Azt hitte, az emlékezete pontos? Nagyot tévedett

Olvasási idő kb. 9 perc

A november 13-án történt párizsi terrortámadást követően a hatóságok több száz embert hallgattak ki, hogy mielőbb rekonstruálhassák az eseményeket és megtalálják a tetteseket. A gyors és hatékony nyomozás egy ilyen helyzetben kritikus, minden segítség, minden részlet, minden információmorzsa fontos lehet. De vajon ebben a munkában mennyire tudnak segíteni a szemtanúk? Vajon mennyire megbízható az emlékezetünk? És vajon mennyire vagyunk megbízhatóak sokkolva, rettegve, stresszesen? A pszichológiai kutatások szerint nem igazán. 

„Attól, mert valamiben teljes szívünkkel hiszünk, az még nem feltétlenül lesz igaz” – állítja Elizabeth Loftus, és ő már csak tudja. Az amerikai pszichológusnő ugyanis a hetvenes évek óta kutatja az emberi emlékezetet, pontosabban az emlékek felidézésének képességét. Nevéhez több tucat híres kísérlet kapcsolódik, számos gyilkossági, bántalmazási ügyben működött közre szakértőként. Loftus vizsgálatai során arra jutott, hogy hiába hiszünk emlékeinknek, hiába vagyunk meggyőződve arról, hogy azok a valóságról szólnak, az igazság az, hogy annyi külső és belső körülmény hat a memóriánk működésére, hogy emlékképeink gyakran csak a valóság torz másai. Már ha egyáltalán van bármi valóságalapjuk. De hogy az ördögbe lehet ez? 

A memória nem kamera

Korábban is írtunk már arról, hogy az emlékezetünk nem egy minden részletet pontosan rögzítő, a felvételeket bármikor visszajátszani képes gép, ez egy dinamikusan változó rendszer, az emlékek képekből, érzékletekből, érzésekből álló plasztikus masszák, amiket az előzetes tudásunk, elvárásaink, sémáink formálnak, alakítanak. Annyira, hogy már az információ beszerzésekor, ott, a helyzetben ezek segítségével töltjük ki a lyukakat, amiket nem láttunk, hallottunk, érzékeltünk pontosan. A velünk történő dolgokat tehát a saját szemüvegünkön keresztül nézzük, és utána így is tároljuk el őket.

shutterstock 300339140

Az emlékek időben sem állandóak, a tárolás során sérülnek, újra konstruálódnak, idővel, az előhívások számával torzulnak. Gondoljon csak arra, amikor egy idősebb rokona időről időre újra elmeséli egy emlékét, a történet váza nagyjából azonos, de a részletek gyakran változnak benne. Nem mintha a rokona szeretne kamuzni, az ő fejében az az emlékkép mindig úgy igaz, ahogy éppen elmeséli. De nem is kell feltétlenül idősödő rokonokra mutogatni, elég, ha arra gondolunk, hogyan emlékszünk egy párkapcsolatra, amikor boldogok vagyunk benne, és hogyan a szakítás idején. Mintha két eltérő történetről beszélnénk. 

Loftus munkája során rengeteget foglalkozott a hamis emlékképek keletkezésével, azzal a jelenséggel, hogy szuggesztiók hatására hogyan konstruálunk olyan új emlékeket, amiket aztán maximálisan a sajátunknak érzünk. Egyik vizsgálatában például elhitette a résztvevőkkel, hogy gyerekkorukban rosszul lettek egy bizonyos ételtől (például a répától), majd megfigyelte, hogyan hat ez az új, kitalált emlék az emberek viselkedésére. Mert bizony hatott. A kísérletben résztvevők ugyanis nemcsak elhitték Loftus sztoriját, de az viselkedésüket is befolyásolta, azaz később kevésbé voltak hajlandók enni a kipécézett kosztból. Egy másik vizsgálatban a pszichológusnő négy valós és egy kitalált gyerekkori emlékről kérdezte az embereket, akiknek negyede valóban magáévá tette, magáénak érezte a kamu történetet. Persze miután megmondták nekik, hogy a történetek közül csak három volt igaz, az emberek többsége ki tudta választani a meg nem történt eseményt, de a résztvevők 5 százaléka még így is ragaszkodott ahhoz, hogy a kitalált esemény a múltja része. 

Az emlékeink tehát képlékenyek, készek vagyunk a sajátunknak hinni hamis történeteket, de képesek vagyunk arra is, hogy ha valami nehéz, ha nagyon fáj, ha képtelenek vagyunk vele szembenézni, feldolgozni, akkor az énünk védelmében elnyomjuk, elfojtjuk, elfelejtjük azt, és csak nagy nehézségek árán vagyunk képesek felidézni - ha egyáltalán képesek vagyunk. Ez a folyamat persze nem tudatos, nem direkt, akarattal csináljuk, egyszerűen így működik az elménk.  A gyakorló pszichológusok, különösen a pszichoanalitikusan orientált terapeuták munkájuk során gyakran találkoznak ilyen elfojtott emlékképekkel, ezek felszínre kerülése, az ezekkel való szembenézés a terápiás munka kemény, rengeteg erőt és energiát igénylő része. 

Az emlékezetünk tehát nem az a makulátlanul működő gép, amilyennek szeretjük elképzelni, és ez a szemtanúk megbízhatóságára is hatással van. 

Mi befolyásolja a szemtanút?

A szemtanúk megbízhatósága az alkalmazott pszichológia egyik legfontosabb kérdése, hiszen életek múlhatnak rajta, bűntettek felderítését, gyilkosok, erőszaktevők, terroristák kézre kerítését döntheti el. Ráadásul nagyon szeretünk is hinni a szemtanúknak. Egy amerikai vizsgálat szerint egyetlen hitelesnek tűnő szemtanú vallomása az esküdtek meggyőződését húsz százalékról hetvenre képes módosítani, vagyis a bizonytalankodó esküdtszéket egy ember emlékei erősen a bizonyosság felé mozdítják. Nem véletlen, hogy számos pszichológiai kutatást végeztek azzal kapcsolatban, hogy milyen tényezőket kell figyelembe vennünk egy szemtanú megbízhatóságánál, vagyis mik azok a dolgok, amik befolyásolják egy ember beszámolóját egy bűncselekményről. 

shutterstock 307942007

Maga a szemtanú

Már az, hogy kik vagyunk, honnan jöttünk, mivel foglalkozunk, hatással van arra, mennyire vagyunk megbízható szemtanúk. A saját rasszunkból származó emberek arcára például jobban emlékszünk, a fiatalabbak pontosabb megfigyelőnek bizonyulnak, a magasabban iskolázott emberek általában jobban verbalizálnak, szemléletesebb leírást tudnak adni a történtekről, a nők és a férfiak általában eltérő részletekre emlékeznek, bár ettől egyik nem képviselői sem lesznek megbízhatóbb szemtanúk. A demográfiai jellemzőinken túl a személyiségünk, a múltunk is befolyásolja, hogy mire emlékszünk. Van, aki alapból kifelé fordul, érdeklődik és alaposan megfigyeli környezetét, simán fel tudja idézni a legutóbbi pénztárosnő arcát vagy azt, hogy milyen két autó közé parkolt, és akad olyan, aki erre egyáltalán nem figyel. Ő nyilván vészhelyzetben is kevesebb részletet lesz képes felidézni. 

Aztán ott vannak a fent említett sémáink, a kulturális minták, az előítéleteink, a politikai irányultságunk. Ezek mind elvárások a fejünkben, és a hajlamosak vagyunk a velünk történő dolgokat az elvárásaink mentén értelmezni. Egy hetvenesévekbeli vizsgálatban például egy olyan rajzot mutattak az embereknek, ahol a buszon egy fehér férfi éppen kirabol egy feketét. Amikor az emberek visszaemlékeztek sokan a fekete férfit írták le támadóként, késsel a kezében. Az előítéleteik módosították a valóságot. 

Ezek tehát azok a jellemzők, amikkel belekerülünk egy adott helyzetbe, ahol pedig erőteljes érzelmeket élhetünk meg, a dühön a félelmen át a stresszig. Az aktuális érzelmi állapotunk pedig meghatározza, hogy mennyire vagyunk képesek figyelni, mit jegyzünk meg, és aztán mit tudunk felidézni az egészből. Minél inkább elborítanak minket az érzések annál kevésbé vagyunk megbízhatóak. 

A helyzet jellemzői

A szituáció időtartama, hogy mennyire voltunk közel az eseményekhez, hogy aktív vagy passzív szerepünk volt-e bennük, hogy kik voltak ott rajtunk kívül, és egyáltalán milyenek voltak a látási viszonyok mind meghatározóak abban, mennyire vagyunk képesek pontos leírást adni a történtekről. A pszichológusok megfigyelték, hogy az olyan bűneseteknél, ahol az elkövetőknél fegyver van, a szemtanúk arra fókuszálnak a leginkább, és jóval kevesebb egyéb részletre emlékeznek - így az elkövető arcára se nagyon. (Ezzel egyébként nem minden kutató ért egyet, de jelenleg az okosok többsége ezen a véleményen van). Az sem mindegy, hogy mikor kell beszámolnunk egy szituációról. Idővel ugyanis halványodnak az emlékképek, miközben mi egyre biztosabbak vagyunk abban, hogy tényleg úgy történt minden, ahogy emlékszünk rá. Nem valami jó kombináció. 

A társas környezet hatása

Az emlékezetünket nemcsak a saját és a helyzet jellemzői befolyásolják, de az is, hogy kikkel éltük át a helyzetet és kinek igyekszünk felidézni a történetet. Más szemtanúk beszámolói, különösen a hozzánk közel állók nézőpontja alakíthatja emlékeinket, hajlamosak vagyunk ilyenkor a társak, a többség véleménye, megfigyelése irányába módosítani saját emlékeinket is. Ráadásul amikor egy történetet felidézünk, akkor mesélünk, ösztönösen olyan elemeket domborítunk ki, amikről feltételezzük, hogy a kérdezőt érdekelhetik, míg más – szerintünk – érdektelen részleteket kihagyunk a történetből. Nem véletlen, hogy a hatósági kihallgatásokon minden apró részletet át kell rágni, minden érdektelennek tűnő információról érdemes beszámolni. Persze az sem mindegy, hogyan kérdez minket a másik. Már Loftus korai vizsgálataiból is kiderült, hogy a kérdésben használt szavak is befolyásolhatják hogyan emlékszünk egy sztorira. Egyik vizsgálatában például egy felvételről látott autóbalesetet kellett felidézni az embereknek, akik attól függően, hogy a kísérletvezető koccanásról vagy karambolról beszélt emlékeztek a baleset súlyosságára. Karambol esetén sokkal többre becsülték az autók sebességét, törött üvegekről vagy kidőlt közlekedési táblákról számoltak be, szemben azzal ha a kérdésben a koccanás szó szerepelt. 

A pszichológiai kutatások szerint tehát nem vagyunk különösebben megbízható szemtanúk, és ezt mind a rendőrségi munkában, mind a bírói gyakorlatban figyelembe kell venni. A párizsi hatóságoknak tehát nagyon nehéz dolguk lehetett a szemtanúkkal. Döbbent, sokkolt, rettegő emberek emlékezetére voltak hagyatkozva. Szerencsére nem csak arra.  

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Testem
Gyakori betegség elleni oltás előzheti meg a demenciát
Gyakori betegség elleni oltás előzheti meg a demenciát

Óriási jelentősége van a friss kutatásnak, amely megállapította, hogy egy elterjedt vakcina a demencia ellen is véd.

14 perce

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

Érdekességek