Súlyosan veszélyezteted az egészséged, ha ilyen húst eszel

mikró mérgezés
Olvasási idő kb. 5 perc

Gondolkoztál már rajta, hogy felhasználása előtt miért kell megvárni, hogy a fagyasztott hús teljesen kiolvadjon? Nem véletlenül mondják rá, hogy veszélyes.

A fagyasztott hús kiolvasztásakor nem szabad türelmetlennek lenni. Lehet, hogy hosszú ideig tart, de ha rosszul csinálod, súlyos ételmérgezés származhat belőle.

Ezért veszélyes felhasználni a félig kiolvadt húst

Az élelmiszer-biztonsági szakemberek nem javasolják, hogy olyan hússal dolgozz a konyhában, amely még nem olvadt ki teljesen. Belső hőmérséklete ugyanis a sütés-főzés során nem feltétlenül tudja elérni azt a hőmérsékletet, amelyen a baktériumok elpusztulnak – különösen a csontok és a kötőszövetek környékén, ami komoly egészségügyi kockázatot rejt.

Veszélyes úgy elkészíteni a húst, hogy még nem olvadt ki teljesen
Veszélyes úgy elkészíteni a húst, hogy még nem olvadt ki teljesen10'000 Hours / Getty Images Hungary

Ha nem vagy biztos benne, hogy a hús kiolvadt-e, a párolás lehet a legjobb megoldás. Ez általában magas kezdeti hőmérséklettel és hosszú főzési idővel jár, ami nemcsak a baktériumokat pusztítja el, hanem lebontja a kemény rostokat és ízletesebbé teszi a végeredményt.

„A párolással több íz és nedvesség marad a húsban.”

Mindig a hűtőben olvaszd ki a húst

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Maradék nélkül program keretében hívta fel a figyelmet a kiolvasztás helyes gyakorlatára. Ennek alapján a kiolvasztás legbiztonságosabb módja, ha az ételt a fagyasztóból átteszed a hűtőbe, ahol a kontrollált körülményeknek köszönhetően, a 0 és 5 fok közötti hőfokon a veszélyes mikrobák nem szaporodhatnak el.

„Ez a módszer általában 24-48 órát vesz igénybe, attól függően, hogy mekkora a termék átmérője.”

Kis mennyiségű fagyasztott hús felengedése történhet mikrohullámú sütőben is, de csak közvetlenül a további hőkezelés megkezdése előtt. Szobahőmérsékleten vagy meleg vízben viszont soha nem szabad a kiolvasztást végezni, mert a hús felszíne hamarabb felmelegszik, míg a belseje fagyos maradhat, így a baktériumok elszaporodása megkezdődhet, még mielőtt teljesen kiolvadt volna.

Ha szeretnéd felgyorsítani a folyamatot, annyit tehetsz, hogy zárt csomagolás esetén a húst hideg állóvízben vagy még inkább hideg csapvíz alatt olvasztod fel. Ne feledkezz meg arról sem, hogy a már felengedett húsokat nem szabad újra lefagyasztani. Ennek az az oka, hogy a fagyasztás nem pusztítja el a mikrobákat, így azok a felolvasztás során újra életképesek lesznek és szaporodni kezdenek. A második fagyasztás után pedig számuk olyan mértéket ölthet, ami az újbóli kiolvasztás után megbetegedéshez vezethet.

A legbiztosabb megoldás, ha a fagyott húst átteszed a hűtőbe, amíg ott kiolvad
A legbiztosabb megoldás, ha a fagyott húst átteszed a hűtőbe, amíg ott kiolvadbrizmaker / Getty Images Hungary

Használj húshőmérőt

Amennyiben szeretnél teljesen biztosra menni, érdemes megismerkedned a maghőmérővel vagy ételhőmérővel, amelynek segítségével ellenőrizheted a készülő hús belső hőmérsékletét, és megbizonyosodhatsz róla, hogy az elegendő-e az ételmérgezést okozó baktériumok elpusztításához. A Nébih útmutatója szerint

élelmiszerbiztonsági alapszabály, hogy nyers húst, tojást tartalmazó ételeket addig kell sütni, főzni, míg belső hőmérsékletük el nem éri a 75 °C-ot.

Mint írják, ezen a hőmérsékleten a legtöbb, emberre veszélyes – jellemzően hasmenést vagy hányást okozó baktérium elpusztítható. Ennél alacsonyabb hőmérsékleten a baktériumok ugyan megfogyatkoznak és legyengülnek, ám fennáll a veszélye, hogy túlélő csírák maradnak hátra, amelyek hosszabb ideig tartó tárolás esetén elszaporodnak, és megbetegedést okoznak.

„Az ennél alacsonyabb, langyos hőmérséklet (30-40 °C körül) pedig kifejezetten kedvező a baktériumok rohamos szaporodásához.”

Érdemes számolni azzal is, hogy az egyes élelmiszerek jellege, tömege, hővezetése nagyon különböző lehet, így eltérő időtartam alatt érhetik el a baktériumok elpusztulásához szükséges hőmérsékletet. Az ennek ellenőrzésére szolgáló maghőmérő használata igen egyszerű: ez eszköz hegyes részét bele kell szúrni az étel közepébe, majd a kijelzőről leolvasható a belső hőmérséklet. Csak arra kell ügyelni, hogy az ételhőmérő minden használat után le legyen mosva mosogatószeres, vagy akár fertőtlenítőszeres vízzel.

„Az élelmiszer által közvetített megbetegedések döntő része az ételek helytelen, nem biztonságos módon történő elkészítésére vezethető vissza az élelmiszer-előállító vállalkozásoknál és magánháztartásokban egyaránt, mely egy kis odafigyeléssel megelőzhető” – teszi hozzá a Nébih.

Van egy másik veszélyes hiba is, amit sokan elkövetnek a nyers hússal – erről itt olvashatsz

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek