Egy fiatal felnőtteken végzett kutatás kimutatta, hogy a koronavírus-fertőzés hosszútávú hatással lehet a memóriára és kognitív képességekre is – írja a Bloomberg cikke alapján a Portfolio.
Tartós hatással van a kognitív képességekre a Covid
A kutatás során egészséges fiatal felnőtteket szándékosan fertőztek meg a koronavírussal, és bár a vizsgálatok alapján a résztvevők nem észleltek kognitív változásokat, a teszteredmények mégis a memória és a végrehajtó funkciók kismértékű, de tartós csökkenését mutatták. A kutatók így arra jutottak, hogy a koronavírus mérhető kognitív változásokat okozhat.
A tanulmányban harmincnégy, 18 és 30 év közötti önkéntes vett részt, akiket az eredeti SARS-CoV-2 törzzsel fertőzték meg. Ezután két egymást követő napon megfigyelték őket, miközben 11 számítógépes feladatot töltettek ki velük. A csoport nagyjából felénél enyhe Covid-fertőzés alakult ki, míg a többiek nem fertőződtek meg.
Elmondásuk szerint a résztvevők nem érzékelték a kognitív problémákat, a vizsgálatok során azonban kiderült, hogy a fertőzött csoport kognitív pontszámai kis mértékben, de mérhetően csökkentek a nem fertőzöttekhez képest. Az eredmény hasonló volt még egy évvel a megfertőződés után is.
A kutatók kiemelték, hogy a vizsgálat résztvevői többnyire fehér férfiak voltak, ezért az eredmények nem feltétlenül általánosíthatók más csoportokra vagy az újabb vírusvariánsokra, a Covid elleni védőoltás pedig csökkentheti a fertőzést követő elhúzódó kognitív problémák kockázatát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés