Egyszerű módszer előzheti meg a derékfájást

modszer-derekfajas (3)
Olvasási idő kb. 5 perc

Egy új klinikai vizsgálat szerint van egy egyszerű, ráadásul ingyenes módszer a derékfájás megelőzésére. Ez nem más, mint a séta, amely nemcsak a derékfájás kiújulásának esélyét csökkenti, hanem egy időre gyógyír is lehet e mozgást is akadályozó problémára.

Nemzetközi kutatások szerint 2019-ben 568 millió embert érintett a deréktáji fájdalom világszerte. Magyarországon a lakosság 20 százaléka él krónikus derékfájdalommal, amely ráadásul a szakértők szerint a derékfájásból felépülő emberek közel 70 százalékánál egy éven belül kiújul. A fizikai kellemetlenségek mellett a betegek gyakran ki is esnek a munkából, mi több, a kezelés sem feltétlenül olcsó. 

Ez az egyszerű módszer megelőzi a derékfájást

Egy új, klinikai vizsgálatban arra voltak kíváncsiak, hogy azoknál, akik legalább egy epizódnyi derékfájás után rendszeresen sétáltak, milyen eséllyel újult ki a fájdalom. Az eredmények szerint a sétát rutinszerűen művelők majdnem kétszer annyi ideig voltak fájdalommentesek, mint azok, akik nem nem tették ezt. Nálunk a fájdalom kiújulásának ideje nagyjából 208 nap volt, még a nem sétálóknál 112 nap. A gyaloglás egy olcsó, széles körben elérhető és egyszerű testmozgás, amelyet szinte bárki végezhet, földrajzi elhelyezkedéstől, életkortól vagy társadalmi-gazdasági státusztól függetlenül.

A séta egy egyszerű módszer, ami segíthet a derékfájáson
A séta egy egyszerű módszer, ami segíthet a derékfájásonAnna Mardo / Getty Images Hungary

Legalább 30 perc gyaloglás a derékfájás ellen

A The Lancet című folyóiratban most közzétett tanulmányban 701 ausztrál felnőttet, főként 50-es éveikben járó nőket figyeltek meg, akik nemrégiben gyógyultak ki egy olyan derékfájásból, amely visszavetette őket a mindennapi tevékenységek végzésében. Mindegyik személyt véletlenszerűen osztották be egy beavatkozás nélküli kontrollcsoportba vagy egy egyénre szabott gyalogló- és oktatóprogramba.

Utóbbiakat arra kérték, hogy hat hónapon keresztül heti ötször 30 percet gyalogoljanak az életkorukhoz, fizikai kapacitásukhoz és egyéni preferenciáikhoz igazított sebességgel. A kocogás is megengedett volt. Három hónap elteltével a legtöbb résztvevő heti három-öt napon át átlagosan összesen 130 percet gyalogolt. A résztvevőket arra kérték, hogy viseljenek lépésszámlálót a napi lépéseik nyomon követésére, és vezessenek gyaloglási naplót. A program három hónapos szakaszában egy gyorsulásmérőt is viseltek, amely objektíven mérte a napi lépésszámot és az élénk gyaloglás vagy más fizikai aktivitás mértékét.

A program a hat hónapja alatt hat fizioterapeuta által vezetett oktatást is biztosított. Ez 3 szokásos fizioterápiás foglalkozást és 3 rövid telefonos felzárkóztatást jelentett, valamint körülbelül 20 csoportos órát foglalt magában. Ezeken az oktatásokon szó volt arról, mit tehetnek a betegek, ha a derékfájás kiújul.

A sétálók kevesebbszer estek ki a munkából derékfájás miatt

Amellett, hogy a résztvevők hosszabb fájdalommentes időszakokat éltek meg, a sétaprogram felére csökkentette a betegszabadságokat. A kutatás tehát kimutatta, hogy a séta egy egyszerű módszer, ami sokat javíthat a derékfájás és kiújulása megelőzésében. Viszont a vizsgálat felépítése miatt nem lehetett meghatározni, hogy a gyaloglás vagy a gyógytornászok által nyújtott oktatási program mekkora hatással volt pontosan a javulásra. Mivel azonban az oktatás leginkább coaching volt, és nem tényleges fizikoterápia, a gyaloglás ténye valóban a javulás fő oka lehetett.

A gyaloglásnak sok egészségügyi előnye van
A gyaloglásnak sok egészségügyi előnye vanhobo_018 / Getty Images Hungary

A séta azért hasznos, mert ilyenkor az ember kevesebbet ül, és az ülés nem a legjobb testtartás a hát számára. A gyaloglás javítja az általános keringést és a vérkeringést a hát azon izmaiban, amelyek aktívak a mozgás során. Az ízületi mozgás az ízületi folyadékok keringését is segíti, így a gerinc ízületei is profitálhatnak a mozgásból.

A szakértők szerint a gyaloglás javítja az anyagcserét és az elégetett kalóriák mennyiségét. A kisebb súly tehermentesíti a hátat és a lábakat, így biztosítva a gerinc jobb egészségét. Az élénk séta javítja a gerinc körüli és a lábakban lévő törzsizmok erősségét is, amelyek mind javíthatják a testtartást, és jobb alátámasztást biztosítanak a gerincnek. A gyaloglás növeli az izmok állóképességét, így kevésbé lesznek hajlamosak a fáradtságra és a sérülésekre. Növeli a csontsűrűséget, miközben serkenti az endorfinok, a szervezet természetes jó közérzetet keltő hormonjainak felszabadulását, amelyek csökkentik a fájdalmat és a stresszt.

A demencia egy új korai jelét fedezték fel az orvosok. Az alábbi cikkünkből megtudhatod, hogyan függ össze a járással. 

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten. 

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek