5 élelmiszer, amitől csak fáradtabb leszel

faradt-etel (2)
Olvasási idő kb. 5 perc

Vannak olyan ételek, amelyek ellopják az energiádat, ezzel pedig fáradtabbá tesznek, mint amilyen a fogyasztásuk előtt voltál. Összeszedtünk most néhány ilyet.

Sokszor érezheted úgy, hogy egész nap fenntartani az energiaszintedet szinte lehetetlen feladatnak tűnik. Gyakran ezt még az étkezéseddel is hátráltatod, ugyanis vannak olyan ételek, amelyek igazi energiavámpírok. Azok, amelyek gyorsan megemelik a vércukorszintedet, rövid időn belül drasztikusan le is csökkenthetik azt. Ilyenkor előfordulhat, hogy hirtelen energiabomba ér, de 30-60 percen belül ismét fáradtnak érzed magad.

Az ultrafeldolgozott ételekre és italokra mindez fokozottan érvényes. Ezek általában magas cukor- és finomított szénhidráttartalmúak, viszont alacsony a fehérje-, rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmuk. A finomított szénhidrátok fogyasztásukkor kellemes ízélménnyel járnak, de nem csillapítják hosszú időre az éhséget. Néha persze kell egy kis édesség és nassolás, de azért érdemes odafigyelned az étrendedre, és a következő ételek fogyasztását jó, ha korlátozod.

A feldolgozott gabonák és más egyszerű szénhidrátok fáradtságot okozhatnak
A feldolgozott gabonák és más egyszerű szénhidrátok fáradtságot okozhatnakFabrice LEROUGE / Getty Images Hungary

1. Feldolgozott gabonák és más egyszerű szénhidrátok

A fehér lisztből készült kifli, zsömle és kenyér, a tortillák, a tészta és a fehér rizs mind olyan egyszerű szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek gyorsan megemelik a vércukorszintedet, de néhány óra múlva annak drasztikus csökkenését okozzák. Emiatt pedig kimerültnek érezheted magad. De nem minden szénhidrát egyforma. Az összetett szénhidrátok lassabban emésztődnek, ezáltal stabilabb vércukorszintet biztosítanak. Így válaszd inkább a teljes kiőrlésű vagy kovászos kenyeret, a barna rizst, a teljes kiőrlésű tortillákat, az édesburgonyát, a korpapelyhet, a bulgurt vagy a teljes kiőrlésű zabot. Egy másik nagyszerű opció, hogy a szénhidrátot párosítod fehérjével és egészséges zsírokkal.

2. Cukros italok

A szénsavas üdítők, édesített teák, limonádék és energiaitalok tele vannak cukorral, ami nem tesz jót az energiaszintednek. Egy doboz üdítő körülbelül 10 teáskanálnyi cukrot tartalmaz, míg egy doboz energiaital 9-12 teáskanálnyit. Ha ebből nagy mennyiséget fogyasztasz, az az energia megugrását, kisvártatva pedig hirtelen csökkenését okozhatja, amitől fáradtabbnak érezheted magad, mint az ital előtt.

3. Narancslé és más gyümölcslevek

Biztosan te is láttál már olyan reklámot, amiben reggelire a család narancslevet iszik, majd energia teljében indulnak munkába és iskolába. Kezdetben tényleg energialöketet adhat, de ez elég gyorsan elmúlik, ahogy a vércukorszinted csökken.

Az ok ugyanaz, mint a feldolgozott gabona esetében. Az egyszerű szénhidrátok – más néven cukrok – gyorsan emésztődnek, ami a vércukorszint gyors emelkedését és csökkenését okozza. Sok gyümölcsital tartalmaz magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, hozzáadott cukrot, valamint mesterséges színezékeket és aromákat.

Ezeket inkább cseréld le vízre. Hozzáadhatsz bogyókat, citromot, lime-ot, néhány szelet uborkát vagy mentát, hogy ízt adjon a víznek. A mesterségesen édesített italok sem kínálják a legjobb alternatívát. Egereken és embereken végzett vizsgálatok során arra jutottak, hogy a mesterséges édesítőszerek jobban megemelhetik a vércukorszintet, mintha cukorral édesített üdítőket és desszerteket fogyasztanánk.

4. Alacsony vastartalmú ételek

Ha nem fogyasztasz elegendő vasat az étrendedben, az fáradtságot, gyengeséget okozhat, és csökkentheti az energiaszintedet. A szükséges mennyiség az életkortól és a nemtől függ. A férfiaknak naponta legalább 8 milligramm vasra van szükségük, míg az 50 éves vagy fiatalabb nőknek 18 milligrammra. Az ételekben található vas a vékonybélben szívódik fel. Bizonyos betegségek, például a cöliákia, a colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) vagy a Crohn-betegség megnehezíthetik a felszívódását. A műtétek, például a gyomorbypass, valamint a gyomorsav csökkentésére használt gyógyszerek szintén befolyásolhatják a szervezet vasfelszívódási képességét.

Fáradt lehetsz az alacsony kalóriatartalmú ételektől
Fáradt lehetsz az alacsony kalóriatartalmú ételektőlJustin Case / Getty Images Hungary

5. Alacsony kalóriatartalmú ételek

Valószínűleg már hallottad, és az is lehet, hogy te magad is úgy vélekedsz, hogy a zsíros ételek károsak lehetnek. Ezért aztán inkább az alacsony kalóriatartalmú, zsírmentes változatokat választod. Hiszen ha kevesebb kalóriát tartalmaz, biztosan egészségesebb, nem igaz? Ennél nagyobbat azonban nem is lehetne tévedni.

Az igazság ugyanis az, hogy az alacsony zsírtartalmú, kalóriaszegény ételek, amelyeket „egészségesebb választásként” hirdetnek, nemritkán több adalékanyagot tartalmaznak, mint a magas zsírtartalmú megfelelőik. Az állati zsírokat gyakran hidrogénezett olajokkal és rengeteg cukorral helyettesítik, hogy kellemesebb legyen az ízük. Nem is beszélve arról, hogy ha minden zsírt kizársz az étrendedből, akkor az egészséges zsírokkal is így teszel, amelyek támogatják az egészséged és az energiaszinted.

Ezért az alacsony kalóriatartalom helyett próbálj inkább az elfogyasztott tápanyagokra koncentrálni. Az egészséges energiaszint fenntartásához rendkívül fontosak a B-vitaminok, a magnézium, a vas és a D-vitamin, ezért válassz olyan ételeket, amelyek gazdagok ezekben a tápanyagokban, például a teljes kiőrlésű gabonák, a leveles zöldségek és az antioxidánsokban gazdag gyümölcsök.

A rákot néha nehéz észrevenni, pedig minél hamarabb kiderül, annál jobbak az esélyek a gyógyulásra. Az alábbi cikkünkben az evéssel kapcsolatos tünetekről olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek