Erre a mozgásra van szükséged, ha 10 évvel tovább élnél

mozgas-tovabb-el (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Nem kell hosszasan gondolkodni azon, hogy milyen mozgásformát válasszuk egészségünk érdekében. Kutatások szerint az egyszerű séta is pozitív hatással lehet arra, hogy meddig élünk.

Egy új kutatás keretében a tudósok megállapították, hogy azok, akik napi átlagban 111 percet sétálnak, 11 évvel tovább élhetnek, mint azok, akik alig mozognak. Ezzel összefüggésben szakértők már évek óta figyelmeztetnek arra, hogy a túl sok ülés növeli számos egészségügyi probléma, köztük az elhízottság, a 2-es típusú cukorbetegség, a rák és a korai halálozás kockázatát.

11 évvel is tovább élhet, aki többet mozog

A legújabb vizsgálatok szerint az alacsony fizikai aktivitás miatt majdnem annyian halnak meg, mint a dohányzás és a magas vérnyomás következtében. Egy tanulmányban a kutatók több mint 36 ezer, 40 év feletti amerikai felnőtt fizikai aktivitását vizsgálták. Az adatokat legalább napi 10 órán keresztül viselt egészségügyi nyomkövetők segítségével gyűjtötték, összesen négy vagy több napon át. A mérsékelt és erőteljes testmozgásokat sétaidőben kifejezhető egyenértékre fordítottak le, hogy megkönnyítsék az egyes csoportok közötti összehasonlítást. Aztán az így kapott információkat összevetették az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) 2017-es halálozási adataival.

A séta sokat segíthet abban, hogy tovább élj
A séta sokat segíthet abban, hogy tovább éljMorsa Images / Getty Images Hungary

A tudósok azt találták, hogy a legkevésbé aktívak napi 50 perc sétával egyenértékű mozgást végeztek. A következő csoport nagyjából 80 percet, míg a harmadik körülbelül 110 percet sétált. A legaktívabbak ezzel szemben naponta 160 perc – csaknem három óra – sétával egyenértékű mozgást végeztek. Az eredményből kitűnt, hogy a legkevésbé aktívaknál átlagosan 5,8 évvel csökkent le az élettartam. Összehasonlításképp, ha az összes 40 év feletti annyit mozgott volna, mint a legaktívabbak, akkor a várható élettartamuk átlagosan 5,3 évet növekedhetett volna. Ezt azt jelenti, hogy

a legkevésbé aktív csoport napi 110 perccel több mozgás révén akár 11 évvel is meghosszabbíthatta volna életét.

Ezrek halnak meg a kevés mozgás miatt

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt ajánlja, hogy a felnőttek hetente legalább 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgást végezzenek – vagy 75 perc erőteljes testmozgást. Egy 2018-as tanulmány szerint az Egyesült Államokban a felnőttkori halálozások 8,3 százaléka következik be mozgásszegény életmód miatt. A WHO becslése szerint a kevés mozgás évente körülbelül 2 millió ember halálát okozza világszerte, így a globális halálozás és rokkantság 10 vezető oka közé tartozik.

A fizikai aktivitás magában foglal minden olyan mozgást is, amely a szabadidőben történik, beleértve a közlekedést és a háztartási tevékenységeket, és már tudjuk azt is, hogy mind a mérsékelt, mind az erőteljes intenzitású fizikai aktivitás javítja az egészséget.

Sétával az egészségért

Az egyik legkönnyebb mozgásforma, amit beiktathatunk az életünkbe, a séta. Arról, hogy mennyit kell sétálni, nincs egységes álláspont. Az American Cancer Society 140 ezer felnőtt bevonásával készült tanulmánya azt állapította meg, hogy heti két óra séta – ami nagyjából napi 15 perc – csökkentheti a betegségek kockázatát és meghosszabbíthatja az életet. Sőt, nemcsak az élettartamot növeli, hanem az agyra is jótékony hatással van, napi egy-két óra mérsékelt aerob testmozgás akár öt évvel is csökkentheti mentális korunkat.

A séta olyan mozgás, ami megnöveli az élettartamot
A séta olyan mozgás, ami megnöveli az élettartamotIryna Melnyk / Getty Images Hungary

Bár ezek az eredmények sokféle testmozgásra igazak, a sétának vannak specifikus előnyei is. A lábak mozgásának ritmusa és az a figyelem, amelyet a környezet megkövetel, fokozza a kreativitást és segít a mentális akadályok leküzdésében.

Egy másik kutatás szerint testünk hasonlóan működik, mint az autók. Ahogyan az autónak extra energiára van szüksége a gyorsuláshoz, testünk is 20-60 százalékkal több energiát (és oxigént) használ fel, amikor gyorsabban mozgunk. Egyenletes tempóban haladva viszont kevesebb „üzemanyagot” égetünk. 

A sétának nagyon sok fizikai előnye van, így például súlyos fájdalmakon is segíthet. Olvass erről  alábbi cikkünkben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek