Megint jön a forróság, a hétvégén 35 foknál is melegebb lesz. Ilyenkor a szervezetünk átkapcsol túlélő-üzemmódba, ezért másfajta étrendre van szüksége, mint egyébként. Nagy Eszter Anna dietetikus segítségével összeállítottunk egy tuti kánikulai menüt.
Reggeli: szénhidrát + meleg ital
Mivel ilyenkor még hűvősebb van, nyugodtan feltankolhatjuk a szervezetünket energiát adó szénhidrátokkal: teljes őrlésű vagy tönkölybúza kenyérrel, joghurtba kevert müzlivel, szendviccsel. A kaja mellé igyunk teát, kávét. "A meleg italok hozzásegítik a szervezetünket az akklimatizálódáshoz" – mondja Nagy Eszter Anna. "Mivel belülről felmelegítenek, nem lesz akkora különbség a külső és belső hőmérséklet között, így kevésbé fogunk izzadni."
Tízórai: gyümölcs
Bár kánikulában hajlamosak vagyunk nem enni semmit, ez nem jó taktika, mert ha leesik a vércukorszintünk, akár el is ájulhatunk. A tízórai ezért az egyik legfontosabb étkezés forróság idején, még véletlenül se hagyjuk ki. Elég, ha megeszünk egy darab gyümölcsöt – almát, sárgadinnyét, barackot vagy bármi mást –, és máris gondoskodtunk a vércukrunk szinten tartásáról, ráadásul ebédidőre sem leszünk farkaséhesek.
Ebéd: zöldség
A nagy meleg önmagában is megterheli a szervezetünket, ezért ügyeljünk arra, hogy legalább az ételeinkkel ne súlyosbítsuk a helyzetet. Ami jó lehet ilyenkor: híg levesek, főleg zöldségleves, párolt zöldség kölessel, rizibizi vagy egy nagy adag saláta. Ezekből elegendő energiát nyerhetünk anélkül, hogy fellépne az ún. kaja-kóma, vagyis az evés utáni fáradtság, álmosság.
Uzsonna: gyümölcs vagy zöldség
Vacsoráig megint csak érdemes szinten tartani a vércukrunkat, nehogy este bezabáljunk, megterhelve ezzel az emésztőrendszerünket. A legjobb uzsonna 1-2 db idénygyümölcsből vagy idényzöldségből áll. Ezekből készíthetünk 2-3 dl préslevet is, amit akár kölespehelyhez, zabkorpához vagy búzakorpához is hozzákeverhetünk. 2 almából, 1 szelet sárgadinnyéből és egy őszibarackból mennyei uzsonnát készíthetünk.
Vacsora: szénhidrát + kefír
Este megint hűvösebb van, ezért nyugodtan ehetünk kicsit tartalmasabb kajákat - persze csak mértékkel. Jöhet a párolt rizs, a párolt gabonafélék, a szendvics, megbolondítva egy kis kefírrel, ami remekül hűti a szervezetet.
Egész nap: víz, víz, víz
Az izzadással rengeteg folyadékot elveszítünk, amit minél előbb pótolni kell, hiszen már 8 százalékos vízveszteség is levertséget, koncentrációzavart, fejfájást okoz. Igyunk meg legalább 2,5-3 liter tiszta vizet: csapvizet vagy szénsavmentes ásványvizet, és a gyerekeknek is ennyit adjunk!