Bajba kerülhet, aki így használja a légkondit

legkondi baj otthon
Olvasási idő kb. 3 perc

Nagyon nem mindegy, hova vezetik el a légkondi kondenzvizét: a kánikulában ebből óránként több litert termel a készülék, ha ez az utcán az emberek fejére csepeg, abból baj lehet.

A naptári ősz beköszönte sem hozott enyhülést: az előrejelzések szerint lehet akár még 37 fokos hőség is. Nem csoda, ha azok, akiknek van légkondija, használják is a berendezést, de ha az nem megfelelően van telepítve, ebből kellemetlenségük is származhat.

Az inverteres split légkondik ebben a kánikulában akár óránként 3 liter vizet is termelhetnek, az aktuális mennyiséget az határozza meg, hogy mekkora a levegő páratartalma. Ha például erkélyre telepítette valaki a kültéri egységet, ebből nem lesz baj, hiszen az oda csepegő víz a melegben el is párolog, de nem mindenkinek van erkélye, és akinek van, annál sem biztos, hogy a légkondi telepítésekor ezt a szempontot is figyelembe vették – írja a témával foglalkozó cikkében a G7.

A nem megfelelő módon kivezetett kondenzvízzel lehet a baj
A nem megfelelő módon kivezetett kondenzvízzel lehet a bajLuke Chan / Getty Images Hungary

Általános szabálya annak nincsen, hova kellene elvezetni ezt a vizet, bár a szakemberek szerint egy munkájára igényes szerelő nem fogja úgy elhelyezni a csövet, hogy abból a járókelők fejére csepegjen a víz. 

Vissza kellene vezetni a csövet a lakásba, be lehetne kötni egy bűzzáró beiktatásával a szennyvízrendszerbe – de oda elvileg még az esővizet sem szabad befolyatni.

Annyiban érthető, hogy a szennyvízzel együtt kezeljék a kondenzvizet, hogy az sem ivóvíz minőségű, ezzel együtt az sem rossz választás, ha szakszerűen az ereszbe csatornázzák be – már amennyiben van eresz, panelek esetén pedig ez hibádzik.

Így nem lesz baj a légkondival

Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló törvény (oték) szerint a gépészeti berendezések kültéri egységének az építési helyen belül kell lennie, de ez csak pár éve érvényes jogszabály, a régebbi építésű ingatlanokra nem érvényes. Ezeknél a veszélyhelyzet elkerülésének kötelezettsége mellett a rendeltetésszerű használat biztosításának követelménye vonatkoztatható a légkondikra.

Önkormányzati szinten, helyi építési szabályban is le lehetne fektetni, hova folyjon a víz,

de nem talált a lap egy önkormányzat esetében sem explicite a légkondikra vonatkoztatott előírást. Leginkább a lépcsőházi falragaszokban szólítják fel közös képviselők a hasonló berendezést telepítőket, hogy ne az utcára vezessék ki a kondenzvizet, ezzel folyamatos bosszúságot okozva az épület mellett elhaladóknak, akikre a víz csepeg. Az építésfelügyelet ellenőrizheti is ezt – igaz, leginkább az új építésű ingatlanoknál tesz így, ott azonban tényleg baj lehet abból, ha nem szabályos az elvezetés.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek