Ez az emberre nézve leghalálosabb gombafertőzés: nincs ellene gyógyszer

GettyImages-722210299 (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Az észrevétlenül az emberi fülben élő Candida auris súlyos, életveszélyes állapotot okozva egész kórházi osztályokat fertőzhet meg.

A tudósok mindössze 15 évvel ezelőtt fedezték fel a C. aurist, amelyet azóta már a Föld egyik legveszélyesebb gombás eredetű kórokozójaként tartanak számon. Egyes vélekedések szerint ez lehet az első olyan, az embert is megfertőző gombafaj, amelyik a klímaváltozás következtében bukkant fel.

Ezért olyan veszélyes az új gombafaj

A gombafajt elsőként egy japán kórház orvosai írták le 2009-ben, miután megtalálták egy 70 éves beteg külső hallójáratában. Eleinte nem volt teljesen világos, hogy mennyire kell aggódni miatta, mert az új gombafajokat gyakran elszigetelt esetekben azonosítják. Az élesztőgomba jelenlétét azonban a következő időszakban több kórházi betegnél is kimutatták a világ különböző tájain.

A C. auris néven ismert gombafaj veszélyes fertőzést okoz
A C. auris néven ismert gombafaj veszélyes fertőzést okozKateryna Kon/science Photo Libra / Getty Images Hungary

Meglepő módon 2012 és 2015 között az orvosok Dél-Afrikában, Venezuelában és az indiai szubkontinensen egyidejűleg arról számoltak be, hogy C. auris fertőzésben szenvedő betegeket kezeltek, akik súlyos állapotban kerültek kórházba.

A C. aurishez köthető esetek egymástól függetlenül három különböző kontinensen jelentek meg, és mindegyik gomba genetikailag különbözött a többitől.

Ez arra engedett következtetni, hogy a gomba nem a globalizáció következtében terjed. Kiderült az is, hogy rendkívül ellenálló a hagyományos kezelési módokkal szemben, és három betegből legalább egy életveszélyes állapotba kerül miatta.

A C. auris máig rezisztens a rendelkezésre álló gombaellenes kezelésekkel szemben, így amint megjelenik egy kórházban, szinte lehetetlen megszabadulni tőle. Az ellene való harcot megnehezíti, hogy az orvosok általában csak azután diagnosztizálják a gombás fertőzést, hogy kizárnak minden más potenciális okot.

A vérvizsgálatok az érintetteknél magas fehérvérsejtszámot jeleznek, ami a fertőzések tipikus jele, de az orvosok gyakran nem tudják megmondani, hogy milyen típusú mikroba okozza, így kezelési módja sem egyértelmű.

Legtöbbször lázat és rossz közérzetet okoz

A tünetek az adott törzstől függően eltérőek lehetnek. A Cryptococcus neoformans például jellemzően az agyat érinti, és szörnyű fejfájást okoz. Az Aspergillus ezzel szemben hajlamos megtámadni a tüdőt, a betegek ezért köhögnek, légszomjat éreznek, és a mellkasröntgen tüdőgyulladásra utaló jeleket mutat náluk.

Leggyakoribb általános tünete a láz és a rossz közérzet.

A fertőző gomba légzéssel vagy vágásokon, sebeken keresztül, a véráramba jutva okoz fertőzést, emellett a kórházakban rosszul fertőtlenített katéterek révén is terjedhet. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az immunhiányos betegekre nézve különös kockázatot jelent.

A láz az egyik legjellemzőbb tünete
A láz az egyik legjellemzőbb tüneteIan Hooton/science Photo Library / Getty Images Hungary

Bár az emberről emberre való fertőződés ritka tulajdonság a gombáknál, a C. auris az emberi bőrön megtelepedve hosszú hetekig életképes maradhat, miközben ellenállhat az erős hatású kórházi fertőtlenítőszereknek. Egyes beszámolók alapján a gomba spóráit jóval azután is megtalálták a kórházi szobákban, hogy az érintett beteget elbocsátották vagy életét vesztette – még akkor is, amikor más gombafajokat sikeresen távolítottak el fertőtlenítőszerek segítségével.

Az azonosításától számított egy évtizeden belül a C. auris hat kontinens összesen 40 országában okozott haláleseteket. 2021-re a fertőzések száma a háromszorosára emelkedett az előző két évben tapasztalt mértékhez képest.

Pontosan adatok nincsenek, de mivel sok esetet nem jelentették vagy nem ismerték fel, az elhunytak valós száma több ezerre rúghat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezért az ember szempontjából a C. aurist tartja az egyik legveszélyesebb gombának.

Már régóta velünk élhet

A C. auris felfedezése után a kutatók régebbi gombamintákat kezdtek vizsgálni, ami arra a felismerésre vezette őket, hogy a gomba valószínűleg már az 1990-es évek végén is létezett valamilyen formában, de azt megelőzően nem találták nyomát, és nem merültek fel olyan bizonyítékok sem, amelyek arra utaltak, hogy valaha is ölt volna.

Az emberi fül a rejtekhelye
Az emberi fül a rejtekhelyeJena Ardell / Getty Images Hungary

A C. auris természetesen nem a semmiből tűnt fel a Földön. Ez az ősi életforma valószínűleg már régóta jelen van környezetünkben. Erre utal az a tény is, hogy azonosításáig több különböző törzzsé fejlődött.

Mivel a 21. századig nem tekintették orvosi szempontból relevánsnak, senki nem kereste, így gyakorlatilag láthatatlan volt az emberek számára.

A C. auris az idők során valószínűleg észrevétlenül lapult meg hallójáratainkban, legtöbb rokonától eltérően ugyanis akár 42 Celsius-fokos hőmérsékleten is képes gyarapodni. Kutatók szerint fertőzőképességéhez hozzájárulhatott a globális felmelegedés is, ami kedvező feltételeket teremtve az emberi populációkkal szorosabban érintkező hőtűrő gombafajták terjedésének kedvez.

Kíváncsi vagy arra is, hogy tényleg létezik-e olyan gombafaj, amely képes zombivá változtatni az embert? Ebből a cikkünkből megtudhatod. 

DOGZ Fesztivál a Városligetben!

Szeptember 7-én kutyás bemutatókkal, falkasétával, izgalmas előadásokkal, tanácsadással és gyerekprogramokkal vár mindenkit az év legnagyobb kutyás rendezvénye.

Regisztrálj az ingyenes rendezvényre!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek