A fentiek alapján pedig az orvosok azt a következtetést vonták le, hogy a magas dózisban szedett B-vitamin csökkentheti az erőszakos bűncselekmények arányát. A B6-, a B12-vitamin és a folsav egyaránt hozzájárul egyebek között a neurológiai és a pszichés zavarok leküzdéséhez.
A vitaminok hatására csökkent a bűncselekmények száma?
Az elmúlt időszak statisztikai adatai azt mutatják, hogy az utóbbi néhány évben csökkent az Amerikai Egyesült Államokban az erőszakos bűncselekmények száma. Egyebek között a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) arról számolt be, hogy az emberölések nagymértékben csökkenő tendenciát mutatnak. Míg a csúcs 1991-ben volt, amikor is országosan mintegy 1,1 millió volt az emberéletet követelő bűncselekmények száma, addig 2014-re már ez a szám 450 ezer esetre csökkent. Az FBI által megosztott adatok arra utalnak, hogy az erőszakos bűncselekmények általában hasonló mintát követtek.
Érdekes módon egy orvosi és büntető igazságügyi kutatócsoport egy másik jelenségre is rávilágít, ami egybeesett az FBI által közölt arányokkal. Az általuk talált hatásnak köze lehet az amerikaiak étrendjéhez.
Az étkezésünk a mentális egészségünket is befolyásolja
Napjainkban már igen széles körben ismert az a tény, hogy az étrendünk, az elfogyasztott élelmiszerek befolyásolják az általános jóllétet, beleértve a hangulatunkat is, például okozhatnak boldogságot, ugyanakkor kiválthatnak depressziót és akár izgatottságot, idegességet is.
Kutatások igazolják, hogy egyes ételek és a bennük lévő tápanyagok olyannyira nélkülözhetetlenek az agy és az idegrendszer egészséges működéséhez, hogy már születés előtt is meghatározó jelentőségük van a fejlődésben, éppen ezért ajánlott a fogyasztásuk.
Nem véletlen, hogy az orvosok azt javasolják a várandós édesanyáknak, hogy a magzat egészséges fejlődése érdekében fogyasszanak olyan ételeket, amelyek B6-vitaminban és folsavban gazdagok, vagy szedjenek olyan étrend-kiegészítőket, amelyek ezeket tartalmazzák. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a folsavpótlás jelentős hatással lehet a magzati fejlődésre, és segíthet megelőzni az olyan súlyos születési rendellenességeket, mint például a nyitott gerinc.
Nemrég egy amerikai és ausztrál orvosi és büntető igazságügyi kutatók által vezetett vizsgálat feltárta a lehetséges összefüggést az erőszakos bűncselekmények aránya és a lakosság folsavfogyasztásának mértéke között. Egy, a témában megjelent tanulmány szerint az erőszakos bűncselekmények 30 százalékos csökkenése 1991 és 2001 között hasonló időrend szerint ment végbe, mint ahogyan az Amerikai Egyesült Államok kormánya előírta, hogy az alapvető élelmiszerek közé kell, hogy tartozzon a folsavval dúsított rizs, kenyér, tészta és a gabonafélék. A B-vitamin-hozzáadás már korábban is gyakorlat volt, hiszen az 1940-es években a B-vitaminok közül tiamint (B1), riboflavint (B2) és niacint (B3) adtak a gabonatermékekhez a hiányosságok leküzdése érdekében.
Az országos adatokat elemezve a kutatócsoport megállapította, hogy az 1990-es években jelentősen megnövekedett a lakosság vérének folsavszintje. Mindebből arra a következtetésre jutottak, hogy a szövetek folátszintjének hirtelen és jelentős emelkedése hozzájárulhatott az erőszakos bűnözés visszaszorításához a folsav szerotoninszintézisben játszott szerepe miatt.
A szerotonin az egyik legfontosabb „boldogsághormon”, amely bizonyítottan stabilizálja a hangulatot.
A depressziót bizonyítottan csökkenti a B9-vitamin
A kutatók szerint a vizsgálatból adódó pozitív következtetés nem feltétlenül jelenti azt, hogy a folsav volt a felelős azért, hogy az Amerikai Egyesült Államokban visszaesett a bűnözés. Az olyan tényezők, mint a gazdasági feltételek, a bűnüldözési gyakorlat változásai és a kábítószer-visszaéléssel kapcsolatban hozott jogszabályok is hozzájárulhattak a javuláshoz, különösen igaz volt ez az 1990-es években.
Míg a folsav nem köthető egyértelműen a bűnözési rátához, más tanulmányok azonban dokumentált összefüggést mutatnak azzal, hogy a depressziós tünetekre közvetlen hatással van. Kutatások igazolják, hogy a folsav hatékony kiegészítője lehet a depresszióban szenvedők gyógyszeres kezelésének. Az alacsony folsavszint ugyanis gyakori a depresszióval küzdők körében, amelyet befolyásolhat az életmód, a gyógyszerek és a genetikai hajlam is.
A palota szakácsai is tudnának mesélni arról, miért élt olyan hosszú és boldog életet II. Erzsébet, de a kulcs nem az étrend. Hogy mi a titok, az alábbi cikkünkből megtudhatod.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés