A kalciumhiányról, avagy hipokalcémiáról akkor beszélhetünk, amikor nincs elegendő kalcium a vérben. Mint ismert, a kalcium egy esszenciális ásványi anyag, amely létfontosságú számos testi funkcióhoz, köztük a csontok egészségéhez, az izmok összehúzódásához, az idegek átviteléhez és a véralvadáshoz. Hiánya ennek megfelelően számos testi funkciót befolyásolhat.
Ilyen tünetekkel járhat a kalciumhiány
A kalcium ajánlott beviteli értéke a felnőtteknél 800 mg naponta. Ha ezt nem sikerül teljesíteni, az hosszú távon olyan tüneteket okozhat, mint az izomgörcsök, a hangulatváltozások, valamint a bőr-vagy hajszárazság. De vannak, akik nem ússzák meg ennyivel, és a hiányállapot miatt súlyos egészségügyi problémákkal kénytelenek szembenézni. Lássuk, hogy a kalciumhiány milyen további tünetekkel járhat.
1. Neuromuszkuláris tünetek
A kalcium döntő szerepet játszik az izom-összehúzódások szabályozásában. Ha a kalciumszint túl alacsony, az megzavarhatja ezt a folyamatot, ezért görcsök jelentkezhetnek. Ezen túl a hipokalcémia növelheti az ideg-izom csomópontok érzékenységét, ami irritálhatja az izmokat, és akaratlan összehúzódásokat okozhat.
Ha az alábbi izom- és idegrendszeri tünetek bármelyikét tapasztalod, akkor nálad is felmerülhet a kalciumhiány gyanúja:
- a kezeket, a lábakat vagy az arcot érintő görcsök
- a végtagok bizsergő érzése és zsibbadása
- gyengeség
- fáradtság
- rángások vagy remegés
- kommunikációs zavarok vagy nyelési nehézségek
A súlyos hipokalcémia akár gégegörcsnek nevezett rohamokhoz is vezethet. Ennek az az oka, hogy a kalcium izom-összehúzódásokat szabályozó szerepe a gége izmaira is kiterjed.
2. Keringési tünetek
A kalcium nélkülözhetetlen az úgynevezett simaizmok működéséhez, beleértve azokat is, amelyek az erek falát borítják. Ha a kalciumszint túl alacsony, előfordulhat, hogy ezek az izmok nem húzódnak össze úgy, ahogy kellene.
Az erek így ellazulhatnak, ami csökkentheti a vérnyomást.
A megfelelő kalciumbevitel a szívben lévő erek számára is esszenciális. Ha nem gondoskodsz róla, az hatással lehet a szívizom működésére, és csökkentheti a szívverés erejét. Ennek eredményeként megtörténhet, hogy a szív nem lesz képes kellő hatékonysággal pumpálni a vért, ami szintén csökkentheti a vérnyomást.
3. Csontrendszeri tünetek
A kalcium a csontok és a fogak egyik legfontosabb építőköve, amely a test mozgatását is elősegíti. Ha a kalciumszint túl alacsony, az megnövelheti az olyan csontokkal kapcsolatos egészségügyi problémák kockázatát, mint a osteopenia (ami a csontsűrűség csökkenésével jár) vagy az osteoporosis, vagyis a csontritkulás.
Sajnos a legtöbb ember nem veszi észre, hogy érintett, amíg csonttörést nem szenved.
4. Pszichológiai tünetek
A kalciumhiány a mentális egészségét is befolyásolhatja. Ez arra vezethető vissza, hogy a kalcium nélkülözhetetlen az agyban lévő neurotranszmitterek termelődéséhez és felszabadulásához, ami meghatározza a hangulatot és az érzelmi jóllétet.
A hiányállapot fokozza a depresszió, az ingerlékenység és a szorongás kockázatát.
Egyes esetekben a hangulathoz kapcsolódó tünetekhez a menstruációs ciklus hormonális változásai miatt fellépő kalciumszint-ingadozások is hozzájárulnak.
5. Bőrgyógyászati tünetek
A kalciumhiányban szenvedők gyakran tapasztalják, hogy kiszárad a bőrük, sérülékennyé válik a hajuk vagy könnyen törnek a körmeik. A magyarázat abban keresendő, hogy a kalcium elengedhetetlen a bőr legkülső rétegének épségének és működésének fenntartásához. Az úgynevezett epidermisz, más néven felhám egyfajta gátként működve segít megtartani a bőrben lévő nedvességet.
Ha a kalciumszint alacsony, a bőr védőrétege sérülhet, ami érzékenyebbé teheti a kiszáradásra.
A kalcium részt vesz a bőr verejték- és faggyúmirigyeinek működésének koordinálásában is. Ezek faggyút termelve támogatják a bőr és a haj hidratáltságának megőrzését. A hipokalcémia azonban megzavarhatja a mirigyek normál működését, ami csökkentheti az faggyútermelést, és hozzájárulhat a bőr, a haj és a körmök kiszáradásához.
6. Neurológiai tünetek
A kalciumhiány akár görcsrohamokat forrása is lehet. Az összefüggés itt az, hogy a kalcium közreműködik az idegsejtek (vagyis a neuronok) elektromos aktivitásának szabályozásában.
Ha a kalciumszint túl alacsony, a szervezet nem képes neurotranszmittereket felszabadítani, ami növelheti a neuronok ingerlékenységét, így az agy elektromos jelei megszakadnak.
A zavar következtében megnőhet a görcsrohamok kockázata.
7. Szív- és érrendszeri tünetek
A kalcium fontos szerepet tölt be a szív elektromos aktivitásának irányításában, ami azt jelenti, hogy hiánya megzavarhatja az izomsejtek összehúzódását. Ez szabálytalan elektromos impulzusokhoz vezetve szívritmuszavart okozhat.
A hipokalcémiához kapcsolódó szívritmuszavar súlyossága egyénenként változó lehet. Míg az enyhe kalciumhiány nem feltétlenül zavarja meg a szívritmust, addig súlyos esetben növelheti a szív- és érrendszerhez kapcsolódó elváltozások kockázatát, és akár szívelégtelenséget is előidézhet.
A jó hír, hogy a szívelégtelenség a kalciumbevitel növelésével visszafordítható lehet.
Ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni
Ha a hipokalcémia tüneteit tapasztalod, mindenképp érdemes orvoshoz fordulnod, aki egy vérvizsgálattal azonosíthatja a kiváltó okot, és meghatározhatja, hogy milyen kezelésre van szükséged.
Amennyiben olyan állapotok vagy kockázati tényezők érintenek, amelyek növelik a hipokalcémia valószínűségét – mint például a veseelégtelenség –, különösen fontos felkeresned az orvost az alacsony kalciumszintre utaló tünetek első jelére. A korai diagnózis segíthet megelőzni a panaszok súlyosbodását és az esetleges szövődmények kialakulását.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés