Így sose tisztítsd a füled: meg is süketülhetsz

GettyImages-623887906
Olvasási idő kb. 5 perc

Akár a hallásunkat is kockára tehetjük, ha nem megfelelő módon tisztítjuk a fülünket. Annak ellenére, hogy a fülünk egy öntisztító szerv, az orvosok javaslata szerint naponta gondoskodnunk kellene arról, hogy ápolt legyen, de egyáltalán nem mindegy, hogyan tesszük ezt.

A fülzsír egy természetes anyag, melyet a hallójáratban található mirigyek termelnek. Funkcióját tekintve igen fontos feladatot lát el, hiszen felfogja a port, a szennyeződést, a baktériumokat, kritikus esetben a fülbe jutó rovarokat vagy az egyéb idegen részecskéket. Ezzel védi meg a fül belső, érzékeny részét, továbbá hidratálja a hallójáratot. Annak ellenére, hogy alapvető szerepe van a fül egészségének megőrzésében, érthető módon sokszor inkább megszabadulnánk tőle. 

Az otthoni fültisztítással még árthatunk is

Bár a fülzsír egy teljesen normális jelenség, mégis problémák adódhatnak belőle, ha a viasz elzárja a dobhártyát, vagy a hallójáratba kerül. Ezeket a szövődményeket gyakran a saját fültisztítási szokásaink okozzák, amikor például fültisztító pálcikát használunk, hiszen ezek mélyebbre tolják a viaszt, és eltömítik a hallójáratot, vagy súlyos esetekben ki is szúrhatják a dobhártyát.

Sokszor mi magunk okozzuk a problémát a helytelen fültisztítással
Sokszor mi magunk okozzuk a problémát a helytelen fültisztítássalIan Hooton/spl / Getty Images Hungary

Az emberi fül egy öntisztuló szerv, amely apró, csillóknak nevezett szőrszálakkal van tele. Ezek segítik a viaszrészecskék eltávolítását a fülből. A fül-orr-gégészek szerint a külső fül gyengéd tisztításához általában elegendő egy szappanos vízzel átitatott mosdókendővel (kisebb méretű törölközővel) megtörölni a fülünket, hogy az mentes legyen a felesleges fülzsírtól.

Fontos, hogy semmiképpen ne próbáljuk meg egyedül eltávolítani a fülzsírt a hallójáratból.

Ehelyett biztonságosabb, ha orvos segítségét kérjük, aki felméri, hogy a fülünk állapotának megfelelően milyen tisztítási beavatkozásra van szükség, és amennyiben indokolt, szövődménymentesen el is távolítja a fülzsírt. 

A fül külső részét mindennap ajánlott megtisztítani
A fül külső részét mindennap ajánlott megtisztítaniCatherine Falls Commercial / Getty Images Hungary

A fül szakszerű ápolása különösen fontos. A fül belső részének tisztításával eltávolíthatjuk a természetes módon képződött olajat, ami kiszáradáshoz, irritációhoz és akár fertőzésekhez is vezethet. Ha azonban elhanyagoljuk, és nem tisztítjuk meg a fülünket, fennáll a veszélye, hogy a fülzsír felhalmozódik, ami kellemetlen érzéshez vagy hallásproblémákhoz vezethet.

A fül megtisztítását a fülkagyló mögött, illetve a fülkagyló belsejében végezzük a hallójárat-bemenetig, a törölköző sarkával áttörölve ezt a részt.

Ezekre a jelekre figyelj!

Arra, hogy kinek és mikor szorul alapos tisztításra a füle, különféle árulkodó jelek utalnak. Ilyen lehet például, ha valakinek fáj a füle, ha olyan teltséget vagy nyomást érez a bedugult fülében, mintha víz alatt lenne, ha valakinek romlik a hallása, ha zúg a füle, vagy viszket a hallójárata. Ha ezen tünetek bármelyikét tapasztaljuk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert néha a fülzsírnak tulajdonított probléma valójában egy mögöttes hallásprobléma is lehet.

Panaszok esetén érdemes minél előbb orvos segítségét kérni
Panaszok esetén érdemes minél előbb orvos segítségét kérniWestend61 / Getty Images Hungary

Ilyen gyakran kell tisztítani a fülünket

A szakemberek szerint naponta meg kell tisztítania a fülünket, de csak a külső részét, és azt is csak egy törlőkendővel. Ha nincs egyéb panaszunk, a fülzsír termelésétől függően negyedévente, félévente vagy évente keressünk fel egy fül-orr-gégészt, aki megvizsgálja a hallásunkat és a fülünk állapotát. 

A fül belső részének tisztítását bízzuk inkább orvosra
A fül belső részének tisztítását bízzuk inkább orvosraDuxX / Getty Images Hungary

A rendszeres ellenőrzések lehetőséget adnak az esetleges problémák gyors orvoslására, megelőzik a túlzott fültisztítással járó kockázatokat, és biztosítják a fülben képződött viasz klinikai módszerekkel való biztonságos eltávolítását.

Különösen indokolt bizonyos időközönként felkeresni egy orvost akkor is, ha nincs érzékelhető problémánk, ugyanis a szűk hallójáratokban nagyobb valószínűséggel tapad meg a fülzsír. Fontos tudni továbbá, hogy a fül természetes öntisztító képessége az életkorral csökkenhet, ezért 75 év felett javasolt a rendszeres és szakszerű fültisztítás. De azoknak is számolniuk kell a fülzsír-felhalmozódással, akik gyakran használnak füldugós fülhallgatót, ami mélyebbre tolhatja a viaszt a hallójáratba. 

Vincent van Gogh művészi teljesítménye vitathatatlan, ám nemcsak tehetségével, hanem furcsa szokásaival is felhívta magára a figyelmet. Ilyen volt például, amikor a festő levágta az egyik fülét. Ha szeretnéd tudni, miért tette ezt, olvasd el a művész életéről szóló cikkünket is.

DOGZ Fesztivál a Városligetben!

Szeptember 7-én kutyás bemutatókkal, falkasétával, izgalmas előadásokkal, tanácsadással és gyerekprogramokkal vár mindenkit az év legnagyobb kutyás rendezvénye.

Regisztrálj az ingyenes rendezvényre!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek