8 tünet, ami arra utal, hogy szelént kellene szedned

GettyImages-108216177 (2)
Olvasási idő kb. 4 perc

A szelénhiánynak számos olyan hétköznapi tünete van, ami gyakran észrevétlen marad, vagy más okokat sejtünk a testünk által küldött üzenetek mögött. Pedig az ásványi anyagnak létfontosságú szerepe van abban, hogy egészségesek legyünk. Éppen ezért nem szabad, hogy alulértékeljük ennek a nyomelemnek a fontosságát.

A szelénhiány igen gyakori probléma, világszerte emberek milliói szenvednek miatta, hiszen számos, enyhe és akár súlyos egészségügyi problémát okoz, ha nem fogyasztunk belőle eleget, vagy nem szívódik fel hatékonyan. A szelénhiányt jelezheti a legyengült immunrendszer, az elégtelenül működő pajzsmirigy, a kognitív hanyatlás és fogamzási probléma is. 

A szervezetünk nem tudja előállítani a szelént

A szelén egy olyan esszenciális nyomelem, melyet a szervezetünk nem tud előállítani, éppen ezért gondoskodnunk kell arról, hogy táplálékkal vagy étrendkiegészítők szedésével kellő mennyiséget vigyünk be belőle. A szelén erős antioxidánsként segítségünkre van abban, hogy megóvja sejtjeinket a szabad gyökök által okozott károsodástól. 

Ha nem jut elegendő szelénhez a szervezetünk, könnyen megbetegszünk
Ha nem jut elegendő szelénhez a szervezetünk, könnyen megbetegszünkyulka3ice / Getty Images Hungary

Annak ellenére, hogy szelénre csak kis mennyiségben van szükség, hiánya jelentős mértékben károsíthatja az egészségünket, ugyanis erre a nyomelemre számos élettani tevékenységhez szüksége van a szervezetünknek.

Ezek a szelénhiány tünetei

A szelénhiány tipikus jelei a következők:

Gyengeség és fáradtság: A szelénhiányt gyakran a fáradtság, az energiahiány és a gyengeség tartós tünetei jellemzik. Ennek az az oka, hogy az ásványi anyag hatással van a sejtek egészségére, és szerepet játszik az anyagcserében is.

Fáradtak, kimerültek és a betegségekre fogékonyabbak lehetünk, ha hiányzik a szelén a szervezetünkből
Fáradtak, kimerültek és a betegségekre fogékonyabbak lehetünk, ha hiányzik a szelén a szervezetünkbőlCentralITAlliance / Getty Images Hungary

Gyenge immunrendszer: A szelén elengedhetetlen az erős immunrendszer fenntartásához, hiánya növeli a fertőzések kockázatát, gyakrabban megbetegszünk, és lassabban gyógyulunk.

Szellemi leépülés: A szelénelégtelenséget a kognitív hanyatlás, memóriavesztés, figyelemzavar és az agyműködés romlása is jelezheti. 

Töredező haj és köröm: Elégséges szelén nélkül a körmünk betöredezik, elszíneződik vagy elvékonyodik, a hajunk pedig hullani kezd és megritkul.

Izomgyengeség és -fájdalom: A szelénhiány izomsorvadást, izomfájdalmat, görcsöket és általános gyengeséget okoz. 

A szelénhiány izomgyengeséget okozhat
A szelénhiány izomgyengeséget okozhatPeter Dazeley / Getty Images Hungary

Pajzsmirigy-diszfunkció: A nyomelem hiánya megzavarhatja a pajzsmirigyhormonok metabolizmusát, és pajzsmirigy-alulműködést okozhat. Ennek tünete a súlygyarapodás, a kimerültség, a megfázásra való hajlam és a hangulat ingadozása.

Szaporodási és termékenységi problémák: A szelénhiány mind a férfiak, mind a nők reproduktív képességét befolyásolja. Oka lehet a férfiak meddőségének, hiszen befolyásolja a spermiumok mozgékonyságát. De hatással van a nők fogamzási képességére is, okozhat menstruációs rendellenességeket, és a teherbeesést is megnehezítheti.

A menstruációs panaszok is utalhatnak arra, hogy hiányzik a szelén a szervezetünkből
A menstruációs panaszok is utalhatnak arra, hogy hiányzik a szelén a szervezetünkbőlKinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Nagyobb a rákos megbetegedés kockázata: Antioxidánsként a szelén megvédi a sejteket a szabad gyökök által okozott oxidatív károsodástól. A nyomelem hiánya gyengítheti a szervezet védekező képességét, növelve az oxidatív stresszt, illetve a szerv- és szövetkárosodás kockázatát.

Ezek járulnak hozzá a szelénhiányhoz

Szelénhiányt okozhat a nem megfelelő táplálékbevitel, a vegetáriánus vagy vegán étrend, hiszen a növényi alapú étrendben alacsony a szelén szintje. 

A vegetáriánus étrend akár hiányos állapotot is okozhat
A vegetáriánus étrend akár hiányos állapotot is okozhatKseniya Ovchinnikova / Getty Images Hungary

A szelén felszívódását és hasznosulását számos gyomor- és bélrendszeri rendellenesség akadályozhatja, beleértve a Crohn-betegséget, a fekélyes vastagbélgyulladást és a cöliákiát. Még ha egy személy megfelelő szelént is fogyaszt az étrendből, az emésztőrendszeri felszívódási zavarok alacsonyabb szelénfelvételt eredményezhetnek.

Bizonyos körülmények, például a nagymértékű izzadást okozó fizikai aktivitás vagy a tartós hőség, a krónikus stressz, a túlzott alkoholfogyasztás, a veseproblémák és a vesebetegségek fokozhatják a szervezet szelénkiválasztását, ezzel pedig megnövelik az ásványianyag-felvétel szükségességét. 

A kiegyensúlyozott, vitaminokban és más értékes tápanyagokban gazdag étrend gondoskodhat agyunk egészségéről is. Cikkünkből kiderül, milyen ételeket kellene előnyben részesítened.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek