A tanulmány szerint a szív- és tüdőbetegségeket okozó káros gázok csaknem két évet vesznek el az életünkből. Ha továbbra sem változtatunk a szokásainkon, és nem állunk át például az elektromos berendezések használatára, azzal saját magunkat mérgezzük.
Így okoz a főzés szív- és érrendszeri problémát
A gáztűzhelyek okozta légszennyezés tízezrek korai halált okozza évente Európában. Ennek pedig az az oka, hogy legalább az otthonok felében nem tartják be az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által javasolt szabványokat és szabályokat. A baj leginkább abból adódik, hogy a háttérszennyezés a gáztűzhely által kibocsátott szennyezőanyaggal, a nitrogén-dioxiddal (NO2) keveredik a készülék normál használata során, és a szennyezés a rossz szellőzés miatt nem távozik az otthonokból, hanem megül a levegőben.
Azt azonban kevesen tudják, hogy a tűzhelyekből származó káros gázok szív- és tüdőbetegséget okozhatnak, ezzel pedig átlagosan csaknem két évvel csökkentik a gáztűzhelyet használók életét.
Magyarország élen jár
A kutatók szerint a probléma mértéke sokkal súlyosabb, mint gondoltuk, mert becsléseik óvatosak, hiszen a nyilvánosságra hozott adatok, miszerint a gáztűzhelyből származó káros anyagok csaknem 40 ezer európai életét rövidítik meg, csak arra vonatkozik, hogy a nitrogén-dioxidnak milyen egészségre gyakorolt hatása van. A tűzhelyek ugyanis olyan fosszilis gázt és egyéb káros anyagokat bocsátanak ki, amelyek gyulladást okozhatnak a tüdőben és a légutakban.
A tudósok biztosak abban, hogy a hosszú távú NO2-kibocsátás növeli a korai halálozás kockázatát, de az orvosok felhívták a figyelmet arra, hogy már a rövid távú nitrogén-dioxid-hatás is kórházi kezeléshez vezethet. Különösen nagy veszélynek vannak kitéve a gyermekek, akiknek gyengébb a tüdeje és az immunrendszere. Éppen ezért náluk már a rövid távú NO2-expozíció is asztmás tüneteket okozhat.
A szakemberek 1978 óta tudják, hogy a nitrogén-dioxid szennyezés sokszorosa azokban a konyhákban, ahol gázon és nem elektromos tűzhelyen készülnek az ételek. Az EU-ban minden harmadik háztartásban gázzal főznek, közülük Magyarország élen jár. Hazánkban a háztartások több mint 60 százalékában használják, de hasonló a helyzet Olaszországban, Hollandiában és Romániában is, ahol épp a gáztűzhelyen való főzés miatt szennyezett a beltéri levegő.
Így védekezhetünk a főzés közben keletkező gázok ellen
Az otthoni levegőszennyezés azonban megelőzhető. Megvédhetjük magunkat a főzés közben keletkező káros gőzöktől és gázoktól, ha kinyitjuk az ablakot, vagy bekapcsoljuk a páraelszívó készüléketek. A jól megtervezett szellőzőrendszer mellett az elektromos főzésre való átállás is segíthet abban, hogy megőrizzük egészségünket.
Sokan csak az ételek újramelegítésére használják a mikrójukat, pedig egyetlen gombbal sokkal több mindenre alkalmazható lenne.