Az antidepresszánsok nagyon sokak életét könnyíthetik meg, olyanokét, akik mentális egészségügyi problémákkal küzdenek ˗ szorongás, depresszió, kényszerbetegség, pánikbetegség, szociális fóbiák és poszttraumás stressz. Ugyanakkor ezeknek a hangulatjavító szereknek a szedése egyesek számára olyan kellemetlen mellékhatáshoz vezethet, mint a súlygyarapodás. Bár sokan sosem híznak el, az orvosok szerint a pluszkilók miatti aggodalom az egyik fő ok, amiért az emberek haboznak, hogy elkezdjenek-e antidepresszánst szedni a mentális egészségük érdekében. A súlygyarapodás az egyik oka annak is, hogy egyesek abbahagyják a gyógyszer szedését, annak ellenére, hogy kevésbé érzik magukat depressziósnak vagy szorongónak, miközben használják őket.
Megnövekedhet a súlyod, ha ilyen gyógyszert szedsz
Most egy új tanulmányban megvizsgálták a leggyakrabban felírt antidepresszánsokat, amelyek súlygyarapodáshoz vezettek. A kutatás az elektronikus egészségügyi nyilvántartás felírását és a testtömeget használta fel a súlygyarapodás összehasonlítására több mint 183 ezer ember esetében. A kutatók a 18 és 80 év közötti, először antidepresszánst szedni kezdő egyének testsúlyát vizsgálták 6, 12 és 24 hónapos időszakban.
Az egyik legszélesebb körben felírt antidepresszáns, a szertralin hat hónap alatt átlagosan közel 0,2 kilogramm súlygyarapodással járt. Ez 24 hónapra 1,46 kilogrammra emelkedett a tanulmány szerint. A kutatók összehasonlították a másik gyakran használt antidepresszánssal, az eszcitaloprámot szedőknél a szertralinhoz képest átlagosan 15 százalékkal nagyobb volt a kockázata annak, hogy hat hónap alatt legalább 5 százalékos súlynövekedés következzen be. Egy harmadik hatóanyag, a paroxetin esetében ez a kockázat 14 százalék volt. A duloxetin esetében ez a kockázat a szertralinhoz képest 10 százalékkal nagyobb. A kiindulási értékhez képest legalább 5 százalékos súlygyarapodás klinikailag jelentősnek tekinthető az egészség szempontjából.
Évente gyarapodik a súlyunk
Egy felnőtt súlya átlagosan évente 1-2 kilóval gyarapodik, ami idővel hozzájárulhat az elhízáshoz. Ezt a súlygyarapodást a fizikai inaktivitás, a stressz, a rossz alvás és a rossz táplálkozás, például a túl sok ultrafeldolgozott élelmiszer fogyasztása, valamint a gyógyszerek okozhatják.
Gyógyszermentes megoldásokkal is megállítható a fejfájás, legyen az télen vagy nyáron: íme, a tippek!
Tovább olvasomAz eszcitalopramot és paroxetint szedők hat hónapra átlagosan 0,63 kilogrammot szedtek fel pluszban, a 24 hónapra 1,63 kilogrammot. A paroxetin esetében pedig 1,33 kilogrammal nőtt a súlyuk. A duloxetint szedők hat hónap alatt átlagosan 0,55 kilogramm, 24 hónap alatt pedig 0,78 kilogramm plusz súlyt szedtek fel.
A vizsgálat indulásakor az átlagos testsúly 84 kg volt, és nagyjából 5 százalékos súlynövekedést tapasztaltak a szakértők, ami átlagosan 4,2 kg jelent. Nem szabad elfelejteni, hogy ezek átlagértékek; sokan nem fognak hízni, míg mások lényegesen több kilót szedhetnek fel.
Volt olyan gyógyszer, ami súlyvesztést okozott
A tanulmány szerint egy antidepresszáns volt, amelynél kismértékű súlycsökkenést vettek észre. A bupropion átlagosan 15 százalékkal kisebb kockázatot jelentett a klinikailag jelentős súlygyarapodásra a szertralinhoz képest. A tanulmány nem vizsgálta annak az okát, hogy vajon miért járt ez a hatóanyag súlycsökkenéssel. A bupropiont szedők hat hónap alatt 0,1 kilogrammot fogytak, majd 24 hónap alatt 0,56 kilogrammot.
Miért okoz az antidepresszáns súlygyarapodást?
A kutatók még nem tudják, hogy mi járul hozzá a súlygyarapodáshoz, és azt sem tudják megmondani, hogy kinél valószínű, hogy hízik vagy fogy, így nem tudják előrejelezni, hogy kire hogyan fog hatni a gyógyszer. Hozzáteszik, hogy előfordulhat, hogy a betegek a depresszió miatt fogynak, mert elveszítik az étvágyukat. Valójában pedig csak visszanyerik a korábban elveszített súlyukat, amikor a depressziójuk vagy a szorongásuk javul.
Ha valaki tart a hízástól, akkor érdemes ezt jelezni az orvosának, mert sok tényezőtől függ – a beteg klinikai tünetei, kórtörténete, a már szedett egyéb gyógyszerek, valamint a beteg által aggályosnak tartott esetleges mellékhatások –, hogy kinek melyik gyógyszer az alkalmas.
Rengeteg fájdalomcsillapító érhető el a piacon, de vajon hogyan érdemes választani? Szakértőket kérdeztünk az alábbi cikkünkben.
Rengeteg fájdalomcsillapító érhető el a piacon, de vajon hogyan érdemes választani? Van köztük különbség? Mire kell figyelni?
Tovább olvasomMegjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés