A vizsgálatok szerint a víz közel negyede egyszerűen eltűnik a hálózatból, ennek vetnének véget az országos víziközmű rekonstrukciós programmal. A gondokat az is jelzi, milyen gyakran akasztja meg csőtörés a zavartalan vízszolgáltatást.
Véget vetnek a vízpazarlásnak, ami pénzben is jelentkezik
Lantos Csaba energiaügyi miniszter Szolnokon beszélt arról, hogy a vízpazarlás megakadályozását segítő program kormányzati támogatással újul meg és ezzel a beruházással hosszú távra garantálják a vízközmű szolgáltatás biztonságát, írja a HelloVidék. Erre a célra mintegy 682 millió forintot különítenek el.
Idén januárban rendezték a nem lakossági vízközmű-díjakat, mivel az ívóvízdíjak között 49-szeres különbség is volt az országban; immár ezek egységesek. A létrehozott fejlesztési alap a vízrekonstrukciós program elindítását is segíti. Így is nagyon nagy költsége van ugyanakkor azoknak a felújításoknak, amelyekre szükség lenne: Kovács Károly, a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke a Víz Világnapján úgy fogalmazott, lakosonként 20-40 ezer forintra lenne szükséges éves szinten arra, hogy helyrehozzák a hálózatot.
Kicserélik az ivóvíz-hálózat elöregedett csöveit
Hazánkban a háztartások 95 százaléka be van kapcsolva a vezetékes vízhálózatba, amivel mindig jó minőségű és egészséges vizet biztosítanak a szolgáltatók.
Az ivóvíz minőségét a szolgáltatók a népegészségügyi hatósággal egyeztetett ütemtervnek megfelelően rendszeresen ellenőrzik, de a népegészségügyi hatóság saját ellenőrző vizsgálatokat is végez.
A szennyvízhálózatra a háztartások 84 százaléka van csatlakozva.
Azonban jelenleg az ivóvíz-hálózat elöregedett, emiatt a víz több mint 22 százaléka elfolyik és ez jelentős veszteség.
Az induló vízrekonstrukciós programmal ezt szüntetik meg. A javítások során nagyobb szakaszokon kicserélik a csöveket, illetve az ehhez kapcsolódó infrastruktúrát is.
Ez jelentős rekonstrukció lesz, hiszen Magyarországon a vízvezeték-hálózat hossza meghaladja a 90 ezer kilométert. Ebből több mint 40 ezer kilométernyit kellene kicserélni, ami igen komoly munka: évente mintegy 1200 kilométerre van kapacitás.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés