Mindenki hallott már D-, A- és a K-vitaminról, hogy a C-vitamint ne is említsük, de van egy vitaminfajta, amelyről még szinte biztos, hogy egyszer sem hallottál, ez pedig a P-vitamin. Valójában ez nem egy hagyományos vitamin, hanem egy rendkívül fontos vegyületcsoport, amelyet flavonoidoknak, olykor P-vitaminnak is neveznek. Ezek a bioflavonoidok alapvető szerepet játszanak az egészség megőrzésében, valamint más tápanyagok – különösen a C-vitamin – hatékonyságának fokozásában.
Mi az a P-vitamin?
Ez egy növényi alapú vegyületcsoportot, a flavonoidokat takarja. A kutatások szerint mintegy 6000 ismert flavonoid létezik. Az 1930-as években a tudósok egy új vitamint fedeztek fel a narancsból, amelyet P-vitaminnak neveztek el. Később azonban kiderült, hogy ez valójában egy flavonoid, és nem vitamin, ezért hivatalosan a P-vitamin elnevezést azóta nem használják.
A flavonoidok számos előnnyel járnak: megakadályozhatják a fertőzéseket, védelmet nyújtanak a napfény ártalmai és a környezeti stresszhatások ellen. Kutatások szerint ezek felelősek számos gyümölcs és zöldség – például bogyós gyümölcsök, cseresznye és paradicsom – színéért is. A flavonoidok főbb osztályai közé tartoznak a flavánok, flavanolok, flavanonok, flavonok, flavanonolok és flavonolok, valamint izoflavonok és antocianidinek. Különböző flavonoidok nagy mennyiségben találhatók meg gyümölcsökben, zöldségekben, a vörösborban, a kakaóban és különféle teákban.
Mire jó a P-vitamin?
A szakértők szerint a flavonoidok (vagyis a P-vitamin) számos egészségügyi előnnyel járnak, és segíthetnek megelőzni több betegséget. Például csökkentik a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának gyakoriságát és a szívbetegségek kockázatát.
Antioxidánsként semlegesíthetik a káros szabad gyököket, amelyek károsíthatják a sejteket, és gyengíthetik az immunrendszert. A bioflavonoidok gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek csökkentik a gyulladást, és enyhítik az ízületi gyulladás, allergia és asztma tüneteit. Javíthatják a bőr egészségét, illetve bizonyos bioflavonoidok rákellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. Különösen a kvercetin, a luteolin és az apigenin jó ellenállást biztosít számos rákkal szemben, beleértve a mell-, prosztata-, vastag- és végbélrákot, illetve a hasnyálmirigyrákot.
Enyhíthetik az idegrendszer károsodását is, ezáltal megelőzhetik vagy lassíthatják a neurodegeneratív betegségek kialakulását. Különösen a citrusfélék flavonoidjai képesek különböző dózisokban neuroprotektív hatást kifejteni. Ezenkívül öregedésgátlók is.
Miben található meg a P-vitamin?
A kutatók már több ezer különböző flavonoidot azonosítottak gyümölcsökben és zöldségekben. Azonban ezek típusa és koncentrációja jelentősen eltérhet, különösen gazdagok a zöld leveles, sárga és piros zöldségek (például hagyma, káposzta, karfiol és brokkoli), valamint a sötét színű gyümölcsök, a citrusfélék, bogyós gyümölcsök, a szőlő, az alma és a szilva. A leveles zöldségek, a keresztesvirágúak és az Allium nemzetség fajai általában magas flavonoidtartalommal rendelkeznek.
A legjobb források:
- Bogyós gyümölcsök: az áfonyában, eperben és szederben magas antocianin- és kvercetintartalmat mutattak ki.
- Hagyma és fokhagyma: ezek kvercetint tartalmaznak, amely gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert.
- Tea: mind a zöld, mind a fekete tea kiváló katechinforrás.
- Étcsokoládé: rezveratrolt és más jótékony flavonoidokat tartalmaz.
- Leveles zöldségek: a kelkáposzta, a spenót és más leveles zöldségek tele vannak különféle bioflavonoidokkal.
Vitaminokat és gyógyszereket is szedünk naponta. Szakértővel összeszedtük, mire kell figyelni a bevételükkor. Olvasd el az alábbi cikkünket a témáról.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés