A világ kedvenc étele a szegények eledele volt

Pásztor Liliána
BP-2849
Olvasási idő kb. 5 perc

A pizza ma világszerte a legnépszerűbb ételek közé tartozik. Egy olyan fogás, amelyet bármely kontinensen, bármely kultúrában felismernek, és szívesen fogyasztanak.

Vajon hányan tudják, hogy a modern pizza egykor a szegény olasz parasztok étke volt? Egy egyszerű, viszont annál zseniálisabb találmány, amely nemcsak az olasz, hanem az egész világ gasztronómiáját forradalmasította. 

A pizza ősei: lepénykenyértől a modern pizzáig

A pizza gyökereit az ókori civilizációkig vezethetjük vissza. Az egyiptomiak, a görögök és a rómaiak mind készítettek az elődjének tekinthető lepénykenyeret, amelyet olajjal és fűszerekkel ízesítettek. Ezek az egyszerű ételek alapvető energiaforrások voltak, különösen a dolgozó osztály számára. A mai pizza őse azonban valószínűleg Nápolyban születtetett meg a 18. század közepén, amikor a paradicsom Európába érkezett a Kolumbusz-féle újvilági expedíciókat követően. Eleinte sokan tartottak a paradicsomtól, méregnek hitték, de a nápolyi szegények hamar felfedezték, hogy olcsó, finom és rendkívül sokoldalú alapanyag.

A margherita pizzát egyszerű alapanyagai teszik különlegessé
A margherita pizzát egyszerű alapanyagai teszik különlegesséWikimedia Commons

A pizza akkoriban még nem hasonlított a ma ismert formájára. Egyszerű, lapos tésztára kent paradicsomszószból és olívaolajból állt, néha egy kis fokhagymával és bazsalikommal megbolondítva. A sajtot, különösen a mozzarellát, csak később kezdték el hozzáadni, amikor a bivalytartás elterjedt Campania régiójában.

Nápoly szíve: a Margherita pizza megszületése

A modern pizza megszületésének meghatározó pillanata 1889-ben történt, amikor I. Umberto király és Margherita királyné Nápolyba látogatott. A legenda szerint Raffaele Esposito, a nápolyi Brandi pizzéria mesterszakácsa három különböző pizzát készített a királyi pár számára. A királynő kedvence az a verzió lett, amely paradicsommal, mozzarellával és friss bazsalikomlevéllel készült, mivel ezek a hozzávalók az olasz nemzeti lobogó színeit idézték.

Ettől a pillanattól kezdve ezt a típusú pizzát Margherita pizzának nevezték, amely máig az egyik legnépszerűbb pizzavariáció.

I. Umberto Olasz Király és Margherita Királyné
I. Umberto Olasz Király és Margherita KirálynéWikimedia Commons

A pizza világhódítása

Az olasz bevándorlók által a pizza először az Egyesült Államokba került, ahol az 1900-as évek elején Nápolyból származó bevándorlók nyitottak pizzériákat. Az első ilyen létesítmény az 1905-ben alapított Lombardi’s volt New Yorkban, amely azóta is működik. Az amerikaiak azonban hamar átalakították az eredeti receptet, vastagabb tésztával és bőséges feltétekkel kísérletezve. Az 1940-es években, a második világháború után az olasz-amerikai katonák is segítették a pizza népszerűsítését, amikor hazatértek Európából, és tovább adták az olasz konyha különlegességét társaiknak.

Az olaszok Amerikába vitt receptje nagy sikert aratott
Az olaszok Amerikába vitt receptje nagy sikert aratottBeyond My Ken / Wikimedia Commons

A pizza gyorsan meghódította a világot, és ma már szinte minden országban megtalálható, a helyi ízléshez igazított variációkkal. Japánban tintahal és wasabi lehet a feltét, Indiában pedig curryvel ízesített csirkét is találhatunk rajta. Az amerikai gyorsétterem-láncok, mint a Pizza Hut vagy a Domino’s, szintén hozzájárultak a pizza globalizációjához.

Az olasz étel kulturális öröksége

2017-ben az UNESCO a nápolyi pizzakészítés művészetét az emberiség szellemi kulturális örökségének nyilvánította. Ez a kitüntetés nemcsak a pizza történetét, hanem az olasz konyha hozzájárulását is elismeri a globális gasztronómiához. A pizza egy olyan szimbólum, amely egyszerre testesíti meg a hagyományt és az innovációt, az egyszerűséget és a gazdagságot.

Egykor a szegények eledele volt, ma pedig a közöségi összejövetelek, családi vacsorák és baráti társaságok kedvence. Legyen szó hagyományos Margheritáról, amerikai pepperonis pizzáról vagy egzotikus feltétekről, a pizza mindig ott lesz, hogy összekösse az embereket.

Ha érdekel, hogyan készítheted el a tökéletes, viszont annál egyszerűbb pizzát, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek