Ha tippelned kéne, hogy melyik a legszennyezettebb pont a konyhában, akkor valószínűleg a szivacs, a vágódeszka vagy a hűtőszekrény fogantyúja jutna először eszedbe. Egy friss tanulmány azonban arra utal, hogy a baktériumok nagyobb számban rejtőzhetnek egy másik helyen, ami eddig elkerülte mindenki figyelmét.
Erre találod a legtöbb baktériumot a konyhában
A kutatók a tanulmány keretében azt vizsgálták, hogy az emberek mennyire szennyezik be a konyha különféle felületeit hamburgerkészítés közben (a résztvevőkkel nem közölték a valódi célt, úgy tudták, hogy új recepteket tesztelnek).
A legtöbb keresztszennyezés a fűszertartókat érte: a felhasznált üvegcsék 48 százalékán találtak baktériumot.
A tanulmány megállapította, hogy bár az érintettek ismerhették a vágódeszkák és a fogantyúk tisztításának fontosságát, a fűszeres üvegek soha nem jutottak volna eszükbe. „Az emberek nem feltétlenül gondolnak arra, hogy főzés után letöröljék vagy fertőtlenítsék a fűszertartókat” – állapították meg a kutatók.
A konyhai felületekről vett minták alapján nemcsak a fűszertartókon, hanem a vágódeszkákon és a szemetes fedelén is nagyobb koncentrációban voltak jelen a baktériumok. Ez annak tudható be, hogy közel voltak ahhoz a területhez, ahol a húspogácsákat készítették, a résztvevők pedig az előkészületek és a fűszerezés között nem mostak kezet, illetve a tégelyeket sem próbálták megtisztítani vagy fertőtleníteni.
Az eredmények még a vizsgálatot végző élelmiszer-biztonsági szakértőket is meglepték, mivel korábban nem találtak a fűszertartók szennyezettségére vonatkozó bizonyítékot.
Ennek az lehet az oka, hogy a nyers húsok kezeléséből fakadó keresztszennyeződésekre irányuló eddigi kutatások inkább a vágódeszkákra vagy a csaptelepekre összpontosítottak, és figyelmen kívül hagyták a fűszertartókat, a szemetesek fedelét és más konyhai eszközöket.
Így tehetsz ellene
Benjamin Chapman, az Észak-Karolinai Állami Egyetem mezőgazdasági és humántudományi tanszékének vezetője, a tanulmány vezető szerzője azt mondta, nem gondolja, hogy az embereknek hipóval kéne fertőtleníteni a fűszertartókat. Már csak azért sem, mert sok kórokozó kevésbé fertőz a hétköznapi felületekről.
Megállapításai ugyanakkor arra utalnak, hogy több kézmosásra van szükség az ételkészítés folyamata során, nem csak előtte és utána. „Próbálunk olyan egyszerű dolgokat elérni, hogy az emberek a hús előkészítése után mossanak kezet.”
A fűszertartók potenciális baktériummágnesek.
Ha a főzés egyes fázisai között megmosod a kezed, akkor nagy valószínűséggel nincs mitől tartanod, de Chapman azt javasolja, hogy ha kétségeid támadnak, akkor a biztonság kedvéért töröld le a fűszertartókat szappanos vízzel, és némi fertőtlenítővel (amit a legkönnyebb spray formájában felvinni).
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés