Rengetegszer előkerül a hírekben, elemzésekben, tanulmányokban, banki hírlevelekben a pénzügyi tudatosság, nem véletlenül, hiszen ez könnyebbé, tervezhetőbbé teszi mindenkinek a jövőjét. Sokszor távolba mutató megoldásokról van szó, például az öngondoskodásról, ezen belül a nyugdíjra vagy például az egészség megőrzésére való takarékoskodásról. A pénzügyi tudatosság azonban nemcsak azt jelenti, hogy rendszeresen félreteszel, és van nyugdíjmegtakarításod. Elsőre jelentéktelennek tűnhet, de a mindennapok legalább ilyen fontosak: például az, hogy mivel fizetsz a boltban.
Kik a pénzügyi szupersztárok?
Akik minden költséget fejben tartanak, tisztában vannak a legújabb elektronikus, digitális pénzügyi – banki – megoldásokkal, a legkedvezőbb ár/érték arányú szolgáltatásokat veszik igénybe. Soha nem csúsznak egyetlen számlával sem, automatikus átutalásokkal intézik azokat. Ismerik a legtutibb befektetéseket és a legújabb pénzügyi applikációkat. A készpénzre pedig csak tartalékmegoldásként tekintenek, azaz csak akkor használják, ha muszáj, nincs más lehetőségük – sokan valahogy így képzelik azokat, akik profin kezelik a pénzügyeiket.
Kényelmesebb, olcsóbb, gyorsabb
Őket érdemes követni, hiszen a digitális forradalom a pénzügyeket is elérte, nem most persze, hanem már évekkel ezelőtt. Éppen ezért ma már szinte bármit elintézhetsz online, pár kattintással. Nem véletlenül egyre népszerűbbek a különböző banki applikációk, de említhetjük a Moneytou-t a Viberen vagy éppen a Revolut nevű alkalmazást is. Ma az ilyen innovatív megoldásoknak köszönhetően merőben másképp gondolunk a pénzügyeinkre, mint korábban, de ennek csak örülhetünk.
Befizetheted a számláidat a mobilod segítségével, pár másodpercen belül megérkezik az összeg, amit elküldtél - akár különböző pénzküldő szolgáltatások segítségével is - az ismerősödnek, kezelheted a megtakarításaidat a villamoson ülve. Hol van már az az idő, amikor a postán kellett órákig sorban állnod egy csekk feladásához, vagy amikor a bankfiókban töltöttél egy teljes délelőttöt egy lejáró megtakarítás miatt. Ráadásul az internetbanki felületen elvégzett műveletekkel még pénzt is megspórolhatsz, ugyanis ezek általában olcsóbbak, mintha ugyanezért a fiókba mennél be.
Eljött a villámgyors utalások ideje
Szerencsére expressz sebességre váltottak az átutalások. Idén márciusban teljesen új korszak indult a magyarországi bankolásban, elrajtolt ugyanis az azonnali fizetési rendszer. Ez azt jelenti, hogy 5 másodpercen belül érnek célba az online indított, 10 millió forint alatti átutalások. Így például pár másodperc alatt el tudod utalni a barátodnak a közös vacsora költségének felét vagy akár azonnali átutalással fizetni is tudsz egy szolgáltatónál. Az átutalások pedig a nap 24 órájában, minden nap azonnal teljesülnek, tehát még hétvégén is. Az újdonságok közé tartozik az is, hogy szeptembertől beléptek a rendszerbe a rendszeres átutalások, és az úgynevezett értéknapos utalások, illetve a kötegelt átutalások is. Ez pedig azt jelenti, hogy innentől a fizetések is azonnal megérkezhetnek a bankszámlákra.
Az elektronikus fizetés lehetőségének biztosítása természetesen nemcsak a bankkártyákat jelenti, jövőre még több helyen vásárolhatsz majd valamilyen okoseszközzel és azonnali átutalás segítségével.
Kézenfekvő megoldás továbbá a Mastercard Pay by Account nevű számlaalapú fizetési szolgáltatás is. Ennek lényege, hogy a boltokban az okostelefonod segítségével már nem is kártyád, hanem bankszámlád vesz részt a tranzakcióban.
Jön a csekkek alkonya
A hétköznapi ügyintézést könnyíti meg, hogy elindultak a fizetési kérelmek, amelyek a csekkek nagy riválisai. Ahelyett, hogy egy szolgáltatótól érkezett számlával és az ahhoz tartozó csekkel besétálnál a postára, néhány kattintással befizetheted bármilyen okoseszközről az összeget.
Egyelőre ugyan még kevés banknál érhető el, de a fizetési kérelem egy üzenet, amellyel a kérelem címzettjének lehet üzenni, hogy indíthatja a fizetést. Ha kapsz egy ilyen kérelmet, akkor csak jóvá kell hagynod azt és az abban szereplő összeget, és máris megtörtént a fizetés. Így pár mozdulattal ki is egyenlítheted mondjuk a gáz- vagy villanyszámlát akár az okostelefonodról is.
Fő a biztonság!
Ahogyan a cikk elején említettük, a számlák elektronikus fizetése mellett az is egy tudatos döntés, ha az üzletekben vagy internetes vásárlások alkalmával is a kártyás fizetést választod. A kártyás vásárlások biztonságát számos intézkedés garantálja, az egyik ilyen, hogy 2021. január 1-től kötelezővé válik az erős ügyfélhitelesítés. Ez elsőre bonyolultan hangzik, pedig nem az! Az új szabály azt jelenti, hogy az elektronikus fizetéshez legalább két hitelesítési faktor (ez lehet PIN-kód és ujjlenyomat vagy mondjuk jelszó és egy sms-ben érkező egyedi kód) kell. Tehát már nem elegendő kizárólag a bankkártyád adatainak megadása.
Első látásra sokan azt hihetik, hogy ezzel macerásabbá válhat a vásárlás – de ez sincs így. Pusztán biztonságosabb lesz.
A szolgáltatók, kereskedők ugyanis folyamatosan azon dolgoznak, hogy a vásárlás élménye megmaradjon, sőt fokozódjon. Ez mindenkinek az érdeke, hiszen a fizetéstechnikai rendszereket és megoldásokat nyújtó Big Fish Payment Gateway, a Frontira stratégiai stúdió és a Mastercard közös riportja szerint az emberek többsége már hagyott abba webes vásárlást. Pont ezért azokhoz a kereskedőkhöz megy majd a legtöbb vásárló, akiknél nemcsak a választék és az árak vonzóak, hanem gyorsan, könnyen kezelhető, áttekinthető fizetés megoldást nyújtanak az online térben.
Januártól még több helyen fizethetsz elektronikusan is
Visszatérve az online térből az offline-ra: januártól még ritkábban lesz szükséged a készpénzre a fizikai üzletekben való vásárláskor, ugyanis 2021-től azoknál a kereskedőknél, amelyeknél van elektronikus pénztárgép, lehetőséget kell biztosítaniuk az elektronikus fizetésre is. Ez hivatalos számítások szerint több tízmilliárd forinttal csökkenti majd a készpénzhasználatot és 50-60 ezer új helyet jelent. Az elektronikus fizetések elfogadottságát segítheti az is, hogy a Mastercard fejlesztési programjával Android operációs rendszerrel működő telefonok is alkalmassá válnak érintésmentes fizetések elfogadására, így egy üzletben például a kereskedő saját okostelefonja segítségével fogadhat érintésmentes fizetéseket, azaz nincs szükség külön eszköz beszerzésére és telepítésére.
Online vásárlás során pedig a szokásos módon, az internetes kártyaterminál-oldalon indíthatod el a tranzakciót.
Bár ezek az újdonságok nem jelentik azt, hogy a készpénz és a személyes ügyintézés örökre eltűnne az életedből, abban viszont segítenek, hogy tudatosan oszd be az idődet, és hatékonyabb legyen az ügyintézés.
A cikket a Brand & Content készítette a Mastercard megbízásából, nem a Dívány szerkesztősége. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben