Dr. Belső Nóra: "A gyógyszerek a leghatékonyabb ellenszerei a depressziónak"

Karsa Tímea
GettyImages-1542325475
Olvasási idő kb. 3 perc

A depresszió nem játék, hiszen tünetei sokfélék lehetnek. Éppen ezért fontos a felismerése és a kezelése.

A WHO adatai szerint világszerte az emberek csaknem 4 százaléka tapasztal depressziót élete során, ami az Európai Unióban több mint negyvenmillió embert jelent. Magyarországon a felnőtt lakosság tizenöt 15 százaléka élt már át depressziós időszakot az életében. Dr. Belső Nóra pszichiáterrel a Femina készített interjút a depresszióról, annak okairól, megjelenési formáról és kezelési módjairól. Az is szóba került, hogy hogyan könnyítheti meg a környezet a beteg dolgát.

Depresszió vagy rosszkedv?

Mint az interjúból kiderül, a szomorúság vagy a lehangoltság nem keverendő össze a depresszióval, hiszen a rosszkedv egészséges válasz egy negatív eseményre, ám csak bizonyos pontig. A depresszió egyfajta tartós, legalább két hétig tartó lehangoltság, ami anélkül jelentkezik, hogy bármi rossz történt volna az illetővel.

Depresszió és rosszkedv esetén is sok erőt meríthetünk családtagjainkból és barátainkból
Depresszió és rosszkedv esetén is sok erőt meríthetünk családtagjainkból és barátainkbólFiordaliso / Getty Images Hungary

A szakember tapasztalata szerint akár hónapok, vagy rosszabb esetben évek is eltelhetnek, míg valaki segítséget kér. Nehezíti a helyzetet, hogy az állapot gyakorta nem hangulatingadozásban mutatkozik meg, hanem egyéb testi tünetekben, mint a gasztroenterológiai, kardiológiai, reumatológiai vagy éppen neurológiai panaszok.

Mivel azonban a depresszió sokféle, így a kezelése is különböző, így előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelés szükséges, míg más esetekben a terápia is eredményt hozhat. A szakember segítsége mellett jótékony hatással van a depresszióra a testmozgás, amely bizonyítottan javítja az életminőséget és a hangulatot, ám nem helyettesíti a szakorvosi segítséget.

A beszélgetésből kiderül továbbá, hogy

  • miért van nagyobb esélye manapság a depresszió kialakulásának, mint egykor
  • milyen típusú depressziók léteznek
  • mi az általános vélekedés az antidepresszánsokról

A szakember nem javasolja, hogy fórumokról vagy különböző csoportokból tájékozódjunk, hiszen ahány ember, annyiféle állapot, így ami valakinek működött, nem feltétlenül működik nekünk is.

Nem egyszer előfordul, hogy a depressziós ember bár érzi, hogy valami nincs rendben, nincs tudatában az állapotának. Ilyenkor nekünk kell figyelmeztetünk rá:

Érdemes a konkrét, megélt és látható tüneteivel szembesíteni, akár egy olvasmányt a kezébe adni - vagy átbeszélni vele és segítséget kínálni.

Sok esetben csupán egy kis biztatás kell ahhoz, hogy a depressziós ember a kezébe vegye a sorsát és segítséget kérjen. Külső szemlélőkent nem bagatellizálhatjuk el, azt amit látunk, és el kell ismerünk ha ismerősünk – vagy akár mi magunk - pszichiáter segítségére szorul.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek