Egy amerikai és japán orvosok által közösen végzett friss kutatás eredménye azt sugallja, hogy felfedezésük még a hosszú élet titkaként emlegetett kék zónákhoz képest is jelentősebb szerepet játszhat abban, hogy minél tovább és egészségesebben élhessünk.
Japánban él a legtöbb idős ember
Tavaly fordul elő először, hogy Japánban minden tizedik ember betöltötte a 80. életévét, vagy annál is jóval idősebb volt. Az országos adatok azonban egy újabb rekordot is mutattak: a 125 milliós lakosság mintegy 29 százaléka 65 éves vagy annál idősebb volt 2023-ban. Ennek ismeretében az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) szerint itt él a világ legidősebb népessége, hiszen Japánban a legmagasabb a 65 év felettiek aránya.
Ez az arány Olaszországban 24,5, Finnországban pedig 23,6 százalék, melyek így a második, illetve a harmadik helyen állnak az idős lakosok arányát tekintve.
Becslések szerint Japánban a 65 év felettiek aránya 2040-re elérheti a 34,8 százalékot.
Mindez, amellett, hogy öröm, hiszen a japánok jó része igen hosszú életet élhet meg, óriási kihívást jelent az országnak társadalmi és gazdasági szempontból.
Ez kell az öregedés lelassításához
A hosszú élet titkát nagyon régóta szeretnék megfejteni az emberek. Egyre bővül a tudásunk, hogy mi mindent kell tennünk, és mi mindent kell elkerülnünk annak érdekében, hogy megőrizzük egészségünket. Bár a szépségápolási termékek és a sebészeti eljárások segítségünkre lehetnek abban, hogy fiatalosak maradjunk, az életkor meghosszabbításához ennél jóval több kell.
A legtöbb krónikus betegség, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a rák és az ízületi gyulladás, sok más mellett hatással van az öregedésre, így ezeknek a megelőzése, valamint terápiás kezelése a legjobb módja annak, hogy tovább éljünk.
Az öregedés késleltetésével kapcsolatos kutatások többsége a fenti betegségek megelőzésével és terápiájával kapcsolatban a gyógyszerekre és az étrend-kiegészítőkre helyezi a hangsúlyt, ám egy új tanulmány, amelyet japán és kaliforniai kutatók készítettek, rávilágít arra, hogy az étrend és a táplálkozás hatalmas szerepet játszhat a biológiai óra lassításában.
Így zajlott a kutatás
A kutatásba 144, 65 és 72 év közötti életkorú japán férfit vontak be, akiknek figyelembe vették dohányzási és alkoholfogyasztási szokásaikat, edzettségi szintjüket, társadalmi-gazdasági helyzetüket és étkezési szokásaikat. A kutatók vérmintát is vettek a résztvevőktől, illetve az epigenetika tudományát is felhasználva olyan egészségügyi markerek kombinációja alapján számították ki biológiai életkorukat, mint például a glükózszint, valamint a vörös- és fehérvérsejtszám.
Nem mindegy, mi kerül a tányérra
A kutatók két étkezési mintát azonosítottak. Az egyik az úgynevezett „nyugati stílusú étrend” volt, amely húst és feldolgozott húsokat, tojást és majonézalapú önteteket tartalmazott. A másik az úgynevezett „egészséges japán táplálkozás” volt, amely zöldségekből, gyümölcsökből, hínárból és fermentált szójabab fogyasztásából állt.
A kutatás során kiderült, hogy az egészséges japán étrendet követőknek lassabb volt a biológiai öregedése. Ez még abban az esetben is igaz volt, amikor valakinek például magas volt a testtömegindexe, dohányzott, alkoholt fogyasztott vagy rendszeresen sportolt. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az egészséges japán étrend segíthet késleltetni az öregedést, szemben a nyugaton elterjedt táplálkozással.
A japánok hosszú és egészséges életének titka nem csupán az étkezésben, hanem az emberek mindennapi szokásaiban is rejlik. A témáról itt olvashatsz bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés