Nem kell egy rezzenéstelen felszínű patakot varázsolnunk otthonunkba, hogy fölé hajolva ellenőrizzük sminkünket, vagy hogy a férfiak ne vágják meg magukat borotválkozás közben, hiszen kiváló méretű és egész jó árú tükröket szerezhetünk már be könnyedén. Igaz, a tükör hazájából,
Muranóból származó változat, a 13. századtól használatos üvegtükör eleinte még luxustermék volt:
az üveglapon ólom- és higanybevonattal készült tükröt a szó szoros értelmében aranyárban számították. A foncsor higanyrétegét később hártyavékony ezüstréteggel helyettesítették. Erre manapság a legkülönbözőbb formájú, vastagságú és anyagú kereteket applikálják, hogy a tükörkép visszatükrözésének funkciója mellett jelentős dekoráló hatást is elérjenek vele.
Funkciók
A tükörkép élethű visszaadása és részben a keretnek köszönhető díszítő funkció mellett a tükör jelentősen képes optikailag nagyítani a teret, és fényvisszaverő tulajdonságának hála világosabbá varázsolhat minden helyiséget, vagyis nagyon sok előnye van. Mégis talán érdemes számba venni, hogyan lehet ezeket maximálisan kiaknázni.
Így érdemes:
- A legtöbb fény visszaverésére, a világosság maximális növelésére akkor van a legnagyobb esély, ha a tükröt az ablakkal szemben helyezzük el.
- Mesterséges fényforrást is többszörözhetünk tükörrel, de ezt csak olyan esztétikai élményt nyújtó lámpa esetében engedjük meg magunknak, amiből jólesik duplát látni.
- A változatos keretlehetőségek közül jól megválasztott, a szoba stílusával, bútorzatával harmonizáló tükör komoly dekoráló erővel bír, egész alakos változata keretben állítható földre, de kandalló vagy kanapé fölé is szinte kívánkozik.
- A bejáratnál az előszobában is érdemes egy egész alakos tükröt elhelyezni, hogy távozáskor az utolsó simításokat könnyebb legyen elvégezni, vagy ellenőrizni, hogy minden megvan-e.
- Sötétebb helyiségekben akár a tükröt magát is ki lehet emelni egy kis extra fényforrással. A fürdőszobai sminktükrök izzókat tartalmaznak körben, de vannak diszkréten elrejtett ledsoros tükrök is, amiknél a tükör mögül csak finoman fejthető módon szűrődik ki némi fény.
- Fürdőszobában borotválkozáshoz és/vagy sminkeléshez célszerű a mosdó fölötti tükör mellett bevetni egy enyhén nagyítós kozmetikai tükröt, amelyben jobban láthatóvá válnak az apróbb részletek is, így precízebb hatásban bízhatunk a segítségével.
- Egész falakat tudunk tükörrel borítani. Persze mérlegelni kell a helyiség és a berendezés stílusát, hogy illik-e hozzá a hatalmas fémes felület, de az biztos, hogy drasztikusan megnöveli a térérzetet, optikailag hozzátesz még egy helyiséget, és változatos formában elérhető. Ennek kihasználásával pedig kiváló dekorációs felületet nyerünk, amiből csodás végeredmény hozható ki.
- Egyszerűbb kivitelezési módja, de praktikusságában még a pusztán díszítő funkciójú tükörfalat is überelni tudja az elhúzható tükörajtós gardróbszekrény. Persze a dekoráló funkció korlátozottabb az elérhető kínálat függvényében, de saját tervek alapján gyártatott változattal bármilyen dizájn megvalósulhat.
- Hosszú folyosón, keskeny előszobában a folyosó végére helyezve jelentősen meghosszabbítja a teret, oldalsó falra téve szélesíti, de oda érdemes keret nélkül vagy nagyon vékony keretben felhelyezni, hogy az ne legyen feltűnő, és a szoba szélességéből se vegyen el értékes centiket.
Így viszont inkább ne:
- A bejárattal közvetlenül szembe nem jó ötlet tükröt elhelyezni, tudjuk úgyis, mikor érünk haza, akkor is, ha nem látjuk rögtön. Mondjuk, a heti bevásárlásból vagy egy jól sikerült buliból hazaérve, ha ez a látvány fogad, legszívesebben vissza is fordulnánk. Egyébként ezt az elhelyezést a feng shui is ellenzi, de ott a fő érv az, hogy a beáramló pozitív energiákat ne verje vissza és tessékelje rögtön ki a lakásból a tükör.
- Hasonló okoknál fogva a hálószobában sem ajánlatos az ággyal szemben tükröt elhelyezni, hacsak nincs vele valami kifejezett szándék… Mindenesetre egyesek egyáltalán nem javasolják, hogy a hálószobában tükröt tartsunk. Mások, a megengedőbbek azt tanácsolják, inkább legyen az ágy mellett vagy a fejtámla fölött, mint azzal szemben.
- Sokan megpróbálták már a plafont is kisebb-nagyobb mértékben tükörrel burkolni, értjük a szándékot, de nem ajánljuk, nem szokott igazán jól elsülni.
- A konyhába sem praktikus tükröt tenni, mert egy igénybe vett konyhában annak tisztán tartása szinte lehetetlen, vagy annyi munkával jár, hogy a végén inkább a főzésről szokik le az ember.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés