Kullancskisokos: tévhitek és teendők, hogy elkerülje a bajt

Olvasási idő kb. 11 perc

Mivel az enyhe, csapadékos tél kedvezett az élősködőknek, már februárban sejteni lehetett, hogy a megszokottnál nagyobb kullancsveszély fenyeget minket, és tényleg, mintha hemzsegne a természet a súlyos betegségeket is terjesztő vérszívóktól. A legjobb védekezés talán az lenne, ha a négy fal között tartózkodnánk, de mégis ki az, aki erre vágyik tavasszal és nyáron? Szakértőt kérdeztünk arról, hogy mit tegyünk és mit ne tegyünk a megelőzés érdekében, vagy egy kullancscsípés után.

GettyImages-549348125
ullstein bild / Europress / Getty

Miért vannak egyre többen?

„Mintegy ezer kullancsfaj él a világon, amelyek között vannak sivatagi kullancsok és olyanok is, amik a hó tetején is vígan eléldegélnek. Tévedés azonban, hogy azért sok a kullancs, mert az Európai Unió betiltotta az irtásukat” – nyilatkozta a Díványnak dr. Lakos András infektológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora. „Jelenlegi ismereteink szerint csak óriási környezeti károkozással lehet a kullancsokat kiirtani, akkor is csak rövid időre. Magyarországon volt egy szer (a legtöbb európai országban a mai napig nincs), amit kullancsirtásra is törzskönyveztek, de erről később kiderült, hogy súlyos környezeti kockázatot jelent, emiatt ma már csak csávázószerként hozható forgalomba. Korábban sem irtották nagy területen a kullancsokat, bár számtalan eljárást kipróbáltak már, azok mind kudarcba fulladtak. A kullancsok számát nem ismerjük és a gyakorlatban nem is lehet meghatározni, de az előfordulásukat a közismert időjárási tényezőkön kívül elsősorban a kisemlősök és a nagyvadak, illetve a madarak száma és a vegetáció befolyásolja. Gyakorlatilag nincs természetes ellenségük. A madarak imádják a megszívott kullancsokat, amelyek vitamin- és kalóriabombaként szolgálnak számukra, de sokkal több kullancsot táplálnak ők maguk, mint amennyit elfogyasztanak” – fűzte hozzá a szakértő.

A Lyme-kór tüneteként a csípés köröl megjelenő jellegzetes piros kör
A Lyme-kór tüneteként a csípés köröl megjelenő jellegzetes piros körShutterstock

Nem árt elővigyázatosnak lenni

Hazánkban átlagosan minden ezredik kullancs fertőzött az agyhártya- vagy agyvelőgyulladást okozó vírussal. „A kullancsok okozta agyvelőgyulladás ugyan ritka, de súlyos betegség, éppen ezért érdemes komolyan venni. A vírus az agykéreg és a gerincvelő mozgató idegsejtjeit támadja meg, ezért a fertőzés általában végtagbénulást, nagy ritkán halált is okozhat. Szerencsére az esetek nagy többségében a betegség nem jut túl az első fázison, sőt a második fázis is legtöbbször agyhártyagyulladásként zajlik le, mégis fontos hangsúlyozni a lehetséges veszélyeket, hiszen azok, illetve a hosszú kórházi ápolás is megelőzhető a megfelelő védőoltással” – figyelmeztet dr. Lakos András.

A Lyme-kórt okozó baktérium (Borrelia burgdorferi) a vírusnál lényegesen gyakoribb (Európában 10 és 100% közötti gyakoriságot mértek), míg a TIBOLA (kullancs által terjesztett nyirokcsomó-gyulladás) kórokozóját 20%-ban tudták kimutatni a Börzsönyben és a Pilisben gyűjtött dermacentor kullancsokban. Szerencsére azonban nem minden fertőzött kullancs csípése fertőz, és nem minden fertőzés jár klinikai következményekkel.

Így terjed a Lyme-betegség

A kullancsok számát az időjárás és a vadállomány nagysága is befolyásolja. Minél több nagyvad van az erdeinkben, annál több kullanccsal kell számolnunk, a kisemlősök (mindenekelőtt a rágcsálók) a kórokozók megőrzésében játszanak döntő szerepet, a madárfajok pedig köze van ahhoz, hogy egy-egy területen milyen tünetekkel járó Lyme-betegség alakuljon ki. A fácánok például olyan Lyme-baktériumokat hordoznak, amelyek a késői bőrtünetek kialakulásáért felelősek, viszont megölik az idegrendszeri tüneteket okozó baktériumokat. A rigók viszont pont fordítva ténykednek. Bizonyára van még sok más ellentétpár, ám azok közül csak néhányat ismerünk. Ez lehet a magyarázata annak, hogy északon a délitől némileg eltérő tünetekkel jelentkezik a Lyme-betegség, és hasonló oka van annak is, hogy Észak-Amerikában például gyakrabban jár a betegség ízületi gyulladással mint Európában.

Forrás: www.kullancs.hu

Oltások

A fertőzött vérszívók által terjesztett súlyos betegség, az agyvelőgyulladás (encephalitis) ellen tökéletes védelmet nyújt az ellene kifejlesztett vakcina. Magyarországon kétféle védőoltás érhető el, mindkettő vényköteles, és mindkét esetben az alapimmunizáláshoz összesen három oltásra van szükség. Érdemes már a téli hónapokban, legkésőbb februárban elkezdeni az oltássorozatot, hiszen az első két oltás között egy hónapnak kell eltelnie. A védettség már az első két alkalom után két héttel kialakul, de a harmadik, egy év elteltével beadott ismétlő oltással lesz teljes az oltássorozat, ami így kb. három évig nyújt védelmet. A továbbiakban már elegendő 5 évente egyszer egy emlékeztető oltás 49 éves korig.

A Lyme-betegség elleni védőoltás kifejlesztését késleltette, hogy a legtöbb kutató úgy gondolta, a fertőzés alapvetően jóindulatú, antibiotikumokkal jól gyógyítható, ezért nincs szükség Lyme-vakcinára. Kiderült azonban, hogy a fertőzés néha nehezen gyógyul, sok esetben komoly gondot okoz a felismerése és sokkal gyakoribb, mint kezdetben hittük. Európában több gyár is nekifogott a védőoltás kifejlesztésének, ám további kutatásokat igényel annak kiderítése, hogy milyen fokú keresztimmunitás alakítható ki az eltérő típusú fehérjékkel szemben, a vakcinafejlesztés tehát egyelőre megtorpant.

GettyImages-162778174
Europress / Getty

Megelőzés

„A kullancscsípés megelőzésére a legjobb módszer a bozótos területek kerülése. A kora reggeli órákban több, a szárazabb időszakokban pedig kevesebb a támadó kullancs. A legveszélyesebb az április és július közötti időszak, ezért ha csak lehet, hosszú szárú nadrágban kertészkedjünk vagy menjünk kirándulni. A nadrágot tűrjük be a zokni alá, a trikónkat pedig a nadrágba. A hosszú hajúaknak érdemes összefogni, kontyba kötni vagy sapka alá tűrni a hajukat. Bár sokan hiszik, hogy a különféle szagos termékek fogyasztása (fokhagyma, pálinka, B-vitamin) megvéd a kullancscsípéstől, a tudományos vizsgálatok ezt eddig cáfolták. A kullancs érez ugyan szagokat, de ezek többségét mi nem érezzük. Ami a mi számunkra kellemetlen, az a kullancs számára általában közömbös, és ez fordítva is igaz" – magyarázza dr. Lakos András.

Milyen kullancsriasztót használjunk?

A piacon kapható kullancsriasztók csaknem mindegyike dietil-toluamidot (DEET) tartalmaz, ami hatékony szer a kullancsok távol tartására, de csak a 30 százalék feletti koncentráció tekinthető hatásosnak. Ebben a koncentrációban azonban a szer jelentős mennyisége felszívódik, és enyhébb vagy súlyosabb általános tüneteket okozhat, ilyen a fejfájás, a szédülés, a hányinger, de leírtak már epilepsziás görcsöket is. Emiatt az elmúlt években a töményebb termékeket fokozatosan kivonták a forgalomból, így kerültek az üzletek polcaira az 1-2 óráig ható szerek, amelyek a gyakorlatban használhatatlanok. Ezért számít áttörésnek az olyan kullancsriasztó aeroszolok megjelenése, amelyek nem tartalmaznak toxikus anyagokat, így kisgyermekek védelmére is alkalmasak. Van olyan készítmény, aminek a legfontosabb hatóanyaga az eukaliptuszolaj, de emellett több növényi illóolajat tartalmaz, és elég hosszú a hatóideje.

Kezelés

Felejtse el a krémeket, a zsírt vagy a kölnit!

„A kullancscsípés miatt nem javasolt orvoshoz menni, hiszen ez csak plusz időveszteség, és az orvosok sem járatosak a kullancseltávolítás terén. A kullancsot mi magunk távolítsuk el, vagy kérjünk segítséget a környezetünkből” – tanácsolja dr. Lakos András. Kísérletek szerint, ha 24 órán belül megszabadulunk a kullancstól, a fertőzés valószínűsége minimális, ám 72 óra múltán már majdnem 100 százalék az esélye annak, hogy az állat átadta az esetlegesen hurcolt kórokozókat. És mivel a nyála érzéstelenítő anyagot tartalmaz, nem észleljük azt sem, amikor felsérti a bőrünket, ezért is nagyon fontos alaposan végigböngészni az egész családot.

„A patikában kapható, acélból készült, rugós kullancscsipesz jól használható, amivel úgy tudjuk a parazitát eltávolítani, hogy közben nem nyomjuk össze a testét. A Lyme-kórt okozó baktérium a kullancs testében (gyomrában) található a legnagyobb számban, és így bármi, ami a kullancsot öklendezésre készteti, vagy a gyomor összenyomásával jár, növeli a fertőződés kockázatát. Ezért nem célszerű a rendelőkben fellelhető anatómiás csipesszel vagy az otthoni szemöldökcsipesszel sem próbálkozni. Ne használjunk krémeket, olajat, zsírt, kölnit, a rendelőben fellelhető fertőtlenítő szereket, és ne tekergessük a kullancsot! Miután megfogtuk a bőrhöz közel, és lassan húzni kezdtük, hagyjunk fél percet, hogy a parazita maga eressze el a bőrünket, így nem kell attól tartani, hogy beszakad a szájszerve. Ne akarjuk kitépni, hanem lassan húzzuk ki, úgy, hogy közben a bőrünkön kis sátor keletkezzen" – magyarázza a szakértő.

shutterstock 190940576
Shutterstock

Ne fertőtlenítse a csípés helyét!

A kullancs már a vérszívás kezdetétől egy kapillárisba ereszti vissza a tápanyagtól mentes vérsavót. Ennek megfelelően a baktériumok szétáradnak a szervezetben, a fertőtlenítőszer legfeljebb (Lyme-kór gyanúját keltve) helyi irritációt okoz, de nem éri utol a vérpályában, illetve a bőr mélyebb rétegeiben szaporodó kórokozókat.

Ne kérjen tetanusz elleni oltást!

„A kullancseltávolítást követően a nil nocere (ne ártsunk!) elvet kövessük, ami itt egyet jelent a ne tegyünk semmit tanács megfogadásával. Tapasztalatom szerint a kötelességtudat a kollégákat további – felesleges és káros – ténykedésekre ösztönzi. Bár kullancs által terjesztett tetanuszt még senki sem látott, az oltás beadásának kényszere beivódott az orvosi köztudatba. Szerencsétlen esetben az oltástól a páciens belázasodik, és felmerül, hogy a lázat a kullancs terjesztette fertőzés okozta. Találkoztam olyan beteggel, akinek a fenti okból kialakult láza miatt kullancsencephalitist véleményeztek, és gerinccsapolást is elvégeztek rajta" – meséli dr. Lakos András.

Nincs utólag beadható védőoltás

„A kullancs okozta agyhártyagyulladás megelőzésére szolgáló immunizálást a csípést követően egy hónapon belül nem szabad megkezdeni. Egyetlen oltás után ugyanis csak hetek múlva jelennek meg az ellenanyagok, és ha fertőződtünk, a vírus addigra eljut a központi idegrendszerbe, az oltás ilyenkor megnehezíti a szerológiai vizsgálatok értékelhetőségét, ráadásul lázat is okozhat, ami pedig további téves diagnózisokhoz vezethet" – fűzi hozzá a szakértő. 

Mit tegyünk, ha a házi kedvencünk van bajban?

A kutyára egyik legveszélyesebb, magas lázzal és vérfestékvizeléssel járó, köznyelven gyakran csak kullancsfertőzésként emlegetett betegséget a Babesia canis nevű egysejtű okozza. Az emberre nem veszélyes, de a kutya akár napok alatt belepusztulhat a betegségbe, ha nem jut időben állatorvoshoz.

Az emberre is veszélyes Lyme-kórt okozó Borrelia burgdorferi nevű baktérium elhúzódó, több szervrendszert érintő betegséget okoz. A kullancs által terjesztett kórokozók kizárólag kullancscsípés útján juthatnak be a szervezetbe, tehát kutyáról kutyára nem terjednek. Nem minden kullancs fertőzött, de mindre potenciális fertőzési forrásként kell tekinteni.

Ha a kutyában kullancsot talál, a lehető legrövidebb időn belül ajánlott eltávolítani azt. Erre a sajnos igen elterjedt módszerek (a kullancs bekenése olajjal, zsírral, krémekkel, stb.) nem megfelelőek, a rovar légzőnyílásának eltömésével csak azt éri el, hogy a fulladozó kullancs fertőző anyagait még hatékonyabban bejuttatja az állatba. A kullancs kézzel történő megragadása, összenyomása, kicsavarása sem jó megoldás, a parazita hosszabb ideig tartó gyötrésével csak megnöveljük a történő fertőződés esélyét. A legkíméletesebb módszer ebben az esetben is a speciális kullancscsipesz, amely állatpatikákban vagy gyógyszertárakban beszerezhető.

forrás: www.kisallatdoki.hu

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz

Ítéletidő tombolt több görögországi szigeten, a heves esőzés súlyos áradást okozott, sok helyen bezárták az iskolákat.

10 perce

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

Ezt olvastad már?

Érdekességek