kapcsolatait.
- Kontrollál: szabályozza a partnere szabadidejét, öltözködését, baráti körét, étrendjét, pénzét (később akár ürítkezését, alvási idejét is).
- Korán elköteleződik: akár a második randevún megkéri a nő kezét, és közös életüket tervezgeti.
- Irreális elvárásokat támaszt: egy nő mindig legyen ápolt és szép, mindig legyen szexuálisan elérhető, az általa vezetett háztartás legyen mindig hiba nélküli.
- Elszigetel: partnere nem tarthat szabadon kapcsolatot a családjával, barátaival vagy munkatársaival.
- Saját problémáinak forrását másokban keresi: nem vállal felelősséget sem a cselekedeteiért, sem az érzéseiért. Erőszakos viselkedése vagy önuralma elveszítése miatt hajlamos másokat vagy a partnerét hibáztatni.
- A vitákat merev elzárkózással vagy befolyásolással zárja le.
- Túlérzékeny: apró ingerre is támadóan reagál, vagy mindig az ő érzéseivel/problémáival kell foglalkozni a kapcsolatban.
- Kierőszakolja vagy büntetésképpen megtagadja a szexet.
- Sértegeti a partnerét, bántó, megalázó dolgokat mond neki.
- A szexuális erőszak és a nők elleni erőszak témáit viccesnek tartja.
- Mereven elkülöníti a női és férfi szerepeket: úgy véli, hogy joga van a nőket és gyerekeket „nevelni” vagy „büntetni”. Úgy gondolja, hogy a nők csak a háztartás vezetésére, gyerekszülésre és szexre valók.
- A viselkedése „dr. Jeckyll és Mr. Hyde”-jellegű: idegenek előtt teljesen más, mint kettesben: csak akkor viselkedik bántalmazó módon, amikor kettesben van az áldozattal, kívülállók előtt pedig kifejezetten kedves, vagy éppen ellenkezőleg: csak társaságban durva. (Ez utóbbi mintázat főként serdülő fiúkra jellemző.)

Follinus Anna költőnő történetén át bemutatunk egy éveken át tartó szexuális zaklatást. Hogyan éli túl egy 16 éves lány az elviselhetetlent?
Tovább olvasomÉs az azonnali figyelmeztető jelek, melyek alapján biztosan tudható, hogy a fizikai erőszaktól sem visszariadó bántalmazóval van dolgunk:
- A másik jelenlétében fenyegetően tárgyakat dobál vagy tör össze.
- Testi erőszakkal fenyegetőzik, vagy a testi erőszak – akár csak lehetőségként is – felmerül a kapcsolatban.
- Általában durva vagy türelmetlen gyerekekkel és állatokkal. Az együttélés során bántja a háziállatokat vagy társállatokat.
- Tudható, hogy korábbi kapcsolatában bántalmazta a partnerét.
További információ: http://nane.hu/erintetteknek/tudnivalok-a-nok-elleni-eroszakrol/