A kókuszolaj vagy más néven kókuszzsír alig egy-két éve tűnt fel a bioboltokban. Karrierje gyorsan ívelt felfelé, manapság már a főzésen kívül a kozmetikai ipar is felfedezte magának, párhuzamosan azzal, hogy teret nyert a "csak természetesen" mozgalom. Akik nem szeretik a kókusz ízét, tartanak tőle, pedig az olajnak nincs íze. A 24 fok alatt szilárd élelmiszer meleg hatására gyorsan megolvad, ugyanakkor meglehetősen stabil molekulaszerkezete miatt hűtés nélkül is sokáig eláll. Sütésnél úgy viselkedik mint a zsír, de többször felhasználható.
Az olajnak két típusa van, a szűrt (RBD) és a szűz (VCO). A konyhában és a kozmetikumgyártás során általában a szűrt olajat használják. A szűrés ebben az esetben azt jelenti, hogy finomítják, fehérítik és szagtalanítják a terméket. Az RBD-nek is nevezett eljárás során a szárított kókuszt dolgozzák fel.
A szűz olajat nem finomítják annyira, és ez alacsonyabb hőfokon is történik, illetve jelentős különbség, hogy ez az olaj friss kókuszdióból készül. Ezen jobban érződik, miből is származik, és a vegyi anyagok hiánya miatt egészségesebb is. A kókuszolaj nagy előnye, hogy a hőhatásokat jól tűri, és a zsírsavai a melegítés hatására nem sérülnek. Egy liter ára 1200 forintnál kezdődik, de ez nagyon sokáig elég.
Na de mire is lehet használni ?
Testápolás
1. Hidratáló: melegítse meg a keze között, és egyszerűen használja mint testápolót. Ha van otthon olívaolaja, akkor azzal is összekeverhetí.
2.Szemránckrém: kenje a szeme alá, eltünteti a táskákat, és rendszeres használattal a szem körüli ráncok is csökkennek
3. Aftershave: borotválkozás után használva, nyugtatja a bőrt, és nem tömíti el a pórusokat
4. Dezodor: önmagában vagy szódabikarbónával és kukoricakeményítővel kombinálva, remekül eltünteti a szagokat.
5. Hajkondicionáló: felolvasztva és a hajvégekbe masszírozva remekül ápolja a hajat, de akár a teljes hajra is tehető. Ebben az esetben egész éjszakára a hajon maradhat, de egy sapka, vagy egy törölköző a párnára nem árt, hogy ne zsírozza össze az ágyneműt. Főleg a sprőd, göndör, kezelhetetlen hajra van jó hatással.
6. Fogkrém: egy kevés olaj és hozzá egy kis szódabikarbóna jó megoldás a fogkrém helyett.
7. Sminklemosó: olajossága révén remekül eltávolítja a sminket, és még dörzsölni sem kell.
8. Ajakápoló: 4-es fényvédőfaktorral rendelkezik, emellett hidratálja az ajkakat, akárcsak a sheavaj.
9. Síkosító: tökéletes síkosító, de arra érdemes figyelni, hogy a latexszel nem kompatibilis.
10. Popsikrém: használja ugyanúgy mint a megszokott krémet.
11. Koszmó ellen: olaj helyett is lehet a kókuszzsírt használni, dörzsölje be a koszmós területet, és hagyja rajta. Másnap óvatosan távolítsa el a koszmót.
12. Testradír: kókuszolaj és a cukor segítségével távolíthatja el az elhalt hámsejteket. Ha szereti az illatokat, tehet bele néhány csepp illóolajat is.
13. Horzsolás és vágás: mély sebekre persze nem ajánljuk, de apróbb hámsérülésekre nagyon jó a kókuszolaj. Csak kenje a megtisztított területre.
14. Rovarcsípés után szintén segít az olaj.
15. Ekcémások vagy psoriasissal küzdők számára is jó választás a kókusz, akárcsak a a sheavaj.
Egyéb felhasználás
1. Szúnyogriasztó: A kókuszolaj borsmenta olajjal összekeverve távol tartja a szúnyogokat.
2. Ragacseltávolítás: keverjen össze egyenlő arányban szódabikarbónát és olajat. Hagyja egy darabig a ragadós felületen, majd dörzsölje le egy egy kiszolgált fogkefével, vagy a szivacs dörzsis oldalával
3. Bútorápoló: a polírozott bútorok ápolására is használató az olaj. Keverjen össze egy kevés citromlét és olajat, és kenje át vele a bútort. A keveréket először egy kis területen próbálja ki, hogy biztosan ne sérüljön a bútor.
4.Bronz tisztítása: egy kevés olajat pamutrongyra téve törölje át bronztárgyát. Elmélyíti a fém színét, és tisztítja azt.
5. Bőrtisztítás: a bőrcipőket, csizmákat de a táskákat is ápolja, puhítja a bőrt. Ugyanakkor érdemes figyelni rá, hogy sötétebbé teszi a színt, így világos cipőkre nem ajánlott.