Szörnyű mellékhatásokkal járt az új gyógymód, mégis Nobel-díjat kapott érte a portugál neurológus

gyogy-mod-618494748
Olvasási idő kb. 9 perc

Az 1940-es években szinte futószalagon hajtották végre a lobotómiákat, volt olyan orvos, aki öt perc alatt végzett egy beavatkozással. Egy darabig csodálatod gyógymódnak tartották, ám egy évtized elteltével szörnyű mellékhatásai derültek ki.

„Mintha egy tűt szúrnának az agyba, és jól megkavarnák a dolgokat” – így írta le a lobotómiát egy orvos, aki évtizedekkel az eljárás virágkora után rengeteg ilyen kezelésen átesett beteget vizsgált meg. Ennek ellenére a leukotómiának is nevezett, ma már szörnyű barbárságnak tűnő műtétet széles körben alkalmazták Európában és Észak-Amerikában az 1940-es években. Hogyan válhatott ilyen népszerűvé egy olyan eljárás, amelynek során egy hosszú, éles műszerrel átvágták a homloklebenyt az agy többi részével összekötő kapcsolatot?

Már évezredekkel ezelőtt ismert gyógymód volt

A lobotómia a pszichosebészet egyik formája, eredete az ősidőkig nyúlik vissza: már időszámításunk előtt 5100-ból maradtak fönn leletek, amelyek arra utalnak, hogy sámánok megfúrták betegek koponyáját. A trepanációt vagy koponyalékelést részben egészségügyi, részben vallási okokból végezték – sokszor

Gyomorforgató gyógymódok: meglepő, mivel kezeltek régenGyomorforgató gyógymódok: meglepő, mivel kezeltek régen

Sokszor embertelen és bizarr módszerekkel kezelték betegeiket még az ókor leghíresebb orvosai is.

Tovább olvasom

így próbálták kiengedni a koponyában rekedt, epilepsziát vagy más mentális betegséget okozó gonosz szellemeket.

Ezek a beavatkozások végigkísérték az emberiség történetét, a honfoglaló magyarok is végeztek ilyen „műtéteket”, és például a híres reneszánsz művész, Hieronymus Bosch is egy ilyen eljárást festett meg a Kőoperáció (avagy A balgaság gyógyítása) című alkotásán.

A Kőoperáció, avagy A balgaság gyógyítása (részlet)
A Kőoperáció, avagy A balgaság gyógyítása (részlet)wikimedia commons

Sajátos – bár nem kifejezetten orvosi – példája a lobotómiának Phineas Gage esete. A 25 éves vasúti munkásnak a 19. században egy robbanással járó munkahelyi baleset során egy 109 centiméter hosszú és 3 centiméter vastag fémrúd átfúrta az agya prefrontális kérgét. Noha különösebb panaszok nélkül sétált ki a kórházból, ismerősei szerint teljesen megváltozott. Olyannyira, hogy

többen állították: a robbanást túlélő Gage nem ugyanaz az ember volt, mint akit korábban ismertek.

Nobel-díj járt az első lobotómiáért

Egy svájci pszichiáter, Gottlieb Burckhardt volt az első orvos a modern korban, aki az agy csonkolásával próbált mentális problémákat megoldani. Súlyos skizofréniában szenvedő pácienseken kísérletezett az 1890-es években, inkább kevesebb, mint több sikerrel – az orvosi közvélemény keményen el is utasította kutatását.

Egas Moniz Nobel-díjat kapott az eljárás kidolgozásáért
Egas Moniz Nobel-díjat kapott az eljárás kidolgozásáértUniversal History Archive / Getty Images Hungary

Sokkal nagyobb sikereket ért el azonban az 1930-as években António Egas Moniz, egy portugál neurológus, akinek felkeltette az érdeklődését Burckhardt ötlete. Kollégájával, Almeida Limával közösen fejlesztették ki a leukotómia eljárását, amely során

egy visszahúzható dróthurokkal ellátott sebészi rúddal hatoltak be az agyba, majd ezzel a fehérállomány egyes területeit kivájták, kifejezetten azzal a céllal, hogy megszüntessék a páciens mentális betegségekre való hajlamait.

A kezdeti eredmények ígéretesnek tűntek, így – noha tudományosan igazán meggyőző eredményeket nem tudtak felmutatni – Moniz és Lima népszerűsíteni kezdte az eljárást mind Európában, mind Amerikában. (Moniz 1949-ben Nobel-díjat kapott az eljárás kidolgozásáért – lobotómián átesett betegek családtagjai azóta többször kezdeményezték az elismerés visszavonását, egyelőre sikertelenül.)

Az 1940-es években egyre több helyen kezdték el alkalmazni a lobotómiát
Az 1940-es években egyre több helyen kezdték el alkalmazni a lobotómiátKurt Hutton / Getty Images Hungary

Lobotómia altatás nélkül

Mindkét kontinensen találtak fogadókészséget a lobotómia használatára. Ez első olvasásra szörnyűnek tűnhet, ám fontos tudni, hogy akkoriban az agy és a mentális betegségek kutatása még gyerekcipőben járt, gyógyításuk pedig lényegében reménytelen vállalkozás volt.

„Abban bíztunk, hogy kiutat jelenthet. Azt reméltük, hogy segíteni fog”

– mondta Jason Brice idegsebész, aki maga is több lobotómiát hajtott végre a wimbledoni Atkinson Morley Kórházban. Amerikában az eljárás legnagyobb híve Walter Freeman lett, aki roppant nagy eltökéltséggel terjesztette a „csodás gyógymódot”.

Egyfajta sztárorvossá vált akkoriban, lobotomobiljával az országot járta, és egy nap akár több tucat beavatkozást is elvégzett.

A lobotómia elterjedése előtt a legkülönfélébb gyógymódokkal próbálkoztak – táncterápia egy angliai kórházban 1946-ban
A lobotómia elterjedése előtt a legkülönfélébb gyógymódokkal próbálkoztak – táncterápia egy angliai kórházban 1946-banKurt Hutton / Getty Images Hungary

1946-ra kidolgozta a jégcsákány-lobotómia névre keresztelt megoldást, amely az eljárás gyorsabb és állítólag hatékonyabb változata volt – nem kellett hozzá műtőszoba, sőt, bizonyos esetekben altatás sem. Freeman tulajdonképpen bárkin elvégezte a műtétet: nemcsak súlyos mentális betegségekben szenvedő embereken, hanem olyanokon is, akik depresszióval vagy szorongással küzdöttek. Gyakran „segített” nehezen kezelhető, problémás viselkedésű pácienseken is.

Anglia Walter Freemanjét Sir Wylie McKissocknak hívták. Híresen gyorsan dolgozott: karrierje során több mint 3000 lobotómiát hajtott végre.

„Mindössze ötperces eljárás volt. Nagyon gyorsan elvégezhető”

mondta Terry Gould, aki McKissock altatóorvosaként dolgozott az 1940-es években az Atkinson Morley Kórházban. Ám az orvos nem csak ott operált: hétvégente beutazta az egész országot, és kisebb egészségügyi intézményekben is műtött. „Olykor szombat reggel elautózott egy kórházba, ahol három-négy leukotómiát is elvégzett, majd hazautazott” – emlékezett vissza Jason Brice.

Amerikában Walter Freeman terjesztette el a „csodagyógymódot”
Amerikában Walter Freeman terjesztette el a „csodagyógymódot”Bettmann / Getty Images Hungary

Magyarországon is erről beszéltek

Az új agysebészeti eljárás híre rövidesen a Kárpát-medencébe is eljutott. A Felvidéki Népszava például 1947-ben arról írt, hogy „forradalmi jelentőségű újítások foglalkoztatják az orvosi szakköröket: műtéti beavatkozással igen nagy eredményeket érnek el, a megoperált betegek teljesen javultnak minősíthetők, elhagyhatják a zárt intézetet, és mint dolgozó emberek élhetnek a társadalomban”. A lap véleménye szerint ezeknek a betegeknek az esetében

„nem lehet hátránynak minősíteni az érzelmi élet terén következményként mutatkozó kisebbfokú eltompulást”.

Az újság arról is ír, hogy hasonló módszerekkel „idióta gyermekek műtéti gyógyításában” is remek eredményt értek el: egy magyar sebészfőorvos „szellemileg teljesen elmaradt, szinte állati életet élő gyermekeket operált meg, és az eredmény egészen kiváló volt”. A Világosság című lap 1948-ban pedig beszámolt Herbert Olivecrona svéd agysebész látogatásáról, aki előadásában így beszélt: „sikerült egy újabb, talán nagy jelentőségű művi eljárást kidolgoznom…az emberiség egyik legnagyobb átka és leggyakoribb betegsége, a migrén” ellen.

Inzulinnal előidézett kómával is próbálkoztak, a betegeket egy hatalmas dózisnyi cukorral ébresztették föl
Inzulinnal előidézett kómával is próbálkoztak, a betegeket egy hatalmas dózisnyi cukorral ébresztették fölBert Hardy / Getty Images Hungary

A professzor szerint a lobotómia „kellő javallat mellett üdvös és gyógyító műtét”.

„Kétségtelen, hogy a műtét bizonyos lehangoltsági állapotot idéz elő a megoperált betegnél, azonban még mindig jobb ez az állapot, mint a másképpen gyógyíthatatlan scizofrénia, vagy más hasonló gyógyíthatatlan elmebaj” – mondta, amikor az eljárás olykor kétes megítéléséről kérdezték.

A csodás gyógymód bukása

Ebben az időszakban rengeteg lobotómiát hajtottak végre Európában és az Egyesült Államokban is. Az 1950-es évekre azonban – ahogy egyre nőtt az így kezelt betegek száma – elkezdtek megmutatkozni a beavatkozás árnyoldalai. Súlyos emlékezetkiesés, a mentális képességek nagymértékű csökkenése, megváltozott személyiségjegyek – hogy csak néhányat említsünk a mellékhatások közül. Egyre több történet terjedt el olyan páciensekről, akik képtelenné váltak a legegyszerűbb feladatok elvégzésére, sőt, olykor teljesen elveszítették éntudatukat. Rosemary Kennedy, John F. Kennedy amerikai elnök testvérének tragikus sorsáról széles körben beszéltek az emberek.

Kennedy húga, Rosemary sorsa is tragikus: lobotómiával „nyugtatták” volna megKennedy húga, Rosemary sorsa is tragikus: lobotómiával „nyugtatták” volna meg

A Kennedy-átok nemcsak John. F. Kennedyn, hanem húgán is fogott, aki sokkalta jobban megszenvedett az élettel, mint bátyja.

Tovább olvasom
Rosemary Kennedy apjával – ő rendelte és intézte el JFK lánytestvérének lobotómiáját
Rosemary Kennedy apjával – ő rendelte és intézte el JFK lánytestvérének lobotómiájátBettmann / Getty Images Hungary

Elképzelhető persze, hogy még hosszú időn keresztül alkalmazták volna az eljárást, ha nem jelennek meg az első pszichiátriai gyógyszerek, amelyek sokkal kevésbé invazív és drasztikus gyógymód lehetőségét vetették föl. A lobotómia legnagyobb hirdetője, Freeman karrierjének az vetett véget, amikor 1967-ben egy fiatal betege a harmadik leukotómia után agyvérzésben elhunyt. Az 1970-es évekre az eljárás lényegében teljesen eltűnt: a valaha csodálatosnak tartott beavatkozást felváltották olyan gyógymódok, amelyek sokkal kisebb kockázat mellett kínálnak reményt a felépülésre.

A lobotómián kívül is alkalmaztak szörnyű gyógymódokat az emberiség történetében. Íme a tíz legrettenetesebb.

Ez a gyógyítás 10 legrettenetesebb módja az emberiség történetébenEz a gyógyítás 10 legrettenetesebb módja az emberiség történetében

Bizarrnak és rettenetesnek tartjuk azokat a kezeléseket, melyeket régen használtak. De nem mindegyik tűnt el teljesen a történelem süllyesztőjében.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Svájci tudósok végre választ adtak, hogy a tyúk vagy a tojás volt-e előbb
Svájci tudósok végre választ adtak, hogy a tyúk vagy a tojás volt-e előbb

Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Úgy tűnik, megválaszolták a kérdést!

február 14., 16:00

  • világom
Új szállodai divat: egy vagyont fizetnek, hogy vadállatok mászkáljanak a szobájuk körül
Új szállodai divat: egy vagyont fizetnek, hogy vadállatok mászkáljanak a szobájuk körül

Vadállatok mellett pihenni? Egyes szállodák már ilyen lehetőséget is nyújtanak, és igény van rá bőven.

február 14., 19:30

  • Offline
Különös látványt nyújt majd a Vénusz, és éppen a szerelmesek napján
Különös látványt nyújt majd a Vénusz, és éppen a szerelmesek napján

Megmutatjuk, mire számíthatsz Valentin-napon az égre tekintve.

február 14., 18:30

  • Édes otthon
Sokba kerülhet, ha így használnád a járdát, friss rendelet tartalmaz tiltást
Sokba kerülhet, ha így használnád a járdát, friss rendelet tartalmaz tiltást

Könnyen kiürülhet a bankszámlád, ha így használnád a járdát a közeljövőben.

február 14., 15:10

  • életem
Akik ezen a kérdéssoron végigmennek, azok egymásba szeretnek: a kitalálói 50 éve házasok
Akik ezen a kérdéssoron végigmennek, azok egymásba szeretnek: a kitalálói 50 éve házasok

A 36 kérdés megválaszolása segíthet abban, hogy ránk találjon a szerelem, és az tartós is legyen.

február 14., 16:46

  • lájfhekk
Országos razziát hirdetett a rendőrség: egy hétig bárhol ellenőrizhetnek a közutako
Országos razziát hirdetett a rendőrség: egy hétig bárhol ellenőrizhetnek a közutako

Az egyhetes időszak során intenzív közúti ellenőrzésekre lehet számítani.

február 14., 17:30

  • Testem
A pulzusod elárulhatja, meddig fogsz élni
A pulzusod elárulhatja, meddig fogsz élni

Egyre több jel mutat arra, hogy egy pofonegyszerű mérés sok egészségügyi problémára utalhat, és akár az idő előtti halálozást is jelezheti.

február 15., 06:00

  • Offline
Így találkozhattak a kalandozó magyarok a vikingekkel
Így találkozhattak a kalandozó magyarok a vikingekkel

Hasonló korban portyáztak a vikingek és a magyarok, de vajon találkozhattak?

február 14., 19:00

  • Offline
Kevesen tudják: ez volt a Beatles eredeti neve
Kevesen tudják: ez volt a Beatles eredeti neve

A Beatles elnevezést három másik előzte meg, mutatjuk, melyek voltak ezek.

14 perce

  • világom
A klímaváltozás undorító következménye ennek a kártevőnek az elszaporodása
A klímaváltozás undorító következménye ennek a kártevőnek az elszaporodása

A klímaváltozás sok negatív hatásáról hallottunk már, erről viszont eddig még keveset. Most majd saját bőrünkön tapasztaljuk meg, pedig gusztustalan.

február 15., 05:46

  • életem
Veszélyben a pénzed, ha ilyen PIN-kódot használsz
Veszélyben a pénzed, ha ilyen PIN-kódot használsz

Könnyen a csalók kereszttüzébe kerülhet az, aki ilyen PIN-kódot használ.

február 14., 13:36

  • Édes otthon
Furcsa külsejű őzgidák tűntek fel a magyar utak mellett: ez a teendőd, ha találkozol velük
Furcsa külsejű őzgidák tűntek fel a magyar utak mellett: ez a teendőd, ha találkozol velük

Állatvédők figyelmeztetnek a furcsa küllemű őzgidákkal kapcsolatban.

február 15., 07:45

  • világom
Fájt a szeme, az orvosnál kiderült, hogy evőpálcika van a fejében
Fájt a szeme, az orvosnál kiderült, hogy evőpálcika van a fejében

A férfi elárulta, hogyan következhetett be a bizarr baleset. Szerencséjére sikerült kivenni a fejéből a pálcikát.

február 15., 07:26

  • világom
1 millió dollárt ér ennek a rejtvénynek a megfejtése, bárki megpróbálkozhat vele
1 millió dollárt ér ennek a rejtvénynek a megfejtése, bárki megpróbálkozhat vele

Nem lesz könnyű dolga annak, aki a jutalom reményében megpróbálja megoldani a rejtvényt.

február 14., 06:00

  • Offline
Tippelj: mennyi almát és húst esznek meg a magyarok évente?
Tippelj: mennyi almát és húst esznek meg a magyarok évente?

Mennyi a magyarok átlagos élelmiszer-fogyasztása? Tippeld meg, miből hány kilót eszünk évente. Kvíz.

február 15., 06:46

  • világom
Megőrült a Google-térkép? Interneten hasonlítgatják össze az emberek, amit látnak most rajta
Megőrült a Google-térkép? Interneten hasonlítgatják össze az emberek, amit látnak most rajta

Olyan változások jelentek meg a Google-térképen, amikre az év elején még senki nem gondolt volna.

február 14., 14:35

  • világom
Felfedezték a világ egyik leghalálosabb élőlényét
Felfedezték a világ egyik leghalálosabb élőlényét

A világ egyik leghalálosabb élőlényének nagyobb változatát találták meg, még a mérge is erősebb.

február 14., 07:26

  • életem
5 dolog, amit egy budapesti nagyon rosszul gondol a vidéki életről
5 dolog, amit egy budapesti nagyon rosszul gondol a vidéki életről

Bár a sztereotípiák szórakoztatóak, és néha van is bennük némi igazságmorzsa, a budapesti-vidéki viszonylatban megdöbbentő tévképzetek élnek.

február 15., 08:06

  • Offline
Fővárosok extra nehéz kvíze: csak az igazi profik válaszolnak helyesen
Fővárosok extra nehéz kvíze: csak az igazi profik válaszolnak helyesen

Ismered a világ legeldugottabb tájainak, országainak fővárosait is?

február 14., 06:46

  • világom
52 évig hitték eltűntnek a nőt: egy férfi miatt történhetett minden
52 évig hitték eltűntnek a nőt: egy férfi miatt történhetett minden

Évtizedekig kerestek egy nőt, mire kiderült, hogy végig boldogan élt.

február 14., 12:10

  • életem
Csajok napja, szingli büszkeség: így ünnepelne a Z generáció a Valentin-nap helyett
Csajok napja, szingli büszkeség: így ünnepelne a Z generáció a Valentin-nap helyett

A Z generáció tagjai újragondolják az ünnepet: számukra a Valentin-nap nem a külső elvárásokról, hanem az érzelmek hiteles megéléséről szól.

február 14., 08:06

  • Mindennapi
Gázömlés miatt zárták le a 11-es főutat, a lakók kitelepítését fontolgatják
Gázömlés miatt zárták le a 11-es főutat, a lakók kitelepítését fontolgatják

Gázvezeték sérült a 11-es út közelében. A javítási munkálatok megkezdéséig az utat lezárták, a környékbeli lakosokat értesítik a további teendőkről.

február 14., 11:40

  • Testem
Ez történik, ha zajos helyen mérik a vérnyomásod
Ez történik, ha zajos helyen mérik a vérnyomásod

Új kutatás ad választ arra, mi történik, ha a körülmények nem ideálisak a vérnyomásmérésre.

február 14., 08:35

  • életem
Újra felbukkant a veszélyes vírus: szigorú járványügyi intézkedésekről döntöttek
Újra felbukkant a veszélyes vírus: szigorú járványügyi intézkedésekről döntöttek

A járványügyi fegyelem maximális betartására van szükség, mert a fertőzés ott is megjelenhet, ahol egyszer azt már felszámolták.

február 14., 07:46

  • világom
Így élnek a tinédzserek Észak-Koreában
Így élnek a tinédzserek Észak-Koreában

Az észak-koreai kamaszok élete szinte semmiben nem hasonlít "nyugati" kortársaik hétköznapjaira: az sem mindegy, hogyan szólítják szerelmüket.

február 14., 12:40

  • világom
Döntött az EU: újabb kötelező felszerelést írnak elő az autókra
Döntött az EU: újabb kötelező felszerelést írnak elő az autókra

Az Európai Unió friss rendeletében új, az autókban kötelező felszerelést vezetett be.

február 14., 11:10

  • Mindennapi
Sarkvidéki hideggel tör be az országba a hó: mínusz 10 foknál is hidegebb lehet
Sarkvidéki hideggel tör be az országba a hó: mínusz 10 foknál is hidegebb lehet

Sarkvidéki eredetű légtömeg áramlik be az országba, több vármegyére riasztást adtak ki.

február 14., 09:06

  • világom
Helyszíni fotók a csernobili robbanásról: drón ütött lyukat a reaktor védőburkán
Helyszíni fotók a csernobili robbanásról: drón ütött lyukat a reaktor védőburkán

Megsérült a csernobili atomerőmű szarkofágja.

február 14., 10:10

Érdekességek