5 étel, amit soha nem lenne szabad fogyasztanod

GettyImages-92148829
Olvasási idő kb. 5 perc

Elég egy apró figyelmetlenség, egy hanyagul elmosogatott edény, egy rosszul tárolt élelmiszer, egy koszos konyhapult vagy egy mosdatlan kéz, és máris fennáll a veszélye annak, hogy ételmérgezés áldozatai legyünk. Az év minden szakaszában, de különösképpen nyáron igen nagy gonddal kell eljárnunk, ha nem szeretnénk megromlott étel miatt fertőzést kapni.

Vannak bizonyos előírások, amelyeket muszáj betartani, ha élelmiszerekkel dolgozunk, hogy elkerüljük a bajt. És van néhány olyan étel, melyek nem csupán a melegben lehetnek igen kockázatosak, hanem bármikor ételmérgezést okozhatnak. 

Így kaphatunk legkönnyebben ételmérgezést

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint ételmérgezést leggyakrabban olyan baktériumok okoznak, amelyek jelenléte bizonyos körülmények között az ételben, de leginkább az étel alapjául szolgáló nyersanyagokban elkerülhetetlen, és kedvező körülmények között képesek az élelmiszerekben elszaporodni. Ezért kell különös gonddal bánni a nyers és még meg nem tisztított élelmiszerekkel, például a húsokkal, tojással, nyers tejjel, valamint a gyümölcs- és zöldségfélékkel.

Ha tiszta konyhában és tiszta kézzel készítjük el az ételt, elkerülhetjük a betegségeket
Ha tiszta konyhában és tiszta kézzel készítjük el az ételt, elkerülhetjük a betegségeketMTStock Studio / Getty Images Hungary

Ételmérgezést okozhat, ha kézmosás nélkül készítjük elő az ételt, ha olyan ember süt vagy főz, aki beteg, vagy kórokozó hordozója. Szintén problémát okozhat, ha az ételeket nem főzzük és nem sütjük meg alaposan, ha a hűtendő élelmiszereket és a melegételeket hűtés nélkül, langyosan tároljuk órákon át. 

Veszélyes lehet, ha nem használunk külön vágódeszkát a nyers hús és az egyéb élelmiszerek vágásához, ha az edények és eszközök mosogatásához nem ivóvíz minőségű vizet használunk.

Az ételmérgezés elkerülése végett gondoskodnunk kell arról is, hogy az ételekhez ne férjenek hozzá rovarok és rágcsálók. Fontos továbbá, hogy mindig tartsuk tisztán a konyhát, a hűtőszekrényt, mert a baktériumok gyorsan elszaporodhatnak.

Tilos továbbá tüsszenteni vagy köhögni az étel fölött, hivatásszerűen élelmiszerrel foglalkozni annak, aki beteg, különös tekintettel, ha fáj a torka, bőrbetegsége vagy gennyes sebe van, illetve hányás, hasmenés és láz kínozza.

Szintén nem megengedett dohányozni ételkészítés és tálalás közben, az ételkészítéshez használt eszközöket más célra használni, valamint szennyezett konyharuhával edényeket törölgetni.

5 étel, amit soha nem lenne szabad fogyasztanod

1. Előre felszeletelt gyümölcsök

Nemcsak kockázatos, hanem sokkal több pénzünkbe is kerül, és a fölösleges csomagolóanyag még a környezetet is károsítja, ha feldarabolva vásároljuk meg a gyümölcsöket. Az ilyen formában értékesített élelmiszer azért jelent nagyobb kockázatot, mert a feldolgozás során több kézen megy keresztül, így nagyobb az esélye annak, hogy szennyeződik.

Ha lehet, ne felszeletelve vegyünk gyümölcsöt
Ha lehet, ne felszeletelve vegyünk gyümölcsötFrancesco Carta fotografo / Getty Images Hungary

Ennél sokkal biztonságosabb, ha a gyümölcsöt egészben vásároljuk meg, majd alaposan megmossuk és megdörzsöljük folyó víz alatt. Így felszeleteléskor a mikrobák és a baktériumok nem szennyezik össze a gyümölcs húsát.

2. Nyers csíra

A nyers csírák az elmúlt években számos szalmonellajárványt okoztak. Ez amiatt történhetett így, mert a csírákat olyan meleg környezetben termesztik, ahol a baktériumok könnyen táptalajra találnak.

A nyers csírát alaposan megmosva fogyasszuk
A nyers csírát alaposan megmosva fogyasszukKrit of Studio OMG / Getty Images Hungary

Fontos tudni, hogy a csírát nyersen is fogyaszthatjuk, de előtte alaposan meg kell mosni. Gyermekeknek, terhes nőknek és legyengült immunrendszerrel rendelkezőknek azonban kerülniük kell a nyers csírák fogyasztását.

3. Steak

A rózsaszínre vagy a közepesen sütött steak igen sok káros baktériumot rejthet magában, éppen ezért a táplálkozási szakértők azt javasolják, hogy ne együnk és ne is kóstoljunk nyers vagy alig átsütött marhahúst.

A nyers marhahúst semmiképpen nem szabad megenni
A nyers marhahúst semmiképpen nem szabad megenniOwen Franken / Getty Images Hungary

4. Nyers tojás

Talán a legtöbb szalmonellajárványt a nyers tojás okozta. Éppen ezért hőkezelés nélkül soha nem javasolt tojást enni, különösen igaz ez az idősekre, a gyenge immunrendszerrel élőkre és a terhes nőkre.

A nyers tojás szalmonellafertőzést okozhat
A nyers tojás szalmonellafertőzést okozhatDigiPub / Getty Images Hungary

5. Nem pasztőrözött tej

Sokak körében népszerű a nyerstej fogyasztása, de jó tudni, hogy a kezeletlen tej az egyik legkockázatosabb élelmiszer, ami ételmérgezést okozhat. A nem pasztörizált tej, legyen az tehén-, juh- vagy kecsketej, számos káros baktériumokat tartalmazhat, egyebek között E. coli baktériumot és szalmonellát. 

A hüvelyflóra egészségét az elfogyasztott élelmiszerek is befolyásolják, éppen ezért vannak olyan ételek, melyeket a nőknek érdemes lenne naponta fogyasztaniuk. Ismerd meg, hogy mely ételek a legideálisabbak a nők számára.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek