Mit tehetsz, hogy az autód hosszú ideig csúcsformában maradjon?

És mi a teendő, ha mégis beüt a baj?

shutterstock 2326092919

Minden autós ismeri a bizonytalan érzést, amikor egyszer csak felvillan a motorellenőrző lámpa és hirtelen nem tudja, mi lehet a gond a kocsival? Az autó megfelelő karbantartásával és körültekintő vezetéssel szerencsére jelentősen csökkenthető ennek az esélye. Minőségi, akár prémium üzemanyag használatával például akár a motor élettartamát is meghosszabbíthatjuk. Ha mégis megtörténik a baj, a jármű nem indul el, vagy lerobban, ne ess pánikba, van megoldás!

Legyen szó városi közlekedésről vagy országútiról, mindig érhetnek minket kellemetlen meglepetések - egy előre nem látott műszaki hiba vagy defekt soha nem jön jókor, ám ezekre a helyzetekre is felkészülhetünk. Összeszedtük, mire figyelj, és hogy mit tehetsz pánikolás helyett, ha mégis beüt egy autós hiba.

Kezdjük a nulladik lépésnél!

Először is mindig tankolj olyan benzinkúton, ahol biztos lehetsz abban, hogy minőségi üzemanyagokat árulnak és szakszerű segítséget vehetsz igénybe. Ha hosszabb útra indulsz, érdemes feltérképezned, merre találod ezeket a töltőállomásokat.

De egy benzinkút nem csak akkor mentsvár, ha fogytán az üzemanyag vagy út közben rendellenességet tapasztalsz az autódon. Jó tudni, hogy például az ORLEN, Közép-Európa egyik legnagyobb multienergetikai vállalata sokféle szolgáltatással és szakértelemmel várja a hozzájuk betérő autósokat már Magyarországon is. Azokat is, akik problémákkal küszködnek és azokat is, akik csak megpihennének. Stop.Cafe kávézóiban a prémium kávékeverékekből készült italok mellett egyéb frissítőket, gyümölcsleveket, chia italt, snackeket, és hotdogot is kínálnak, sok egyéb mellett.

Előzd meg a problémát! Ezért figyelj oda a “kocsi vérkeringésére”

De, ha már benzinkút és tankolás. Az autók üzemanyaga tulajdonképpen a vérkeringésük. Csak a megfelelő üzemanyaggal képes a jármű hatékonyan működni, hiszen annak minősége kulcsfontosságú a kocsi teljesítményének, megbízhatóságának és tartósságának szempontjából. Az üzemanyagok különböző kémiai összetételekkel és oktánszámokkal rendelkeznek, amelyek hatással vannak a motor teljesítményére és hatékonyságára. Nagyobb teljesítményű, magas kompressziójú szerkezet esetén kötelező az előírt magasabb oktánszámú üzemanyag tankolása, de egyéb típusoknál is ajánlott, hogy jobban bírja az alacsony fordulati terhelést is. A minőségi üzemanyaggal akár a későbbi gondok is megelőzhetők, hiszen egyes termékek – például az ORLEN VERVA prémium benzin– segíthetik a lerakódások eltávolítását a motorból.

ORLEN toltoallomas 1.png
ORLEN Magyarország

Igaz ez a gázolajokra is: csak jó minőségű, magas cetánszámú gázolaj (dízel) esetén működik jól az autó, máskülönben kopogni, erősen füstölni fog a motor, több lesz a lerakódás is. A prémium üzemanyaggal valójában alacsonyabb fogyasztás érhető el, vagyis egy jobb minőségű fajtától hidegen is könnyebben indul a motor, sokkal egyenletesebb a járása, jobbak a gázreakciók.

Az ORLEN prémium üzemanyagai például összetétel és adalékolás szempontjából is innovatív termékek. VERVA Diesel gázolajuk télen akár -26 fokban is kiválóan használható, segíti a lerakódások eltávolítását, a teljesítmény javítását és a fogyasztás optimalizálását. A VERVA 100 prémium benzin oktánszáma nagyon magas, adalékaival hozzájárul a teljesítményromlás megelőzéséhez.

Te jó ég, benzint tankoltam a dízelmotorba!

És, ha már az üzemanyagnál tartunk, ne felejtsük el azt a ritkán előforduló bakit, ami mégis nagy gondot okozhat: ez pedig a félretankolás, ami néha még a legprofibbakkal is előfordulhat. Egy statisztika szerint Magyarországon minden 20. autós tévedett már tankolásnál, Németországban 20 ezerre, Angliában évente 150 ezerre is becsülik ezt a számot. Még Barack Obamával is megesett, hogy személyzete rossz üzemanyaggal töltötte fel a limuzinját. Szerencsére nem kell profi sofőrnek lenned, hogy elkerüld ezt a kellemetlen helyzetet.

Tankolás előtt nézd meg inkább kétszer, alaposan a kútoszlopra írt megnevezést és jelölést, illetve a tanksapka belsején feltüntetett információkat az autódon, hogy biztosan azt tankold, amire a kocsinak szüksége van. A különböző méretű töltőfejek miatt nagy valószínűséggel inkább dízelautóba tankolhatsz véletlenül benzint, mint fordítva, a gázolaj csöve ugyanis vastagabb, ezért az a legtöbb modern benzines kocsi betöltő nyílásán be sem férne. Ha mégsem vagy biztos abban, hogy autód számára melyik a megfelelő üzemanyag, inkább kérj segítséget, tanácsot a kút munkatársaitól - jobb pár percet szánni erre, mint utólag helyrehozni egy esetleges félretankolás következményeit!

Ha mégis sikerült valahogy a benzines töltőpisztolyt beleerőltetni a dízelautóba, az véglegesen is károsíthatja az üzemanyagrendszert. A dízel ugyanis kenőanyagként is funkcionál, a hiánya vagy felhígulása gyors kopást eredményez, tönkre mehet az üzemanyagszivattyú vagy adagoló, károsodhatnak a befecskendező fúvókák.

shutterstock 671755294

Fordított esetben, ha benzines autóba véletlenül gázolajat tankoltunk és elindulunk, a kocsi azonnal jelezni fogja az idegen üzemanyagot, így lesz lehetőségünk a lehető legtökéletesebben eljárni és időben cselekedni. Hiszen amint hígulni kezd a gázolaj, a motor kihagy, a kipufogó durrog, a jármű kopogni, majd rángatni kezd, végül leáll.

Nem ciki segítséget kérni!

Ha félretankoltál, ne próbálj elgurulni a legközelebbi szervizbe, hanem értesítsd a szervízszolgáltatót és kérj profi segítséget. Az autót pedig ne használd tovább, mert az árthat a motornak. Újraindítás nélkül, vontatva vagy tréleren juttasd a szervizbe, hogy a rossz üzemanyagot kiürítsék a rendszerből, és ellenőrizzék az esetleges károsodást.

Ma már kevésbé divat segítséget kérni a tankolásban, pedig a benzinkút jól képzett munkatársai többek között ezért vannak ott, nem kell egyedül megoldanod egy szaktudást igénylő problémát. Van, amikor a legtöbb, amit tehetsz, hogy egy finom Arabica kávé vagy smoothie mellett, egy magazint lapozgatva várakozol, amíg a segítség megérkezik.

Ha elhárult a probléma, akkor az ORLEN töltőállomáson a frissítő reggeli vagy uzsonna mellett a napi bevásárlást is kipipálhatod. A DESPAR üzleteikben megtalálsz minden alapélelmiszert, ráadásul a szokásos sparos árakon.

Megelőzéssel, felkészüléssel sok pánikolós szituációt spórolhatunk meg magunknak, de ha megtörtént a baj, akkor sincs világvége, csak merj segítséget kérni.

 

Jó árak, nagyszerű minőség Az ORLEN Közép-Európa egyik legnagyobb multi-energetikai vállalata, amely különböző lakossági szolgáltatásain és kiskereskedelmi üzletágán keresztül összesen több mint 100 millió ügyfelet szolgál ki. A 2022. december óta a magyar üzemanyag-kiskereskedelmi piacon is jelenlévő vállalat már közel 140 töltőállomással rendelkezik hazánkban. Az ORLEN minőségi üzemanyagokat kínál, a normál terméket EFECTA, a prémium benzint és dízelt pedig VERVA néven találják meg a kutakon a magyar autósok. Az új kutak között több helyszínen is üzemel gépi autómosó, emellett a közkedvelt DESPAR-üzletek száma is tovább növekszik, így az autósok könnyen összeköthetik a bevásárlást a tankolással. Az elsőként 2023 nyarán bemutatott Stop.Cafe éttermi koncepciót is több helyszínen bevezeti az ORLEN. Stop.Cafe kávézóikban saját, prémium kávékeverékeikből készült kávét kínálnak, kávészakértőik 200 éves tapasztalatára alapozva.

Te mennyire lennél képben hasonló váratlan helyzetekben? – Kvíz

1. Megadta magát az autód az út közepén, mit teszel?

2. Ha az autópályán robbantál le, milyen messzire rakod ki az elakadásjelzőt a kocsitól?

3. Melyik kellék kötelező ezek közül az autóban?

4. Mit jelent a benzinkúton a 95-ös benzin?

5. Mit jelent az oktánszám?

6. Igaz vagy hamis? Minél nagyobb oktánszámú a benzin, annál jobb a kompressziótűrése, és annál jobb minőségű üzemanyag.

7. A dízelolaj nagyobb szénhidrogén-molekulákat tartalmaz és kevésbé illékony, mint a benzin.

8. Félretankoltál (benzines autóba dízelt), de még időben észreveszed. Mit csinálsz?

9. Mivel ütheted el az időt, várakozás közben?

Sajnos nem sikerült a válaszok elmentése. :(
Kérjük próbálja meg újra.

A cikket az ORLEN Magyarország  támogatásával  a Brand & Content készítette, nem a Dívány szerkesztősége.  Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek