Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet

boldogsag
Olvasási idő kb. 4 perc

Nem véletlen, ha január végén a szokásosnál fáradtabbnak érzed magadat. Ekkorra az újévi nyüzsgés és lelkesedés alábbhagy, a hideg idő pedig sokkal inkább bekuckózásra, mintsem aktivitásra ösztönöz. Azonban a januári fáradtság egy 3 napos egyszerű rutinnal leküzdhető.

Az új év kezdete mindig megviseli az elmét és a testet. Az év eleji kimerültség leküzdésében már az is sokat segíthet, ha az alvási szokásainkon változtatunk, hiszen nincs rosszabb egy olyan napnál, amit egy álmatlanul végig hánykolódott éjszaka után kell elindítanunk és végigdolgoznunk. A pihentető alvás lehet az egyik legjobb módja annak, hogy helyre billenjen a belső óránk működése.

Így indítsd újra a tested

De nemcsak a megfelelő, pihentető alvás lehet segítségünkre abban, hogy a szervezetünk belső ritmusa visszaálljon a helyes ritmusba. A szakértők szerint egy tudományosan alátámasztott, egyszerű rutinnal mindössze néhány nap alatt sokkal több energiánk lesz és kipihentebbnek érezhetjük magunkat. A fáradtság elűzéséhez elegendő akár három nap is. Mutatjuk, mit kell tennünk annak érdekében, hogy frissek és éberek legyünk, valamint, hogy teljesítőképességünk legjavát érhessük el.

A testünk újraindításához először is elegendő energiára van szükség, amit alvással érhetünk el
A testünk újraindításához először is elegendő energiára van szükség, amit alvással érhetünk elFreshSplash / Getty Images Hungary

Első nap

Kezdjük a napot egy félórás edzéssel, ami bizonyítottan javítja az alvás minőségét, és megnyújtja az éjszakai alvás időtartamát. Ez azért nagyon fontos, mert az egészséges alvásciklus több erőt és kitartást biztosít az edzéshez, amit akár otthon is elvégezhetünk, vagy akár sétálhatunk is.

Egy nem túl megerőltető reggeli edzés is segít a test újraindításában
Egy nem túl megerőltető reggeli edzés is segít a test újraindításában10'000 Hours / Getty Images Hungary

Nagyon fontos, hogy megigyunk legalább két liter vizet, ami nemcsak hidratál, hanem az anyagcserét is segíti. Még az enyhe kiszáradás is álmosságot és fáradtságot okozhat, ez pedig negatívan befolyásolja a hangulatunkat.

Az alvás, a testmozgás és a folyadékbevitel mellett a fény is alapvető szerepet játszik a test órájának szabályozásában, vagyis a cirkadián ritmus fenntartásában.

 A pihentető alvás érdekében napközben tartózkodjunk minél többet természetes napfényben és a szabad levegőn. Lefekvés előtt pedig már ne ússzon fényárban a lakás, használjunk inkább tompított fényeket.

Második nap

Ébredés után engedjünk be minél több természetes fényt a szobába. Ez azért fontos, mert az erős fény hatására az agyunk leállítja a melatonin, vagyis az alváshormon termelését, ami álmosságot okoz. A természetes fénynek és a szabad levegőnek a restart második napján is nagyon fontos szerepe van. Éppen ezért, ha csak tehetjük, menjünk el sétálni, vagy induljunk el gyalog dolgozni, mert télen jelentősen megcsappan a szervezetünk D-vitamin-raktára. Ezen javíthatnak még a borongós napok is, hiszen mindössze 10 perc is növelheti a szerotoninszintet, és megakadályozza, hogy álmosnak és szomorúnak érezzük magunkat.

Ügyeljünk arra is, hogy a szervezetünk elegendő folyadékhoz jusson
Ügyeljünk arra is, hogy a szervezetünk elegendő folyadékhoz jussonCapelle.r / Getty Images Hungary

Nagyon fontos, hogy kerüljük az alkoholt, ami nyugtató tulajdonságai miatt álmosságot okozhat, és rontja az alvás minőségét, ami miatt másnap álmosak leszünk.

Harmadik nap

Ne feledkezzünk meg a reggeliről, ami legyen mindig fehérjében és egészséges zsírokban gazdag, hogy elegendő energiát biztosítson a napindításhoz. Jó választás lehet a tojás, a görög joghurt, a sovány húsból készült sonka vagy az avokádó is.
Kávét csak mértékkel fogyasszunk, mert bár a koffein rövid távon energiát ad, legalább öt óra szükséges ahhoz, hogy az elfogyasztott koffein fele kiürüljön a szervezetünkből. 

Fontos, hogy a reggelink mindig tápláló legyen
Fontos, hogy a reggelink mindig tápláló legyenInnocenti / Getty Images Hungary

Szintén hasznos tanács lehet a stresszes vagy szorongó helyzetek kerülése, hiszen stressz hatására a szervezetünk több stresszhormont, vagyis kortizolt termel. Ami azért is baj, mert minél magasabb a kortizolszint, annál éberebbnek érezzük magunkat. Ezért nagyon fontos, hogy lefekvés előtt legyen egy olyan napot lezáró rutinunk (jóga, nyújtógyakorlat, meditáció, légzőgyakorlat vagy egy forró fürdő), ami megnyugtatja a testünket és az idegeinket is.

Jó hír, hogy gyermekkorunk kedvenc itala enyhíti az érrendszeri funkciók romlását, és csökkenti a stressz káros hatásait.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek