Fertőzéstan laikusoknak, hogy ne dőlj be több marhaságnak

Olvasási idő kb. 9 perc

Klassz dolog az integrálszámítás és más bonyolult ismeretek elsajátítása (amikre a diákoknak később vagy szükségük lesz vagy nem), csakhogy azok mellett eltörpül a saját testünk működésével kapcsolatos tudnivalók átadása, amikre a mindennapok során tényleg mindenkinek szüksége lenne. Nem csoda, ha egészségügyi kérdésekben még mindig sok a félreértés, könnyen megvezethetőek vagyunk, és nemcsak az üzleti célú szélhámosságoknak, de még a rossz szándék nélküli hülyeségeknek is bedőlünk.

Nemrég kiderült, mennyire rettegünk a nyilvános vécéktől és úgy általában a kórokozóktól meg a fertőzésektől, amivel még nincs is semmi gond, hiszen jobb félni, mint megijedni, de vannak, akik már túlzásba esnek, ha a higiénia fenntartásáról van szó. Pedig nem minden baktérium ellenség és a feltételezések szerint a túlzott mértékű tisztaság miatt nő az allergiák és más egészségi rendellenességek száma. Szakértő segítségével tisztázunk néhány alapvető fogalmat a megbetegedésekkel, a fertőzésekkel, az antibiotikumokkal és a védőoltásokkal kapcsolatban - ha már nyakunkon az influenzaszezon.

Mennyit kell takarítani az egészséges otthonhoz?Mennyit kell takarítani az egészséges otthonhoz?

Szerencsére megszakadni nem kell, nem a patyolattiszta otthon a legegészségesebb. De mi a biztonságos tisztaság?

Tovább olvasom
Rettegünk a nyilvános vécéktől, és ezzel nem vagyunk egyedülRettegünk a nyilvános vécéktől, és ezzel nem vagyunk egyedül

De legalább a kézmosással jól állunk, legalábbis a nők - derült ki egy nemzetközi felmérésből. Bónusz útmutató ahhoz, milyen sűrűn és hogyan is kell tisztálkodni!

Tovább olvasom

Kezdjük az alapoktól: mi a homeosztázis?

„Az egészség a szervezetünk összes sejtjének, az ezekből álló szerveknek és szervrendszereknek az összehangolt, folyamatosan változó, de egymással dinamikus egyensúlyban lévő működése, ezt nevezzük homeosztázisnak. Amikor ezek az alrendszerek már nem képesek egymást kompenzálni, felborul az egész állandósága, és az ilyenkor megjelenő betegségekről különböző tünetek árulkodnak. Ha pedig ezt a változást egy másik szervezet, például egy mikrobasereg, illetve kórokozók által termelt anyagok váltják ki, akkor fertőző betegségről beszélünk” – magyarázta dr. Barcs István, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai Tanszékének vezetője.

shutterstock 533717323

A baktérium (vagy mikroba) nem kórokozó

„A mikrobák túlnyomó része az ember szempontjából semleges, így nem is veszünk róluk tudomást. Nagyon sok – emberi szempontból – hasznos mikrobáról is tudunk; ilyenek az élelmiszereink előállításához vagy érleléséhez használt baktériumok, például a tészta kelesztését, az alkoholos erjedést végző élesztőgombák, a tejsavbaktériumok vagy a nemespenész. De ilyenek a gyógyszeripar által használt probiotikumok és a szervezetünkben élő, minket védelmező baktériumok is. Ártalmasnak a mikrobáknak csak egy kis része számít, például megromlik tőlük valamilyen élelmiszer, korróziót okoznak, károsítják a növényeket, és persze megbetegíthetnek minket, illetve a tenyésztett vagy vadon élő állatokat. Minden kórokozónak van úgynevezett gazdaspektruma, azaz élőlények egy adott csoportja, amelyeket az képes megbetegíteni. Van olyan, amelyik egyetlen fajban (pl. csak a dohánylevélben, csak a sertésben vagy csak az emberben), és vannak olyanok, amelyek több gazdában is el tudnak szaporodni” – fejtette ki a szakember.

Mi véd meg minket a kórokozókkal szemben?

Egyrészt a saját mikrobáink. „Az első védelmi vonal a testfelület. Ha ez ép, nincsenek rajta sérülések, akkor a kórokozók nehezebben hatolnak át rajta. A felületeken kémiai védekezés is történik, ilyen például a gyomor vagy a hüvely savas kémhatása, a sós verejték vagy a faggyúmirigyek baktériumellenes váladéka. A másik fontos elemet, a biológiai védelmet a bennünk élő baktériumok jelentik, amikből legalább tízszer több van, mint az emberi sejtekből és ezeknek a baktériumoknak az összessége az úgynevezett mikrobiom. A normál flórát alkotó baktériumok nemcsak fontos anyagokat termelnek nekünk, de azzal is védenek minket, hogy benépesítik a bőrt, a bélcsatornát, a száj vagy a hüvely nyálkahártyáját, így az általuk lakott területeken nem marad szabad hely az idegen baktériumoknak. Ha egy kórokozó mégis átjut ezen az akadályon, akkor az immunrendszer azonnal mozgósítja a saját hadseregét alkotó sejteket, amik felveszik a küzdelmet a betolakodó agresszorral” – mondta dr. Barcs István.

Ezt még biztosan nem tudta a bennünk élő baktériumokrólEzt még biztosan nem tudta a bennünk élő baktériumokról

A kutatók kezdik megérteni az összefüggéseket bizonyos baktériumok és egészségügyi állapotok között, amivel mi csak jól járhatunk.

Tovább olvasom
 

A fészekimmunitás fogalmán a fertőzőbetegségekkel szemben, a család által biztosított védelmet értjük.

A nyájimmunitás pedig akkor keletkezik, amikor a népesség egy bizonyos részének beoltása védettséget biztosít a beoltatlanok számára is, azaz: a tágabb környezetünkben élő emberek között nincs olyan, aki egy fertőző betegséget terjeszteni, ezáltal másokat veszélyeztetni tudna.

Hogyan jön létre a védettség?

Ennek a természetes módja, hogy valaki átesik a fertőzésen, amit a legtöbb – de nem az összes! – kórokozó esetében hosszan tartó, akár életre szóló védettség követ. „Ahhoz, hogy a nyáj védelmet nyújtson, az kell, hogy minden tagja védett legyen. Ha vannak köztük potyautasok, akik nem veszik fel a védőoltást – mert elég, ha a többiek védettek –, az azt jelenti, hogy ha ők megbetegednek, akkor más oltatlan embereket is meg tudnak fertőzni. Így bukkan fel egy már elfeledett járvány, mint például Romániában nemrég a kanyaró. Aki pedig oltatlanul kapja meg a fertőzést, az ő szervezetéből erősen fertőző formában távoznak a kórokozók, amiktől akár egy gyengébb, védelmet szerzett oltott ember is megbetegedhet. Éppen ezért ezen a téren is felelősséggel tartozunk magunkért és másokért is. Sokan azon az állásponton vannak, hogy A nagymamám is átesett a gyerekbetegségeken és túlélte, minek oltassam be a gyerekemet? Ők elfelejtik, hogy akik belehaltak a torokgyíkba vagy a gyermekbénulásba, azoknak már nem lehetett unokájuk, aki most ugyanezt elmondhatná” – tette hozzá dr. Barcs István. 

shutterstock 344825381

Van-e alapja az oltásellenességnek?

Alapja minden hiedelemnek van, véli az epidemiológus, aki szerint a védőoltás is egy beavatkozás a természetes folyamatokba, ahogyan a daganatellenes terápia, a műtéti beavatkozás, a vérátömlesztés, a születésszabályozás vagy akár a tisztálkodás.

„Beavatkozunk azért, hogy valamilyen nem kívánt következményt elhárítsunk. És ha a beavatkozás során mellékhatások lépnek fel, akkor mérlegelünk: a mellékhatás vagy a nélküle bekövetkező hatás a kevésbé rossz? A védőoltások több típusa létezik. Oltóanyag lehet például élő, de gyengített kórokozó, elölt – ezáltal fertőzőképességét vesztett – baktérium, a baktérium inaktivált toxinja, valamint az izolált és hordozóanyagra kötött antigénje is. Az, hogy éppen melyiket használják, a fertőző betegségtől és a kórokozójától függ. Nem lehet a kevésbé veszélyes fajtából oltóanyagot előállítani egy olyan fertőzéssel szemben, aminek a kórokozója csak más típusú védelmet kínál. De a kockázatok mértéke minden esetben messze nagyobb a fertőzés kialakulásakor, mint esetleg a védőoltást követően” – összegezte a szakértő.

Mennyire tekinthetjük az antibiotikumot gyógyszernek?

Gyógyszernek olyan hatóanyagot nevezünk, ami valamilyen betegség ellen hat úgy, hogy annak tüneteit orvosolva a betegség elmúlását váltja ki. „Az antibiotikum nem gyógyít, a legtöbb csak lelassítja a baktérium működését, ezáltal időt ad az immunrendszer mozgósítására, hogy saját magunk győzzük le a támadót. Ezért nem szabad abbahagyni az antibiotikum szedését akkor, ha már jobban érezzük magunkat, hiszen a baktérium elkezdhet újra szaporodni, és visszatérnek a tünetek, de az is előfordul, hogy a baktériumnak az antibiotikummal szemben ellenálló sejtvonala válik uralkodóvá, és emiatt a kezelés hatástalan lesz" – magyarázta Barcs István, aki szerint azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az antibiotikum csak baktériumra, mégpedig csak a rá érzékeny baktériumra lehet hatékony, éppen ezért hiába várjuk, annak sem lázcsillapító, sem közérzetjavító hatása nincs. 

„Az antibiotikum nem jó vírusfertőzések, megfázás vagy fejfájás kezelésére sem, és csak orvos javaslatára szabad azt szedni. Szomszédasszony, netes fórum, csomagküldő szolgálat nem tudja megítélni, kell-e antibiotikum, és ha igen, pontosan melyik hatóanyag" – fűzte hozzá a szakember.

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • világom
A boszorkány átka vált egy ország jelképévé
A boszorkány átka vált egy ország jelképévé

Vannak szobrok, amelyekről azonnal tudjuk, hogy melyik országban állnak. Az egyik legismertebbet állítólag egy boszorkány átkának köszönhetjük.

január 18., 19:30

  • világom
Ez az oka annak, hogy 1831-ben kék volt a Nap
Ez az oka annak, hogy 1831-ben kék volt a Nap

A kékre színezett Nap évekre megváltoztatta a földi életet.

január 19., 08:36

  • életem
Ötszintes labirintus-rendszer épült 50 éve Budapest alatt: te is bejárhatod
Ötszintes labirintus-rendszer épült 50 éve Budapest alatt: te is bejárhatod

A budapesti Deák téren fél évszázada készült el az a föld alatti labirintus, amely nélkül ma már élni sem tudnánk.

január 19., 07:25

  • Offline
Anyósáról mintázta az Óz, a nagy varázsló írója a boszorkányt
Anyósáról mintázta az Óz, a nagy varázsló írója a boszorkányt

A Szabadság-szobor nagy kritikusa, a nőjogi aktivista Matilda Gage inspirálta az Óz, a nagy varázsló egyik boszorkányát.

január 19., 09:06

  • Offline
Ott kutúl a monyator – ismered a székelyek titkos nyelvét?
Ott kutúl a monyator – ismered a székelyek titkos nyelvét?

Meg tudod fejteni ezt a titkos nyelvet?

január 19., 06:46

  • Mindennapi
Tavaly ezreket ellenőriztek ezzel a módszerrel a rendőrök: idén folytatják
Tavaly ezreket ellenőriztek ezzel a módszerrel a rendőrök: idén folytatják

2024-ben milliós büntetést szabtak ki, idén folytatják a rendőrök az ellenőrzéseket.

január 19., 07:46

  • világom
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser
Tömegek csodálják meg a nyilvános vécét: a bécsi házát is túlszárnyalta Hundertwasser

Hundertwasser nem csak Bécsben alkotott maradandót: az ötletei alapján megvalósított nyilvános vécéjében a világ másik végén is gyönyörködnek.

4 perce

  • világom
A középkor legfurcsább perei: állatok a vádlottak padján
A középkor legfurcsább perei: állatok a vádlottak padján

Egész ügyesen védte a patkányokat az ügyvédjük, de egy disznó már nem úszhatta meg a súlyos büntetést.

január 18., 18:30

  • életem
Kevered, hogy merre van a jobbra meg a balra? Egy szuperképesség is lehet az oka
Kevered, hogy merre van a jobbra meg a balra? Egy szuperképesség is lehet az oka

Összekeverednek az érzékeink és valami nagyon különleges szuperképességgé alakulnak.

január 19., 08:06

  • világom
Így szórakoztak az ókorban
Így szórakoztak az ókorban

Már az ókor előtti időkből is fennmaradtak leletek, amelyek elárulják, hogy mi volt az emberek egyik fő szórakozása.

január 19., 06:00

  • Offline
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!

A 10 kérdés során nem annyira a tudásodra lesz szükséged, hanem arra, hogy helyesen tippelj!

január 18., 06:46

  • életem
Lőtéren élnek az emberek ezen a magyar településen
Lőtéren élnek az emberek ezen a magyar településen

Nyugat-Magyarországon járunk a Vértes hegységben. Itt van az a lőtér, amely emberek otthonául szolgál.

január 19., 11:10

  • Mindennapi
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén

Itt a friss előrejelzés, ilyen időjárásra lehet számítani a hétvégén.

január 18., 07:46

  • Offline
Szokatlan helyen találtak 115 ezer éves emberi lábnyomokat: átírhatják a történelmet
Szokatlan helyen találtak 115 ezer éves emberi lábnyomokat: átírhatják a történelmet

A sár által megőrzött, megkövesedett emberi lábnyomok fontos felfedezéshez vezettek.

január 19., 10:06

  • Szülőség
Tévhit, hogy mindig az anya javára dönt a bíró gyermekelhelyezéskor: ez történik a valóságban
Tévhit, hogy mindig az anya javára dönt a bíró gyermekelhelyezéskor: ez történik a valóságban

A gyermekelhelyezés közben a bíróságnak rengeteg tényezőt kell megvizsgálni. Videós anyagunkban szakértővel jártuk végig, hogyan zajlik egy ilyen per.

január 18., 15:10

  • Offline
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották

A Duna-hidak felrobbantása a földi poklot hozta Budapestnek. Ma, átkelve rajtuk ritkán gondolunk arra, milyen emberi áldozatok árán születtek újjá.

január 18., 07:26

  • Önidő
Levágta a feleségét a képről Manet, mert nem tetszett neki
Levágta a feleségét a képről Manet, mert nem tetszett neki

Degas festette a képet, amit Manet megcsonkított – ezért romlott meg kettejük barátsága.

január 19., 12:10

  • Önidő
Csak három nő ismeri a világ legkülönlegesebb tésztájának titkát: itt készül
Csak három nő ismeri a világ legkülönlegesebb tésztájának titkát: itt készül

Senki sem tudja, hogy a tésztát ki, mikor és miért kezdte el készíteni, receptje viszont annyira titkos, hogy a világon mindössze csak hárman ismerik.

január 19., 11:40

  • életem
Ez volt eddig a 6 legnagyobb KRESZ-módosítás Magyarországon
Ez volt eddig a 6 legnagyobb KRESZ-módosítás Magyarországon

Az első jogszabály 1890-ben a "balra tarts, jobbról előzz" elvet mondta még ki, azóta sok minden változott a magyar közutakon, így a szabályozás is.

január 18., 16:00

  • világom
Komoly pénz üti annak a markát, aki bejelenti az utakon szabálytalankodókat Vietnámban
Komoly pénz üti annak a markát, aki bejelenti az utakon szabálytalankodókat Vietnámban

Így próbálják rávenni az embereket a szabálykövetésre az utakon.

január 18., 17:30

  • Offline
Így szállta meg négy évvel ezelőtt Lengyelország Csehországot
Így szállta meg négy évvel ezelőtt Lengyelország Csehországot

Ki gondolta volna, hogy 2020-ban történt ilyen esemény Lengyelország és Csehország között.

január 18., 14:36

  • Önidő
Hillary Clinton először kikosarazta a férjét: már 50 éve házasok Bill-lel
Hillary Clinton először kikosarazta a férjét: már 50 éve házasok Bill-lel

Hillary és Bill Clinton vitathatatlanul az egyik legismertebb házaspár világszerte, és a házasságuk is hosszú időn át nyitott könyv volt.

január 18., 11:10

  • Önidő
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt

József Attila apja elhagyta a családját. Jobb életet akart élni, de végül egy sötét viskóban, rozoga ágyában fekve érte a halál.

január 18., 09:06

  • Édes otthon
Veszélyes lehet, ha ezt az 5 élelmiszert nem mosod meg főzés előtt
Veszélyes lehet, ha ezt az 5 élelmiszert nem mosod meg főzés előtt

Vannak olyan élelmiszerek, amelyeket jobb, ha főzés előtt megmosunk.

január 18., 11:40

  • Offline
„A sózott, száraz kenyérhéj pedig maga volt a mennyei élvezet” –  80 éve szabadult fel a budapesti nagy gettó
„A sózott, száraz kenyérhéj pedig maga volt a mennyei élvezet” – 80 éve szabadult fel a budapesti nagy gettó

A pincében ástak latrinát, napi 15 deka kenyéren élve nyomorogtak a budapesti nagy gettó lakosai.

január 18., 13:36

  • Testem
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet

Januárban általában különös fáradtság lesz úrrá a rajtunk, ám három nap elegendő lehet ahhoz, hogy erőre kapjunk, és újraindítsuk a testünket.

január 18., 08:06

  • világom
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban

A bankjegyeinek jelentős részét illegálisan nyomtatták, a pénzhamisítás gyakorlatilag mindennapos tevékenységgé vált.

január 18., 08:35

  • Offline
Az életét kockáztatta a magyarokért az osztrák zeneszerző
Az életét kockáztatta a magyarokért az osztrák zeneszerző

Az osztrák zeneszerző, Johann Strauss az életét kockára téve kiállt nézetei mellett az apjával szemben is.

január 18., 12:10

  • Offline
Így blicceltünk a szocializmusban
Így blicceltünk a szocializmusban

A szocializmusban a túlélés nemcsak fizikai, hanem erkölcsi kérdés is volt. Így próbáltak az emberek túljárni a rendszer logikáján.

január 18., 10:05

  • VIP
„Máig nem bocsátottak meg nekem szeretett hazámban, Magyarországon” – Rökk Marika élete
„Máig nem bocsátottak meg nekem szeretett hazámban, Magyarországon” – Rökk Marika élete

Már fiatalon a Broadway-n táncolt, a hitleri Németországban lett ünnepelt sztár, de felmerült, hogy szovjet kémhálózatba is beszervezték.

január 18., 12:40

Érdekességek