Közeleg az idei lakásbiztosítási kampány: márciusban évfordulótól függetlenül bárki fölmondhatja lakáscélú ingatlanra vonatkozó, határozatlan időre kötött vagyonbiztosítási szerződését, hogy kedvezőbb feltételű biztosításra váltson. Bokros Máté Levente pénzügyi szakértő szerint azonban nem árt résen lenni, hiszen a kampány komoly veszélyeket is hordozhat magában a nem elég figyelmes szerződő számára.
A szakértő szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy ilyenkor rengeteg hirdetés és ajánlat árasztja el a piacot, amelyek közül nehéz kiválasztani a valóban kedvezőeket. Ráadásul a kedvezmények és akciók könnyen elvonhatják a figyelmet a legfontosabbakról: a biztosítási feltételek részleteiről, például a kizárásokról, az önrészről vagy a kártérítési korlátokról.
Az ördög a biztosítási szerződés részleteiben rejlik
Márpedig ezeket roppant fontos figyelmesen megvizsgálni. „Gyakran előfordul, hogy a biztosító nem fizeti ki a kerámia főzőlap cseréjét, amikor annak üveglapja elreped, holott az üvegkár szerepelt a kötvényen. Sok üvegkár-biztosítás feltétele kizárja a konyhai eszközökben – sütő, mikró, főzőlap – és a bútorokban található üvegezés – vitrinek, asztalok stb. –, illetve a tükrök és a fürdőszobai üvegfalak sérülésére vonatkozó térítéseket” – mondta a szakértő. Hozzátette:
„ilyenkor a ki nem fizetett kár könnyen százezres tétel lehet.”

Hasonlóan fontos a kártérítési értékhatár. Kevesen tudják például, hogy a villámcsapás másodlagos hatása akár milliós nagyságrendű is lehet. Ilyenkor ugyanis az összes elektromos készülék is tönkremehet.
Nem mindegy, hogy mindent kifizet-e a biztosító, vagy csak pár százezer forintot áll.
„Számoljuk össze a biztosítás megkötésekor, hogy a kazánunk, légkondink, tévénk, sütőnk, hűtőnk mekkora összegből pótolható, és ez alapján vizsgáljuk meg a feltételeket” – javasolja Bokros Máté Levente.
Gyakran problémát okozhatnak a díjkedvezmények is. Ezek ugyanis olykor csak az első évre érvényesek, így – különösen, ha valaki hűségkedvezményeket is igénybe vesz – kellemetlen meglepetésben lehet része az ügyfélnek, amikor a második vagy harmadik évben hirtelen nagyot ugranak a díjtételek.
A legfontosabb, hogy a lakásbiztosításokat ne csak a díjak, hanem a benne foglalt szolgáltatások, értékek szempontjából is megvizsgáljuk. „A legdrágább biztosítás mindig az, amelyik nem fizet, ha baj van” – emelte ki a szakértő.

Aggasztó, amit a Magyar Nemzeti Bank közölt pénteken.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés